محققان نانوفن‌آوری ایران موفق به ابداع روشی جدید برای ارتقای کیفیت نفت سنگین شدند

محققان پژوهشگاه صنعت نفت با استفاده از نانوفن‌آوری به روش نوینی برای بهبود کیفیت ته‌مانده‌های پالایشگاهی و نفت سنگین دست یافتند.


دکتر محمد مهدی اکبر نژاد، رییس واحد تحقیقات کاتالیست پژوهشگاه صنعت نفت و مجری طرح کاربرد نانوتکنولوژی در بهبود کیفیت ته مانده‌های پالایشگاهی و نفت سنگین در گفت‌وگو با خبرنگار «فن‌آوری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) خاطرنشان کرد: در روش ابداعی که دارای گواهینامه ثبت اختراع بین‌المللی است از فن‌آوری نانو در مقیاس صنعتی استفاده می‌شود.


وی با اشاره به عدم تکافوی تولیدات پالایشگاه‌های داخلی و هزینه بالای احداث پالایشگاه‌های جدید و رشد مصرف فرآورده‌های میان تقطیر که ضرورت افزایش عمق تبدیل نفت خام از طریق فرآورش ته مانده‌های سنگین نفتی را ایجاب کرده و از سوی دیگر سوددهی پالایشگاه‌ها نیز رابطه مستقیمی با میزان تبدیل ته مانده‌های سنگین آنها دارد، تصریح کرد: فرایند هیدروکانورژن که محور این طرح است، فرآیند شکست کاتالیستی در حضور نانوکاتالیزور و هیدروژن می‌باشد که به منظور تبدیل نفت خام سنگین با API کمتر از ۱۰ به برش‌های سبک با API بیش از ۳۰ و همچنین تبدیل ته‌مانده‌های سنگین نفت خام به برش‌های میان تقطیر به طور صنعتی استفاده می‌شود.


دکتر اکبرنژاد با بیان این که این فرایند روشی نوین در ارتقاء کیفیت نفت سنگین می‌باشد، افزود: این روش علاوه بر شرایط عملیاتی مناسبتر نسبت به دیگر فرایندها و همچنین هزینه سرمایه‌گذاری پایین‌تر دارای بازده بالای تولید (۹۰ تا ۹۵ درصد) بوده و برای خوراک‌های مختلف با مقادیر زیاد گوگرد و فلزات سنگین قابل استفاده است.


دکتر اکبر نژاد در ادامه، حذف کامل فلزات سنگین، کاهش ۶۰ درصد گوگرد، نبود واکنش‌های پلیمریزاسیون و بازیابی بیش از ۹۵ درصد کاتالیست را از دیگر مزایای دیگر این فرایند عنوان و خاطرنشان کرد: در فرایند هیدروکانورژن ذرات کاتالیست با مقیاس نانو در حضور هیدروژن به هیدروکربن‌های با جرم مولکولی بالا از جمله آسفالتین‌ها نزدیک شده و به شکست آنها به ترکیبات سبکتر منجر می‌شوند.


رییس واحد تحقیقات کاتالیست پژوهشگاه صنعت نفت در گفت‌و‌گو با ایسنا خاطر نشان کرد: این فرایند با داشتن بازده بسیار بالای حجمی توسط پژوهشگاه به حد صنعتی رسیده و هم اکنون طراحی واحدی با ظرفیت ۱۰ هزار بشکه در روز در مراحل پایانی است.


همچنین تفاهمنامه‌ای در مورد طراحی یک واحد نمایشی ۲۰۰ بشکه در روز و یک واحد پالایشگاهی ۱۸۰ هزار بشکه در روز با شرکت پخش و پالایش منعقد شده است.


دکتر اکبرنژاد همچنین از آغاز مذاکرات مقدماتی برای اجرای طرح در کشورهای صنعتی با توجه به جدید بودن فرایند، خبر داد و  به ایسنا گفت: با توجه به حجم عظیم نفت سنگین در کشور (پیش‌بینی تولید بیش از ۷۰۰ هزار بشکه در روز)، به سرعت می‌توان شاهد نصب و راه‌اندازی واحد هیدروکانورژن در تمامی نقاط کشور بود.

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 48
  • ۱۸ ارد ۸۵
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.