کپی سیم‌کارت تلفن همراه صحت ندارد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: از نظر ضریب نفوذ در منطقه وضعیت خوبی نداریم، بنابراین اگر هفت میلیون سیم‌کارت را امسال واگذار نمی‌کردیم، شک نداشتیم که قیمت سیم‌کارت تلفن همراه در بازار آزاد به دو میلیون تومان می‌رسید.


به گزارش خبرنگار ارتباطات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در نشست خبری محمد سلیمانی که عصر روز چهارشنبه برگزار شد، پیش از آن‌که وی به سوالات خبرنگاران پاسخ دهد، مدیر کل روابط عمومی‌ وزارت ارتباطات تاکید کرد: در این نشست از خبرنگاران محدودی برای نشست دعوت کرده‌ایم که وزیر بتواند به تمامی سوالات آن‌ها پاسخ دهد، از این رو تنها پنج خبرگزاری و دو شبکه‌ی تلویزیونی در این برنامه حضور دارند که از دیگر خبرنگاران رسانه‌ها در نشست‌های بعدی دعوت خواهیم کرد.


در این نشست اعلام شد که هر یک از خبرنگاران، به ترتیب حروف الفبا از رسانه‌های مورد نظر، تنها درصورتی‌که محورهای سوالات را قبلا به روابط عمومی ‌وزارت ارتباطات اعلام کرده باشند، حق دارند دو سوال بپرسند؛ این در حالی بود که دو هفته‌ی پیش، وزیر ارتباطات در نشست خبری یک‌طرفه‌ی خود که گروه کثیری از خبرنگاران مطبوعات، خبرگزاری‌ها‌ و شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی حضور داشتند، تنها به گزارش عملکرد این وزارت‌خانه پرداخت و سوالات خبرنگاران را پاسخ نداد که ازسوی آن‌ها مورد اعتراض قرار گرفت. البته در نشست اخیر خبرنگار ایسنا و سایر رسانه‌ها درنهایت سوال‌های مختلفی را مطرح کردند.


محمد سلیمانی در این نشست در پاسخ به سوال خبرنگاری که گفت تضادهایی در خصوصی سازی در شرکت ارتباطات سیار به چشم می‌خورد، آیا چنین امری صحیح است؟ اظهار کرد: رسانه‌ها باید به اصل ۴۴ قانون اساسی توجه ویژه‌ای کنند و دچار جوزدگی نشوند، چرا که ممکن است اتفاقات دیگری رخ دهد.


او افزود: چرا به تلفن همراه حساس هستید و نسبت به تلفن ثابت این‌گونه نیستید؟ سال گذشته ۱۸ میلیون خط ثابت داشتیم و امسال به ۲۲ میلیون رسیده است و در سال آینده به ۲۶ میلیون خواهد رسید.


به عقیده‌ی وی، اگر به توسعه‌ی هر بخشی از کشور نگاه کنیم، این توسعه به تناسب خود باید انجام شود؛ بنابراین اگر شرکت‌ها هیچ توسعه‌ای نداشته باشند تا این که واگذاری‌ها انجام شود، امر غلطی است و هیچ جای قانون این امر استنباط نمی‌شود و ما نیز خصوصی‌سازی را بر مبنای برنامه‌ا‌ی که داریم، انجام می‌دهیم و توسعه نیز بر اساس برنامه‌ی چهارم انجام خواهد شد.


او با اشاره به این که نیاز مردم در زمینه‌ی تلفن همراه بسیار بالاست، گفت: بنابراین توسعه باید تا زمانی انجام شود که مردم نیازی نداشته باشند و به حد اشباع برسیم، از این رو با نگاهی به وضعیتمان در منطقه می‌توانیم به این نتیجه برسیم که نیاز ما در کشور بسیار بالاست و اگر در حال حاضر ۳۰ میلیون خط نیز به جامعه تزریق کنیم، باز هم مردم استقبال خواهند کرد.


او افزود: اگر به بازار تلفن همراه نگاه کنیم، هنوز بازار سیاه وجود دارد و اگر قیمت سیم‌کارت دولتی را در همان ۴۴۰ هزار تومان نگه می‌داشتیم، این شکاف بیشتر می‌شد و از سوی دیگر، در کشورهای اطراف ما مانند ترکیه و پاکستان، بیش از ۴۰ تا۵۰ میلیون خط تلفن همراه وجود دارد و ما در منطقه در این زمینه در مقام یازدهم هستیم.


وی افزود: در زمینه‌ی توسعه‌ی اپراتورها نیز برنامه مشخص است؛ اپراتور دوم که وارد میدان شده و قرار است تا پایان امسال دو میلیون و ۳۰۰ هزار سیم‌کارت واگذار کند که در حال حاضر توان آن در همین حد است.


سلیمانی خاطرنشان کرد: ما هنوز نمی‌توانیم فعالیت اپراتور سوم تلفن همراه را آغاز کنیم، چرا که مشکلاتی در این زمینه وجود دارد؛ به عنوان نمونه، مناقصه‌ی اپراتور سوم سال آینده در همین زمان باید برگزار شود، اما خود این امر نیز به یک زمان طولانی نیاز دارد.


او ادامه داد: در زمینه‌ی پیمانکارانی مانند تالیا نیز که تکلیف آن‌ها مشخص است و باید تا پایان سال دو میلیون سیم‌کارت به مردم واگذار کنند که تا به امروز نتوانسته‌اند این کار را انجام دهند؛ بنابراین نیاز در زمینه‌ی تلفن همراه همچنان در کشور ما بسیار بالاست.


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: هیچ تناقضی در خصوصی‌سازی وجود ندارد و شرکت‌های مخابراتی بر مبنای برنامه‌ریزی که انجام شده، واگذار خواهند شد و ما در سال ۸۶ شاهد عمده‌ی فعالیت‌های خصوصی سازی خواهیم بود.


او افزود: ۳۴ شرکت مخابراتی داریم که از نظر ساختار سازمانی و مالکیت متفاوت هستند و ودیعه‌ای که در مخابرات وجود دارد آن را با سایر سازمان‌ها متفاوت می‌کند، بنابراین باید قوانین و مقررات خاصی در این زمینه تدوین شود تا خصوصی‌سازی و وارد شدن در بورس با موفقیت تحقق پیدا کند، از این رو واگذاری در وزارت ارتباطات به شکل حداکثری است و حداقل‌ها در دولت در این حوزه باقی می‌مانند.


سلیمانی تصریح کرد:‌ در کشور ما، هیچ اپراتور یا پیمانکاری نمی‌تواند بگوید حوزه‌ی کاری من محدود شده است و ما حتی اگر اپراتورهای جدید هم وارد میدان شوند و تا پنج سال دیگر هم در این زمینه کار کنیم و اپراتورها تنه به تنه‌ی هم پیش بروند، باز هم نیازهای مردم را پاسخ نداده‌ایم.


سلیمانی درپاسخ به سوال دیگری درباره‌ی دولت الکترونیک گفت: اگر منظور زیرساخت‌های مخابراتی است، آماده کردن این زیرساخت‌ها بر عهده‌ی وزارت ارتباطات است؛ اما در دولت الکترونیک خیلی از سازمان‌ها نقش دارند و باید هر یک از زیرساخت‌های مورد نظر خود را آماده کنند، بنابراین باید تمام ارکان درست کار کنند تا دولت الکترونیک تحقق یابد.


او افزود: هدف وزارت ارتباطات در زمینه‌ی تحقق دولت الکترونیک سر و سامان دادن شبکه‌ی ملی کشور است که یک شبکه‌ی یکپارچه در سراسر کشور ایجاد شود تا هر فردی به آسانی بتواند با قیمت ارزان به شبکه دسترسی پیدا کند که کار آن نیز آغاز شده است.


به گفته‌ی وی، در زمینه‌ی بانکداری الکترونیکی از ۱۸ هزار بانک، ۹ هزار بانک به شبکه‌ی فیبر نوری کشور متصل شده‌اند و در سال آینده کار اتصال بقیه بانک‌ها انجام خواهد شد، همچنین از نظر علمی ‌نیز شبکه‌ی علمی‌ یا شبکه‌ی دانش را توسعه خواهیم داد که در حال حاضر پایلوت آن آغاز به کار کرده است.


وی در پاسخ به پرسشی درخصوص قطعی‌های مکرر فیبر نوری در کشور و این که آیا چاره‌ای جدی برای آن پیدا نخواهید کرد، نیز گفت: در زمینه‌ی قطعی فیبر نوری باید به دو مساله‌ی برون مرزی و داخلی توجه کرد؛ بخشی از قطعی‌های فیبر نوری خارج از اراده ماست و بیشتر قطعی‌هایی که رخ می‌دهد، به این امر برمی‌گردد و مساله‌ای اجتناب‌ناپذیر است.


او افزود: عمده‌ی ارتباطات اینترنت کشور از طریق مسیر فیبر نوری جاسک – فجیره تامین می‌شد، لذا سعی کردیم با توجه به اتفاقاتی که در این زمینه رخ داده است، وابستگی به این مسیر را کاهش دهیم، بنابراین با توجه به این که سال گذشته حدود شش STM 1 وجود داشت، امروز به بیست و دو STM 1 رسیده است.


سلیمانی ادامه داد: مسیرهای جدیدی را امسال اضافه کرده‌ایم که می‌توان به مسیر کویت، ترکیه،‌ ترکمنستان اشاره کرد که به عراق و افغانستان نیز وصل می‌شود و این امر سبب شده تا حدودی از مشکلات موجود رفع شود؛ به طور مثال، وقتی فیبر نوری در هفته‌ی گذشته دچار مشکل شد، مردم احساس چندانی در این زمینه نداشتند؛ در صورتی که خسارت‌های قابل توجهی رخ داده بود.


او با اشاره به این که مراحل‌ اولیه‌ی لایحه‌ی صیانت از فیبر نوری در دولت بررسی شده و باید برای تصویب به مجلس برود، ‌گفت: توجه ویژه‌ای برای حفاظت از مسیرهای فیبر نوری انجام شده که البته گاهی ممکن است به علت بی‌توجهی برخی از پیمانکاران مشکلاتی به وجود آید.


وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات خاطرنشان کرد: ما به شرکت‌ها اعلام کرده‌ایم که حاضریم در زمینه‌ی فیبر نوری با آن‌ها قرارداد SLA ببندیم و خدمات را با درصد حساسیت بالا و کیفیت مطلوب ارایه دهیم که تصور می‌کنم با این کار‌ها وضعیت قطعی فیبر نوری در کشور رفع شود و مشکلی برای شرکت‌ها و کاربران به وجود نیاید.


او درخصوص قرارداد پیمانکاران عمومی‌ ارتباطات سیار (GC‌) هم گفت: همان طور که بارها اعلام کرده‌ایم، این قرارداد یکی از قراردادهای خیلی بد شرکت ارتباطات سیار است و از نظر ما قرارداد مطلوبی نبوده و اگر از زوایای مختلف نگاه کنیم، سازمان بازرسی کل کشور و مجلس شورای اسلامی‌ در این زمینه مشکلات زیادی را اعلام کردند و حتی در صحن علنی مجلس نیز قرائت شد؛ اما قرارداد منعقد شده بود و توافق حاصل شد که این پروژه انجام شود.


وی با اشاره به این که این قرارداد کلید در دست است، گفت:‌ در قرارداد مذکور همه چیز به طور کامل مشخص است، بنابراین آن‌ها باید تا ۲۸ اردیبهشت‌ماه سال ۸۵، چهار هزار و ۷۰۰ سایت را تحویل می‌دادند که این کار انجام نشد؛ پس از تمدید قرارداد با فشارهایی که آورده شد ۱۸ درصد کار انجام شده است، اما باز هم آن‌ها طبق برنامه عقب بودند و در حال حاضر آن‌ها ۲۵ درصد سایت‌ها را تحویل دادند.


او تصریح کرد: اگر GC‌ها به تعهدات خود در اردیبهشت سال جاری عمل می‌کردند، ما در تیرماه می‌توانستیم تمامی ‌هشت میلیون سیم‌کارت ثبت نام شده را واگذار کنیم که این امر هم به نفع مردم، هم به نفع خودشان و دولت است.


وی افزود:‌ در هر قراردادی تمام مسائل در متن آن مشخص است و نیاز به حکمیت جداگانه‌ای ندارد و اگر این حکمیت نیز تشکیل شود، از نظر حقوقی اعتباری ندارد، مگر آن که قضایی باشد و توسط قوه‌ی قضاییه در دادگاه برگزار شود و آن هم نیازمند آن است که GCها به عنوان شاکی شکایت کنند، بنابراین این قرارداد به مرحله حکمیت نرسیده است.


وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات،‌ در پاسخ به پرسشی درباره‌ی شایعه‌ی کپی سیم‌کارت تلفن همراه تصریح کرد: وقتی گفته می‌شود که شایعه، یعنی این که شایعه است و صحت ندارد، از این رو گزارشی در این رابطه به ما نشده است و ما با موضوع کپی سیم‌کارت برخورد نکرده‌ایم، حتی سیستم‌های ما چیزی در این رابطه نشان نمی‌دهند و شاید یک نوع کلاهبرداری برای فروش برخی از کالاها باشد.


او اما درخصوص قطعی‌های مکرر تلفن همراه گفت:‌ این امر مقطعی است و با توجه به حجم بالای توسعه در شبکه و واگذاری‌ها طبیعی است که این امر رخ دهد و به زودی نیز رفع خواهد شد.


سلیمانی درباره‌ی کاهش قیمت SMS نیز گفت: اگر به طور کلی تعرفه‌های مکالمات تلفن همراه و ثابت را بازنگری کنیم، آن موقع می‌توانیم درخصوص کاهش قیمت صحبت کنیم، بنابراین اگر لازم باشد حتما این کار را انجام می‌دهیم.


سلیمانی همچنین درخصوص‌ هاست کردن سایت‌های داخلی در داخل کشور گفت: نباید ‌هاستینگ داخل کشور به هیچ وجه از خارج از کشور گران‌تر در بیاید و من چنین چیزی را قبول ندارم، در این رابطه یا IDC‌ها زور می‌گویند و یا کسانی در این زمینه به دنبال بهانه هستند، بنابراین همان طور که گفته شد میزبانی سایت‌های داخلی با هزینه‌ی کمتر در داخل کشور انجام خواهد شد.


او در زمینه‌ی محدودیت پهنای باند گفت: بارها گفته‌ایم هر کس نیاز بیشتری داشت، در خواست کند و ما تمهیدات لازم را در این زمینه در نظر خواهیم گرفت؛ کاربران خانگی نیز با بررسی‌های انجام شده به بیشتر از k128 نیاز ندارند.


سلیمانی درباره قاچاق گوشی تلفن همراه هم گفت: ما در این زمینه گوشی‌هایی که در شبکه فعال بودند و کد آن‌ها در شبکه موجود بود را فعال نگه داشته‌ایم و گوشی‌های جدید را که ستاد حمایت از مصرف کننده، شماره سریال‌های آن‌ها را به شرکت ارتباطات سیار می‌دهد را نیز فعال می‌کنیم.


او در ادامه درخصوص سرویس‌های خدمات ارزش افزوده تلفن همراه گفت: با توجه به این که شبکه‌ی تلفن همراه ما نسل دوم است از این رو فعالیت‌های بسیاری در این زمینه انجام شده که خدمات بیشتری به مردم ارایه شود و این که این امر چه زمانی مهیا می‌شود، هنوز مشخص نیست؛ بخشی از تجهیزات GPRS وارد کشور شده و امیدواریم بتوانیم امکاناتی مانند ایمیل، تبادل فایل الکترونیکی را به مشترکانمان ارایه دهیم.


وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره‌ی این که آیا شبکه‌ی علمی‌ وزارت ارتباطات با شبکه‌ی وزارت علوم متفاوت است، گفت: این شبکه به عنوان شبکه‌ی علمی ‌یا شبکه‌ی دانش مطرح شده و بحث زیرساخت‌ها را پیگیری خواهد کرد و درواقع دانشگاه‌ها را به خطوط فیبر نوری وصل می‌کند، تا آن‌ها بتوانند با سرعتی بالا در یک فضای اختصاصی و مناسب ارتباطات خود را انجام دهند؛ تاکنون چنین شبکه‌ای با این کارکرد در کشور موجود نبوده و اگر اسمی ‌هم با این عنوان وجود داشته باشد این مفهوم را ندارد.


او درباره‌ی امکان ارسال SMS از طریق تلفن ثابت نیز گفت: پایلوت آن اجرا شده و در برنامه‌ی مخابرات است، اما هنوز زمان اجرایی شدن آن، مشخص نیست.


وی همچنین درباره‌ی قیمت سیم‌کارت، در ثبت‌نام بهمن‌ماه گفت: هنوز قیمت سیم‌کارت به طور دقیق مشخص نشده است و هدف ما کاهش قیمت سیم‌کارت در دوره جدید است.


سلیمانی درباره‌ی ثبت‌نام سیم‌کارت اعتباری در بهمن‌ماه نیز گفت:‌ تمام تلاش ما این است که سیم‌کارت‌های اعتباری نیز وارد شبکه شوند؛ چرا که در دنیا بیش از یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون سیم‌کارت اعتباری تلفن همراه وجود دارد و این در حالی است که سیم‌کارت پس پرداخت تنها ۷۵۰ میلیون است؛ بنابراین دنیا رقابت خود را برروی سیم‌کارت اعتباری قرار داده و حتی نیاز کشورمان نشان می‌دهد ما به ۱۵ میلیون سیم‌کارت اعتباری نیاز داریم.


او همچنین درباره‌ی اینترنت ملی گفت: مطالعات مفهومی ‌طرح شبکه‌ی ملی اینترنت انجام شده که امیدواریم به زودی نهایی شود و در دی‌ماه آن را اعلام کنیم؛ در مورد بودجه‌ی آن نیز پیش‌بینی لازم انجام شده، اما نمی‌توان رقم دقیقی در این زمینه گفت؛ چراکه ممکن است چند صد میلیارد تومان هزینه داشته باشد که کشور ما نیز از عهده‌ی آن بر می‌آید، بنابراین تا سه سال آینده شبکه‌ی ملی اینترنت اجرایی خواهد شد.


وزیر ارتباطات درخصوص سفر اخیر خود به هنگ‌کنگ و بازدید از نمایشگاه مخابرات جهانی ITU نیز تصریح کرد:‌ در این نمایشگاه تله‌کام، تکنولوژی‌های جدیدی در زمینه‌ی مخابرات ارایه می‌شود که هدف ما برای حضور در این نمایشگاه‌ها بهبود سطح خدمات مخابراتی در کشور است.


او ادامه داد: به عنوان مثال اگر بخواهیم به سمت نسل سوم تلفن همراه در کشور حرکت کنیم، باید ببینیم که این کار در کشور قابل انجام است یا خیر؟ آیا لزومی‌ دارد که یک اپراتور را به طور مستقل در این زمینه مامور کنیم و اپراتورهای اول و دوم در این زمینه برروی شبکه‌های خود باقی بمانند، بنابراین باید شرایط بررسی شود و هزینه‌های آن برآورد شود تا ببینیم چگونه می‌توانیم در این زمینه کار کنیم، همچنین توجه به شبکه‌های نسل جدید مخابرات NGN نیز یکی دیگر از ویژگی‌های این نمایشگاه بود که در برخی از کشورها به این امر توجه شده که عمدتا نیز به شکل محلی و موردی بوده و به طور گسترده وارد بازار نشده است؛ ما نیز تلاش داریم این امر را مورد بررسی قرار دهیم که آیا تصمیم جدی برای ورود به شبکه‌ی نسل جدید داریم یا خیر؟


به گفته‌ی وی در حاشیه‌ی این نمایشگاه ملاقات‌هایی با چند تن از وزرای کشورهای عضو ITU انجام شد و بیشتر به همکاری‌های دو جانبه تاکید شد و بازدیدی از شهر سایبر پورت و شهر الکترونیکی در هنگ‌کنگ نیز به عمل آمد.

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 8
  • ۲۵ آذر ۸۵
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.