نرخ بیکاری از ۱۲ درصد گذشت

مرکز آمار ایران اعلام کرد: نرخ بیکاری از ۱۰.۹ درصد فصل پاییز به ۱۲.۱ درصد در فصل زمستان سال گذشته رسید.

به گزارش مهر، مرکز آمار ایرانی طی گزارشی افزود: بررسی نرخ بیکاری نشان می‌دهد که در فصل زمستان ۱۲.۱ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار) بیکار بوده‌اند. براساس این نتایج، نرخ بیکاری در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری حاکی از افزایش ۱.۳ درصدی این نرخ درکشور از پاییز به زمستان است.

براساس اعلام این مرکز، نرخ بیکاری جوانان ۱۵-۲۴ ساله حاکی از آن است که در فصل زمستان ۲۴.۹ درصد از جمعیت فعال ۱۵- ۲۴ ساله بیکار بوده‌اند. این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و درنقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است. بررسی تغییرات،فصلی نرخ بیکاری جوانان ۱۵-۲۴ ساله، افزایش ۲.۵ درصدی این نرخ از پاییز به زمستان را نشان می دهد.

بررسی نرخ بیکاری جوانان ۱۵-۲۹ ساله رانشان می‌دهد که در فصل زمستان ۲۱.۹ درصد از جمعیت فعال ۱۵-۲۹ ساله بیکار بوده‌اند این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری جوانان ۱۵-۲۹ ساله افزایش ۲ درصدی این نرخ از پاییز به زمستان را نشان می دهد.

سهم اشتغال ناقص نشان می‌دهد که در فصل زمستان۹.۶ درصد جمعیت شاغل به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کاربا ساعت بیشتر و…) کمتر از ۴۴ ساعت کارکرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این شاخص در بین مردان بیشتراز زنان و در نقاط روستایی بیشتر از نقاط شهری بوده است.

بررسی نرخ مشارکت اقتصادی نشان می دهد که در فصل زمستان ۳۹.۸ درصد جمعیت در سن کار (۱۰ ساله و بیشتر) از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند؛ یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند. همچنین نتایج نشان می دهد که نرخ مشارکت اقتصادی در بین زنان نسبت به مردان ودرنقاط شهری نسبت به نقاط روستایی کمتر بوده است بررسی تغییرات فصلی نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از کاهش ۱.۱ درصدی این نرخ از پاییز به زمستان است.

جمعیت فعال اقتصادی به تمام افراد ۱۰ ساله و بیشتر (حداقل سن تعیین شده) که درهفته مرجع (هفته دوم تقویمی هرماه) گفته می‌شود که طبق تعریف کار، در تولید کالا و خدمات مشارکت داشته (شاغل) و یا از قابلیت مشارکت برخوردار بوده‌اند ولی مشارکت نداشته‌اند (بیکار) ازنظر اقتصادی جمعیت فعال محسوب می شوند.

در گزارش مرکز آمار ایران آمده است: اشتغال و بیکاری، از جمله مقولات اساسی اقتصاد جهانی است به گونه ای که افزایش اشتغال وکاهش بیکاری، به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی جوامع تلقی می شود. یکی ازدغدغه‌های اساسی برنامه‌های توسعه در کشورنیز، تلاش بری کاهش معضل بیکاری است که همواره به عنوان یکی از اهداف مهم این برنامه‌ها مد نظر بوده است از سوی دیگر، اطلاعات مربوط به ساختارنیروی کار مبنایی برای ارزیابی وتحلیل سیاست‌های اقتصادی کلان یک کشور محسوب می شود. به ویژه نرخ بیکاری به طور عام به عنوان شاخص کلی عملکرد جاری اقتصاد کشور مورد استفاده قرار می گیرد. لذا اجرای طرح آمارگیری نیروی کار به عنوان جایگزین طرح آمارگیری از ویژگی‌های اشتغال و بیکاری خانوار از بهار سال ۱۳۸۴ به صورت ماهانه آغاز شده است.

هدف کلی این طرح، برآورد شاخص‌های نیروی کار به صورت سالانه وفصلی و همچنین تغییرات آن در کل کشور، استان‌ها، نقاط شهری، و نقاط روستایی است.

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 16
  • ۰۸ ارد ۸۵
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.