لاریجانی: *با سولانا مذاکره می‌کنم

دکتر علی لاریجانی تصریح کرد:« در شرایط فعلی امکان مذاکره برای رسیدن به تفاهم وجود دارد.»


به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌یی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی لاریجانی، دبیر شورای امنیت ملی ، پس از دیدار با رنگین دادفر سپنتا، وزیر امور خارجه افغانستان در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که آیا وارد شدن ایران در مسیر تولید صنعتی سوخت هسته‌یی واقعیتی جدید در مذاکرات با غربی‌هاست؟ گفت:«مذاکرات سازنده باید از مبانی درست و ادبیات خاص برخوردار باشد؛ تعیین پیش شرط یعنی اینکه آنها می‌خواهند نتیجه مذاکره را از قبل بدانند. اما ما معتقدیم هر پیشنهادی یک دوره حیات دارد و مساله پیش شرط دیگر نباید مد نظر قرار گیرد.»


وی در پاسخ به این سوال که در چند روز اخیر رسانه‌های خارجی موفقیت ایران را اغراق آمیز دانستند اظهار داشت:« ما نمی‌خواهیم نشاط دیگران را از آنچه تصور می کنند، برهم بزنیم، آنها قبلا هم از این سخنان به کار بردند و در فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌یی ایران تردید نشان داده اند.»


وی گفت:« اگر تردید دارند که ما به چنین مرحله ای رسیده‌ایم چرا به ما فشار می‌آورند و مانع کارمان می‌شوند؟ اجازه دهند ما روندی را که در آن قرار داریم دنبال کنیم.»


لاریجانی در خصوص مذاکراتش با خاویار سولانا نیز گفت:« با سولانا دو بار مذاکره تلفنی داشته‌ام؛ او درخواست داشت تا مذکراتی میان ما در بین روزهای ۱۰ تا ۱۳ ( ۲۱ تا ۲۴ فروردین) آوریل صورت گیرد، اما این زمان برای من به دلیل مشغله کاری مقدور نبود و قرار است پس از سفری که ایشان در پیش دارد وقتی را برای انجام مذاکرات با توافق طرفین تعیین کنیم.»


وی در پاسخ به سوالی درباره رفتار روسیه در ماه اخیر گفت:« برخی قضاوتها درباره روسیه دقیق نیست، ما با روسیه منافع مشترکی داریم و مقاماتمان گفتگوها و رفت وآمدهایی را با هم دارند.»


وی درخصوص نیروگاه اتمی بوشهر نیز اظهار داشت:« مقامات روسی اعلام کردند که نیروگاه بوشهر به یک سری کارشناس‌های فنی و اقتصادی نیاز دارد.»


وی در خصوص اعلام مواضع انگلیس و آمریکا در خصوص تولید صنعتی سوخت هسته ای ایران نیز گفت:« آنها اعلام کردند که بعد از مهلت ۶۰ روزه قطعنامه ۱۷۴۷ درباره ایران تصمیم می‌گیریم و هیچ اقدامی را خارج از آن انجام نمی‌دهند.»


دبیر شورای عالی امنیت کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگاری که از وی درباره تعریف وی از غنی سازی اورانیوم برای تولید سوخت صنعتی می‌پرسید و نیز اختلاف نظر بین ایران و برخی کارشناسان بین المللی درباره آنچه ایران از آن به عنوان تولید صنعتی سوخت هسته‌ای نام می‌برند گفت:« من این احساس را ندارم که آنها در تعریف این قضیه مشکلی داشته باشند بلکه آنها در واقعیت اینکه در روند فعالیتهای صلح آمیز هسته‌یی ایران چه اتفاقی افتاده است مشکل دارند؛ آنها می‌توانند بعدا بیایند و واقعیت این صحنه را ببینند.»


به گزارش ایسنا، لاریجانی درباره سوال خبرنگاری درباره ابراز تردید رسانه‌های خارجی و کشورهای اروپایی از تولید صنعتی سوخت هسته‌یی ایران کرده‌اند گفت: آنها اعلام کردند که باید ببینیم آژانس چه گزارشی را در این باره می‌دهد.


دبیر شورای امنیت ملی کشورمان در خصوص موضع گیری‌های کشورهای مختلف درباره تولید سوخت هسته‌یی گفت: مجموعه این اظهارنظرها در این باره متفاوت بوده است، اما مهم این است که به واقعیت‌ها و متن رویدادی که اتفاق افتاده است توجه شود و آنچه اتفاق افتاده مساله غریبی نبوده است، ما از قبل به آژانس گفته بودیم که داریم این مسیر را طی می‌کنیم و مطابق ان.پی.تی این حق را داریم، آنها بارها از ما سوال کردند که چرا دنبال تولید سوخت هستید من فکر می‌کنم الان برای آنها مشخص شده باشد که سوخت هسته‌یی در دنیا یک کالای استراتژیک است و هیچ تضمینی برای تهیه آن نیست و از کالاهایی هم نیست که بتوان با چشم بندی آن را به دست آورد؛ احتیاج به زمان و کار تکنیکی قوی دارد و کشوری که می‌خواهد مستقل باشد باید دنبال سوخت باشد .


وی گفت: آنها باید در مسیری که تاکنون طی کرده‌اند بازنگری داشته باشند و ببینند آیا نتیجه‌ای داشته است یا نه؟


لاریجانی ادامه داد: ما اعلام کرده‌ایم که آماده‌ایم تا به نحو مسالمت‌آمیز این مساله حل شود، ما معتقدیم شرایط سیاسی فعلی می‌تواند زمینه را برای تفاهم فراهم کند؛ چرا که ما دنبال ماجراجویی در منطقه نیستیم؛ آنها هستند که از هر موضوعی برای یک ماجرا سازی استفاه می‌کنند.


مسوول پرونده ی هسته‌یی کشورمان تاکید کرد: ما صراحتا اعلام می‌کنیم که آماده‌ایم در یک مذاکرات درست نه مذاکرات ابزاری به یک تفاهم برسیم .


وی در خصوص مذاکرات با سولانا تاکید کرد: آقای سولانا علاقه‌مند بودند که مذاکراتی دقیق و با اسلوب صورت گیرد که بتواند ما را به یک نتایجی برساند؛ ایشان گفتند که برای این مساله ایده‌هایی دارند و از یک پشتوانه‌هایی برخوردارند و بنده هم به ایشان اعلام کردم که با بحث‌ها و شرایط قبلی مذاکره نمی‌تواند موفق باشد؛ بنابراین باید با رویکرد دقیق‌تری به موضوع نگاه شود.


لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر این که آیا ایران نمی‌خواهد در مذاکرات آتی بغداد شرکت کند؟ گفت: اگر همکاری‌های منطقه‌ای وجود داشته باشد ما از آن استقبال می‌کنیم و آنرا برای بحران‌هایی که برای عراق وجود دارد مفید می‌دانیم؛ اما اگر این همکاری‌ها بخواهد شکل دیگری پیدا کند ما باید روی آن تامل کنیم.


وی در پاسخ به این سوال که نگرانی ایران از بابت چیست؟ گفت: مسائل عراق از پیچیدگی‌هایی برخوردار است؛ افرادی می توانند در این زمینه درک بهتری داشته باشند که توانمندی درک بهتر شرایط عراق و منطقه را داشته باشند؛ بزرگ کردن دایره افراد بر این مساله در طرح بیکر- همیلتون هم بود و ما نمی‌دانیم فلسفه آن چیست و چرا دارند این حوزه‌ را گسترده می‌کنند.


وی گفت: قلمرو افرادی که در بحث عراق در حال گسترش است در برخی از موارد و گزینه‌ها اصلا توجیهی ندارد.


لاریجانی همچنین تاکید کرد: باید درباره مکان کنفرانس توافق صورت گیرد؛ این چیزی نیست که یک کشور بخواهد درباره آن تصمیم بگیرد.


وی در پاسخ به ایسنا که نظر ایران در این باره چیست؟ گفت: ما برگزاری کنفرانس را در بغداد ترجیح می‌دهیم، این حق و احترام گذاشتن به دولت عراق است و تثبیت حاکمیت عراق می‌باشد.


وی در خصوص اظهارات ملوانان انگلیسی پس از آزادی درباره ایران گفت: استفاده دولت انگلیس از صحبت‌های ملوانان انگلیسی علیه ایران دور از ذهن نبود؛ انگلیسی‌ها در آخرین گفت‌وگویی که با ما داشتند علاقه‌مند بودند از طریق یک تفاهم سیاسی مساله ملوانان حل شود بنابراین این دست و پا زدن‌ها خیلی به نفع آنها نباشد.


لاریجانی در پاسخ به ایسنا مبنی بر اینکه سخنگوی سولانا گفته است هیچ راهی برای اثبات ادعای ایران در تولید صنعتی سوخت هسته‌ای وجود ندارد مگر بازرسی‌های بین المللی به طور کامل از سر گرفته شود گفت: سهم غنی سازی صنعتی احتیاج به بازرسی‌های بین المللی و یا در چهارچوب پروتکل الحاقی ندارد؛ بازرسان آژانس از ایران بازدید دارند و دوربین‌هایشان هم نصب است، برای کسانی که از مسائل فنی هسته‌ای آشنایی دارند کاملا روشن است که ایران در چه حدی از کار قرار دارد و نیازی به بازرسی‌های در چهارچوب پروتکل الحاقی نیست بنابراین آنها مشکلی از نظر سهم مساله نباید داشته باشند.


لاریجانی همچنین در خصوص مذاکراتش با وزیر خارجه افغانستان گفت: ما درباره گسترش همکاری‌های دو کشور در قلمروهای مختلف و ابعاد اقتصادی وامنیتی و نیز و بازسازی افغانستان گفت وگو داشته‌ایم.


وی گفت: اتفاق نظر خوبی برای حل مسائل افغانستان و منطقه بین دوکشور وجود دارد و ایران همیشه از افغانستان حمایت کرده و سفر وزیر امور خارجه‌ی این کشور را پر اهمیت می‌داند.

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 17
  • ۲۳ فرو ۸۶
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.