مشهورترین عکس‌هاى دیدنی جهان

 ۱۸۲۷ فرانسه- اصطبل و کبوترخانه : این تصویر مبهم یکی از نخستین عکس های گرفته شده به وسیله آدمی است. مخترع فرانسوی به نام نیسه فور نیپس Nicéphore Niépce و برادرش کلود از سال ۱۷۹۳ ، روی روش های مختلف عکسبرداری کار می کردند. آنها چون مواد حساس به نور مناسب نداشتند، مجبور بودند زمان نوردهی را بسیار طولانی کنند. به عکس های اولیه آنها را هلیوگرام می گفتند و زمان نوردهی این عکس ها ، ۸ ساعت بود. این عکس گرچه نخستین عکس گرفته شده نیست ولی قدیمی ترین عکس به جامانده از این مخترع فرانسوی است.
۱۸۵۵- جنگ کریمه : راجر فنتون Roger Fenton را می توان یکی از نخستین عکاسان جنگ دانست. او در سال ۱۸۵۵ با دشواتری فراوان و در حالی که با بیماری وبا مبارزه می کرد و درد دنده های شکسته را تحمل می کرد، وسایل عکس برداری را بر پشت اسب ها به مناطق جنگی کریمه برد و ۳۵۰ عکس از این جنگ گرفت. ولی نه ملکه انگلیس و نه دیگر پشتیبانان مالی وی حاضر نشدند عکس های وی را از اجساد و تآثیرات مخرب جنگ را ببینند.
۱۸۹۶- نخستین عکس اشعه ایکس گرفته شده از انسان: این عکس تصویری است از دست و حلقه ازدواج ویلهلم کنراد رونتگن. شخصی که نخستین بار متوجه شد با اشعه ایکش ساطع شده از سیانید باریم، می توان داخل بدن را مرئی کرد.
۱۷ دسامبر ۱۹۰۳: اورویل و ویلبر رایت دو مکانیک دوچرخه ، برای اولین بار در آمریکا پرواز کردند. گرچه پرواز اول فقط ۱۲ ثانیه طول کشید ولی آغازی شد برای تحولی جدی.

۱۹۱۰- انگلستان : لوئیس هاینه Lewis Hine با عکس هایش همان کاری را انجام داد که چارلز دیکنر با رمان هایش. هاینه با سفر به مناطق مخالف کشور عکس هایی از زندگی دشوار کارگران کودک گرفت. در این عکس گروهی از کارگران کودک دیده می شوند که کارشان جدا کردن زغال سنگ از خرده سنگ ها است.۲۵ مارس سال ۱۹۱۱: صاحبان یکی از کمپانی های تولید لباس زنانه در نیویورک همیشه درهای واحدهای تولیدی اش را قفل می کرد تا مطمئن شوند زنان جوان مهاجر محل کار را ترک نمی کنند و چیزی نمی دزدند. وقتی در طبقه هشتم این کارخانه آتش سوزی به راه افتاد، در عرض تنها ۳۰ دقیقه، ۱۴۶ کارگر مردند. بسیاری از کارگران خود را از بالا به پایین پرت کردند. این حادثه باعث شد توجه بیشتری به امنیت واحدهای تولیدی شود.
۱۹۲۳- کمال آتاتورک بنیانگزار ترکیه نوین: او که شیفته فرهنگ غرب بود حجاب را براى زنان عثمانى منسوخ و براى اولین بار با همسرش که بدون چادر در ملاعام ظاهر شده بود عکس گرفت. کارى که دقیقاً چند سال بعد الگوى رضا شاه در مبارزه با چادر در ایران شد.
۲۱ ژانویه ۱۹۲۴: مرگ لنین رهبر انقلاب بلشویکى روسیه و بنیانگزار حکومت شوراها پس از مرگش مومیایى و جسد او به موزه اى در مسکو منتقل شد.
۶ اکتبر ۱۹۲۷: نخستین فیلم ناطق جهان The Jazz Singer تولید و به دوران درخشان سینماى صامت پایان داد.
۱۹۲۸- الکساندر فلمنیگ کاشف پنی سیلین (نخستین آنتی بیوتیک) در حال کشت دارویى که انقلابى در پزشکى قرن بیستم ایجاد کرد.
۱۲ مارس ۱۹۳۰: آغاز راهپیمایی ۲۴۰ مایلی گاندی برای براندازی استعمارانگلستان . او در مبارزه با سلطه انگلیس بر کشورش روش مبارزه منفى را برگزید و پیروز شد.
۱۹۳۰: آمریکا واعدام سیاهان به وسیله سفیدان : این عکس در سال ۱۹۳۰ گرفته شده است و صحنه اعدام غیرقانونی دو سیاه متهم به جنایت را که اصطلاحا «لینچ» نامیده می شد، نشان می دهد. این دو نفر به وسیله انبوهی از مردم از زندان ایالتی به صورت غیرقانونی و به زور بیرون آورده شدند و بعد از شکنجه به دار آویخته شدند. چهره های بی تناسب شاد مردم، منقلب کننده است:
۲۹ سپتامبر ۱۹۳۲، طبقه ۶۹ آسمانخراش در حال ساخت GE Building در منهتن نیویورک – پس از رکود بیسابقه اوایل دهه ۱۹۳۰ در آمریکا کارگاه هاى ساختمانى تعطیل و کارگران بیکار شده در حال استراحت و مطالعه اخبار روز هستند.
۹ آگوست ۱۹۳۶، برلین: جسی اوونز در ورزشگاهی که هیتلر در آن حضور دارد، برنده دوی ۱۰۰ متر المپیک می شود. جسى اوونز سیاه پوست در آن سال ۴ مدال طلاى خود را از چنگ ورزشکاران آلمانى که به اعتقاد هیتلر نژاد برتر بودند در آورد. در آن روز هیتلر از شدت خشم استادیوم را ترک کرد.

۳ مارس ۱۹۳۸: نخستین چاه نفت عربستان سعودی: کشور بادیه نشین عربستان که جزء فقیر ترین کشورهاى جهان به حساب مى آمد پس از اکتشاف نفت به ثروت هنگفتى رسید.

سپتامبر ۱۹۳۹: رژه سربازان آلمان نازى در حضور پیشوا در لهستان: سربازان آلمانى در مدت یک روز لهستان را به اشغال خود در آوردند و آتش جنگ جهانى دوم را شعله ور ساختند.

۷ دسامبر ۱۹۴۱: حمله به پرل هاربر: خلبانان نیروى هوایى امپراتورى ژاپن با حمله اى برق آسا به ناوگان دریایى آمریکا در پرل هابر (اقیانوس آرام) یورش بردند و علناً باعث ورود آمریکا به جنگ جهانى دوم شدند.
۱۹۴۱- پرتره وینستون چرچیل: این عکس به وسیه یک عکاس کانادایی هنگامی که چرچیل به اتاوا رفته بود، گرفته شد. این پرتره یکی از مشهورترین پرتره های جهان است و گفته می شود پرتیراژترین پرتره دنیاست. علاوه بر این، از این عکس به عنوان روى جلد مجله تایم هم استفاده شد.
۱۹۴۱- پرتره آن فرانک: هولوکاست قربانیان زیادی گرفت، ولی این کلمات «آن کرافت»، یک نوجوان ۱۴ ساله یهودى، در قالب خاطرات روزانه اش بود که به این واقعه چهره و رنگ و لعاب ویژه ای داد. وی مدتها در آمستردام همراه خانواده اش، در یک اتاقک زیرشیروانی پنهان شده بود، ولی در سال ۱۹۴۴، محل اختفای آن و خانواده اش پیدا شد و همگی دستگیر شدند. آن و خواهرش تنها چند ماه قبل از آزادی اردوگاه اسرا، به علت ابتلا به تیفوس فوت کردند. در این پرتره وی با چشمان درشتش به آینده ای خیره شده که هیچگاه برایش رخ ننمود.
۱۹۴۳- سواحل نرماندى فرانسه: وقتی عکس زیر در یک مجله آمریکایی، جسد سه سرباز کشته شده را به تصویر کشید این سؤال مطرح شد که این سه سرباز در یک ساحل بیگانه چه می کردند و برای چه کشته شدند:


۱۹۴۴- ساحل اماها، فرانسه: نیروهاى آمریکایى در حال پیاده شدن در ساحل فرانسه تحت اشغال. در این روز آمریکاییان تلفات سنگینى دادند ولى با پیروزى نهایى روند سقوط آلمان هیتلرى و آزادى فرانسه را تسریع بخشیدند.


۱۹۴۵- ژاپن، برافراشتن پرچم آمریکا در آیوو جیما: این عکس در تاریخ ۲۳ فوریه سال ۱۹۴۵ گرفته شده است. شاید قبل از دوگانه کلینت ایستوود به درستی با این عکس آشنا نبودیم.:


۱۹۴۵آلمان- وقتی کمپ Buchenwald به تصرف نیروهای متفقین درآمد، فرمانده نیروهایی آمریکایی از دیدن جسدهای بی شمار این کمپ، آنچنان منقلب شد که دستور داد شهروندان آلمانی را به این کمپ بیاورند تا به چشم خود ببینند که نیروهای میهنشان چه اعمالی انجام داده اند:۱۹۴۵- هیروشیما: سه هفته بعد از انفجار بمب اتمی: آمریکایی ها و هر کس دیگری در جهان خبر واقعه را شنیدند و فهمیدند که بمبی قوی هیروشیما را نابود کرده است. ولی تاوقتی که سه هفته بعد عکس های هوایی از شهر ویران شده گرفته نشد، هیچ کس تصور درستی از میزان تخریب نداشت:۱۹۴۵- هیروشیما بعد از انفجار بمب اتمی: سرباز ژاپنی در محلی که قبلا سربازخانه در آنجا برپا بوده، قدم می زند:۱۹۵۲- تهران: دکتر محمد مصدق در بیرون ساختمان مجلس: دکتر مصدق براى هزاران هوادارى که در تیرماه ۱۳۳۱ به طرفدارى از او به خیابان ها ریختند و باعث بازگشت او به قدرت شدند، سخنرانى مى کند. همین مردم یک سال بعد (مرداد ۱۳۳۲) پس از کودتاى ۲۸ مرداد در طرفدارى از شاه ملعون به خیابان ها ریختند!!اول اکتبر ۱۹۴۹: مائو تولد جمهوری کمونیستی چین را اعلام می کند: ظهور یک ابرقدرت کمونیست دیگر در آسیا.


پنجشنبه, ۰۶ آبان ۱۳۸۹

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.

  1. Thanks a lot for such great data relating with this good post ! You have to ground your dissertation, we think. Just because different buy thesis services do that and you could write good graduate thesis also.