هنرمند مسجدی، سینمای قرآنی

سلحشور معتقد بود تا وقتی قصه‌‌های زیبای خداوند وجود دارد، حق نداریم از خودمان قصه ببافیم. اگر امروز ما فیلم‌‌ها و قصه‌‌های قرآنی داریم، مدیون تلاش و پیگیری آقای سلحشور است.

بااین که آن اوایل انقلاب برخی دوستان معتقد بودند نمی‌توانیم از پسِ موانع موجود در این راه بربیاییم، جدیت و پیگیری ایشان باعث گشایش راه شد و در نهایت خدا هم به او توفیق داد و توانست آثار خیلی خوبی مثل «مردان آنجلس» و «یوسف پیامبر» را در این عرصه به سرانجام برساند.

وقتی ایشان کارش را در این زمینه شروع نمود، تنها نبود و همکاران زیادی با او همراهی کردند و قطعا راه ساخت فیلم و سریال‌‌های دینی و قرآنی ادامه پیدا خواهد نمود اما این که چرا این جریان نتوانست فراگیر شود تا ما هرسال شاهد آثاری قرآنی باشیم، برمی گردد به سیستم حاکم بر فضای فرهنگی کشور که شوربختانه راه را برای فعالیت این گروه‌‌ها می‌‌بندد.

یادم نمی‌رود هنوز ساخت سریال یوسف پیامبر شروع نشده بود که هجمه انتقادات و توهین‌‌ها شروع شد. اما دیدیم که به لطف الهی، اثری ارزشمند تولید شد که با توده‌‌های میلیونی مردم ایران و جهان ارتباط برقرار نمود و باعث شد مخالفان سکوت اختیار کنند.

شاید یکی از حرکت‌هایی که در منطقه برخی را راغب نمود به سمت ساخت سریال‌هایی با محوریت قصص قرآنی بروند، همین موفقیت آثار زنده یاد سلحشور و دیگر سریال‌‌های دینی و تاریخی ایران بود.

سریال‌‌های ایرانی فضای ضداسلامی و ضدشیعی برخی کشورهای منطقه را می‌‌شکست و حتی بخشی از جریان بیداری اسلامی در کشورهای عربی و شمال آفریقا مدیون سریال یوسف پیامبر است، طوری که حکومت‌‌های جبار منطقه دیدن آن را ممنوع و جرم اعلام کردند اما مردم آن کشورها به هرطریق و از شبکه‌‌های ایرانی و لبنانی، این اثر دیدنی را دیدند و تحت تاثیر قرار گرفتند و دل هایشان به سوی جمهوری اسلامی ایران متمایل شد.

آقای سلحشور ظرفیت این را داشت که امروز بگوییم سریال حضرت موسی (ع) را هم چه خوب ساخت، اما شوربختانه این سریال در حد متن باقی مانده است.

این نشان می‌‌دهد هنرمندان دغدغه مند و ارزشی حتی با وجود کارنامه‌ای درخشان مورد پشتیبانی قرار نمی‌گیرند و باید باز هم خودشان را اثبات کنند. امیدوارم رحلت ناگوار ایشان دست کم این نتیجه را داشته باشد که مسئولان فرهنگی و هنری ما به خودشان بیایند و این فرصت‌‌ها را نسوزانند.

جواد شمقدری – نویسنده و کارگردان سینما

مطلب بالا در حوزه سینما و تلویزیون و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۲۸ February 2016 | 11:32 am منتشر شده و گروه اینترنتی فایل دانلودر آن را بازنشر کرده است.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.