لخته شدن خون خطرناک است، از آن جلوگیری کنید!

 لخته‌های خون علت اصلی مرگ و میر و یا ناتوانی‌های ناشی از سکته است. لخته‌های خون مسوول ایجاد بیماری‌های مختلف شامل سکته مغزی، حمله قلبی، آمبولیسم ریوی شده و در سرطان‌ها نیز نقش دارند.
به دلیل این خطر عمده‌ای که برای سلامت افراد دارند،‌ پزشکان معمولا داروهای قوی را برای جلوگیری از تشکیل این لخته‌ها تجویز می‌کنند. اما این داروها خطرهایی را هم در پی دارند به طوری که اگر به دقت تحت کنترل قرار نگیرند ممکن است باعث خونریزی‌های شدید و حتی مرگ شوند.
لخته‌های خون، خود بخش طبیعی از روند درمان هستند؛ خون اطراف محل زخم در بدن غلیظ شده، تشکیل یک پوست زخم یا دلمه را می‌دهد و نهایتا خودش حل می‌شود. اما لخته‌ها زمانی که با سیستم جریان خون تداخل کنند مشکل‌آفرین می‌شوند.
بهترین راه برای کنترل لخته‌های خون جلوگیری از تشکیل آنها در اولین مرحله است. زمانی یک بیمار دچار سکته مغزی یا حمله قلبی می‌شود،‌ بدین معنی است که پیش از آن داروی جلوگیری از وقوع آن موثر واقع نشده است.
محققان بر این باورند که افراد باید با استفاده از رژیم غذایی مناسب و سالم و مصرف مواد مغذی که مشخص شده در تنظیم توانایی انعقاد خون و افزایش تاثیر داروهای ضدانعقادی موثرند، از آسیب ناتوان‌کننده ناشی از یک لخته خون جلوگیری کند.
لخته‌های خونی می توانند هر رگی را در بدن مسدود کنند و باعث توقف جریان خون شوند. یا آن که جدا شده از طریق سیستم جریان خون منتقل شده در سرخرگ یا ورید کوچکتر جای گرفته باعث صدمه بافتی شوند.
در صورتی که این اتفاق در یک سرخرگ بیفتد، هر بافتی که در مسیر این جریان خون مسدود شده است به سرعت از اکسیژن محروم شده و مرگ آن آغاز می‌شود. اگر این مشکل یکی از عروق کرونر که تغذیه‌کننده قلب هستند را درگیر کند ممکن است حمله قلبی رخ دهد. در صورت وقوع آن در سرخرگ‌های تغذیه‌کننده مغز یک سکته مغزی ایسکمیک یا موقت روی می‌دهد.
بنابراین درمان و جلوگیری از تشکیل لخته‌های خونی یکی از مباحث مهم در طب است. به بیماران توصیه می‌شود این احتمال را از طریق تغییرات در شیوه زندگی مانند ورزش کردن و خوردن غذاهای سالم کاهش دهند، و نیز احتمالا تحت تجویز داروهای ضدانعقادی قرار می‌گیرند.
ساده‌ترین این داروها که معمولا بدون نسخه هم داده می‌شود آسپرین است که برای جلوگیری از جملات قلبی و سکته مغزی توصیه می‌شود. از دیگر داروهای ضدانعقادی به وارفارین و هپارین می‌توان اشاره کرد. گاهی انجام آزمایش‌ خون لازم است تا اطمینان حاصل شود که بیمار در اثر مصرف داروها دچار خونریزی نشده است.
و بالاخره این که افرادی که در معرض خطر تشکیل لخته قرار دارند باید مرتب تحت آزمایش خون قرار گیرند و خونشان از لحاظ مارکرهایی همچون کلسترول، فیبرینوژن، میزان هوموسیستئین و زمان پروترومبین کنترل شود.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 19
  • ۲۸ ارد ۸۵
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.