من با پدرم اختلاف سلیقه هاى فراوان داریم که باعث مشاجره و اختلاف من‏با پدرم مى شود مرا راهنمائى کنید.
جواب :  


  یکى از مشکلاتى که در بسیارى از خانواده‏ها بروز مى‏کند مشکل اختلاف نظر و سلیقه‏ها بین پدر و مادر و فرزندان است. تعلق هر یک از این طرف به نسل و فرهنگ و زمان خود اقتضائات خاصى را در آنان ایجاد مى‏کند و لذا آنچه را که مى‏یابند حق دانسته و مى‏خواهند همه نیز بر طبق نظرات آنها عمل نمایند. تردیدى نیست که مطلق پنداشتن هر یک از دو طرف کارى خطاست. نه پدر را مى‏توان گفت صد در صد درست فکر مى‏کند و نه فرزندان! پس چه باید کرد. در مورد رفتار به پدر و مادر یک سرى اصول وجود دارد که حتماً باید مراعات گردد. از عمل آنها اصل احترام به پدر و مادر و آزار نرساندن به آنان است. این یک اصل الهى و قرآنى نیز حکم فطرى هر انسان است. پدر و مادرى که رنج فرزند داشتن را تحمل نموده و ناملایمات آن را به دوش کشیده‏اند، این استحقاق را دارند که فرزندان به آنان احترام کنند و موجبات آزارشان را فراهم ننمایند و به ویژه اگر آنان به سن پیرى رسیده باشند. قرآن مجید مى‏فرماید: خداوند حکم فرموده که جز او را نپرستید و درباره پدر و مادر نیکویى کنید و اگر هر دو یا یکى از آنها پیر و سالخورده شدند، مبادا کلمه‏اى که رنجیده خاطر شوند بر زبان برانید و کمترین آزار به آنان نرسانید و با ایشان به اکرام و احترام سخن گوئید. (اسراء ، آیه ۲۳) این واجب‏ترین وظیفه‏اى است که فرد در قبال پدر و مادر خود دارد. بنابراین نبایستى هیجانات جوانى و خطاهاى احتمالى پدر و مادر موجب بى‏احترامى فرزند نسبت به آنان گرد.. نکته دیگر: به نظر مى‏رسد اختلاف نظرها در خانواده ده شما به حد مشاجره و ایجاد نطاف در بین افراد خانواده منجر شده است، روشن است که پدر شما به علت کهولت توان لازم را براى ایجاد تغییر در روش و برخورد خود نداشته باشد ولى شما که جوان و تازه نفس هستید، حتماً این توان را دارید که در روش برخورد با پدر تغییراتى در خود حاصل نمایید تا بتوانید اعتماد او را به گفته‏هاى جلب کنید. البته چنین اعتمادى با یکى دو برخورد حاصل نمى‏گردد، باید مدتى طولانى و با برنامه‏ریزى صحیح و دورى از مشاجره و اختلاف این مسیر را طى نمایید. مطمئن باشید که در صورت بروز تغییرات اصولى در رفتار شما، رفتار پدرتان نیز تغییر خواهد کرد. البته در هر صورت شما را به حسن برخورد و عطوفت با پدر و مادر توصیه مى‏کنیم. زیرا بد رفتارى باپدر و مادر و آزار آنان عواقب ناگوارى براى فرزند در پى خواهد داشت. درباره ازدواج، شما مى‏توانید با تصمیم جدى از همین الان براى ازدواج اقدام کنید و با یافتن فردى مناسب عقد را بخوانید ولى عروسى و تشکیل خانواده را تا زمان مناسب به تأخیر بیاندازید. در این صورت هم از دغدغه‏هاى فکرى و روحى راحت مى‏شوید و هم این که آینده زندگیتان روشن و از مواهب ازدواج و دوران نامزدى نیز بهره خواهید برد.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 35
  • ۰۴ شهر ۸۵
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.