موشهای پایتخت با ۳۵درصد اضافه وزن، فقط نوشابه کم دارند

کمتر فردی است که هنگام عبور در سطح معابر تهران موش را از نزدیک ندیده باشد. اغلب شهروندان با دیدن موشهای چاق و چله تهرانی، به شدت از آنها فاصله گرفته و برخی هم از شدت ترس، فریاد کشیده و فرار می‌کنند؛ غافل از این که عامل اصلی پرورش موش‌ها خودشان هستند.


به گزارش خبرنگار «شهری» ایسنا موش، حیوان موذی بیماری‌زایی است که مهمترین عامل وجود و ازدیاد آن، بی‌توجهی به مسایل بهداشتی و پخش زباله در سطح‌ معابر و خیابانهاست.


در حال حاضر کلیه زمینه‌های لازم در تهران برای پرورش و تکثیر موش فراهم است؛ بطوریکه شهروندان و اغذیه فروشان تهرانی غذای آنها را با عدم رعایت بهداشت، بخوبی تأمین کرده و فضاهای آلوده و متروکه نیز محیطی امن برای زندگی این حیوان به شمار می‌رود.


برخی موش‌های تهرانی، آن قدر بزرگ و چاق هستند که به قول محمدنژاد، مدیر عامل شرکت ساماندهی مشاغل مزاحم و صنایع‌ آلاینده باید به موش‌های تهرانی رژیم غذایی داد.


محمدنژاد به خبرنگار شهری ایسنا گفت: آخرین شیوه‌های دنیا را برای جلوگیری از تکثیر موشها بکار گرفته‌ایم که یکی از این شیوه‌ها مبارزه شیمیایی است؛ اما در برخی موارد موفق نیستیم؛ چراکه موش پس از خوردن ماده شیمیایی با یک برگ کاهو توسط شهروندان، پذیرایی می‌شود و ویتامین K کاهو اثر ماده شیمیایی را خنثی می‌کند.


وی ادامه داد: همچنین اغذیه فروشان و رستوران‌ها پس از خالی کردن سطل‌های زباله بهترین غذاها همچون سوسیس و کالباس و … در اختیار موشها قرار می‌دهند و موشهای تهرانی فقط نوشابه کم دارند و همین امر باعث شده تا وزن برخی موشهای تهرانی که نوعی جونده با عنوان « رتهای نروژی» هستند ۳۵ درصد از استانداردهای جهانی بیشتر شده و به نظر می‌رسد باید برای آنها رژیم غذایی بدهیم.


مدیرعامل شرکت ساماندهی مشاغل مزاحم و صنایع‌ آلاینده با تاکید بر این که رعایت بهداشت و نریختن زباله تاثیر بسیار زیادی در کاهش و ریشه‌کنی موشها از سطح شهر دارد افزود: تا زمانیکه موشها در تهران غذا برای خوردن دارند، همچنان به تولید مثل و زندگی در پایتخت ادامه می‌دهند. چون این حیوان بسیار با هوش بوده و در صورت پی بردن به احتمال تلف و معدوم شدن ناگهانی با مواد شیمیایی و غیره، به سرعت چند برابر تولید مثل می‌کند؛ لذا مهمترین و بهترین شیوه ندادن غذا به موشهاست.


محمدنژاد با اشاره به این که سالانه هزینه میلیاردی برای مبارزه با موش صرف می‌شود گفت: اگر مردم زباله نریزند و موش در شهر نباشد، این اعتبار صرف احداث کتابخانه و فرهنگسرا می‌شود.


به گفته وی مبارزه با موش به صورت مستمر با استفاده از مواد شیمیایی و تله‌های چسبی در سطح شهر تهران ادامه دارد؛ بطوریکه طی سه ماه نخست امسال ۳۵۰ هزار سر موش تلف شده است.


وی افزود: بعلاوه با اجرای طرح جهادی در مناطق مختلف ضمن ترمیم نهرها ، هر هفته تله‌گذاری و ریختن ماده شیمیایی در نقاط تجمع موشها انجام می‌شود و همچنان اتلاف موش ادامه دارد؛ اما با ریختن زباله در معابر توسط شهروندان این چرخه یعنی مبارزه و تولید مثل و تکثیر موش نیز کماکان مشاهده می‌شود.


محمدنژاد گفت: فرهنگسازی و توجه به رعایت مسایل بهداشتی و نریختن زباله در معابر و نهرهای تهران مهمترین عامل کنترل موشهاست و در تلاشیم تا از این طریق یعنی با اطلاع رسانی و فرهنگسازی مبارزه با موش را ادامه دهیم؛ اما در صورت بی‌توجهی به ویژه از سوی اغذیه فروشان و رستورانها ؛ پس از چند بار اخطار و تذکر اقدام به جریمه و پلمپ محل کسب آنها خواهیم کرد؛ چرا که سلامت و بهداشت شهر بسیار مهم است و چاره‌ای جز این نیست.


وی در ادامه از تدوین طرح جامع مبارزه با موش خبر داد و به خبرگزاری دانشجویان ایران گفت: به منظور دستیابی به اطلاعاتی همچون مدت زمان و شیوه مبارزه با موش، این طرح تدوین می‌شود که با حصول نتایج، از جزئیات مسایل درباره موش مطلع شده و چگونگی و شیوه مدت مبارزه با موش را نیز متناسب با شرایط مختلف کسب می‌کنیم.


وی افزود: تاکنون طرحی در این زمینه تهیه نشده و برای اولین بار در کشور تهیه آن توسط تعدای از متخصصین و کارشناسان آغاز شده است.


مدیرعامل شرکت ساماندهی مشاغل مزاحم و صنایع‌ آلاینده تهران، با بیان این که طرح جامع مبارزه با موش تا پایان سال تهیه می‌شود، افزود: برخی از بخشهای این طرح همچون چگونگی ورود کالا از مبادی به کشور نیازمند مصوبه دولت است که برای تصویب از طریق مراجع مربوطه اقدام خواهیم کرد؛ زیرا تعدادی از موشها هنگام نقل و انتقال کالا از بنادر وارد کشور می‌شوند.


محمدنژاد در پایان با اشاره به این که ۷۰ درصد علت وجود موشها در شهرهای مختلف بویژه تهران به علت ریختن زباله در معابر و نهرهاست، مجددا تاکید کرد: شهروندان اگر شهری بدون موش می‌خواهند و یا باید حداقل تعداد آنها کمتر شود، لازم است زباله در معابر و نهرها نریزند؛ در غیر این صورت همچنان با موشها زندگی خواهند کرد.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 9
  • ۱۴ مرد ۸۵
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.