واردات ایران به ۶۰ میلیارد دلار می‌رسد

بیزینس مانیتور در تازه‌ترین گزارش خود از افزایش بیش از ۱۴ میلیارد دلاری واردات ایران به ۶۰ میلیارد دلار و کاهش بیش از ۶.۵ میلیارد دلاری مازاد تجاری به ۱۷ میلیارد و ۷۹۰ میلیون دلار تا سال ۱۳۹۰ خبر داد.


به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل ایسنا، گزارش سه ماهه چهارم ۲۰۰۷ بیزینس مانیتور حاکی از آن است که واردات ایران در سال جاری افزایش کمتر از شش میلیارد دلاری داشته و از ۴۵ میلیارد و ۳۹۰ میلیون دلار به ۵۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار خواهد رسید. طی سال‌های آینده نیز روند صعودی رشد واردات تداوم خواهد داشت و انتظار می‌رود طی سال‌های ۸۷ و ۸۸ این شاخص به ترتیب به ۵۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار و ۵۷ میلیارد دلار برسد.


افزایش یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری واردات ایران را در سال ۸۹ به ۵۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار خواهد رساند.


پیش‌بینی شده که در سال ۱۳۹۰ کشور شاهد وارداتی برابر با ۶۰ میلیارد دلار باشد که نسبت به سال ۸۵ از افزایش ۱۴ میلیارد و ۶۱۰ میلیون دلاری و نسبت به سال ۱۳۸۰ از افزایش ۴۱ میلیارد و ۸۷۰ میلیون دلاری برخوردار است.


آمار‌های منتشره از سوی این موسسه نشان می‌دهد که تراز تجاری ایران در سال جاری به ۲۵ میلیارد و ۱۳۰ میلیون دلار می‌رسد که بالاترین میزان طی دهه کنونی بوده و خواهد بود و از سال آینده کاهش مازاد تجاری برای کشور به ثبت خواهد رسید.


در سال ۸۷ مازاد تجاری به ۲۴ میلیارد و ۲۷۰ میلیون دلار و در سال ۸۸ این شاخص به ۱۸ میلیارد و ۲۱۰ میلیون دلار کاهش خواهد یافت.


با تداوم روند نزولی مازاد تجاری در سال ۸۹ به ۱۷ میلیارد و ۹۶۰ میلیون دلار می رسد که حاصل افزایش کند صادرات به ۷۶ میلیارد و ۶۶۰ میلیون دلار و افزایش زیادتر واردات به ۵۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار است.


سال ۱۳۹۰ سالی است که مازاد تجاری ۱۷ میلیارد و ۷۹۰ میلیون دلاری برای کشور به ثبت خواهد رسید که نسبت به سال ۸۶ از کاهش هفت میلیارد و ۳۴۰ میلیون دلاری برخوردار است.


این واحد در گزارش پیشین خود اعلام کرده بود که تا سال ۱۳۹۰ واردات کشور افزایش بیش از ۱۴.۵ میلیارد دلاری و تراز تجاری کاهش کمتر از ۹ میلیارد دلاری خواهد داشت.


بیزینس مانیتور در گزارش سه ماهه سوم ۲۰۰۷ خود ضمن برآورد واردات ۴۵ میلیارد و ۳۹۰ میلیون دلاری برای سال گذشته پیش‌بینی کرده بود که این میزان در سال جاری با شش میلیارد دلار افزایش به ۵۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار برسد. در این سال تراز تجاری کاهش کمتر از شش میلیارد دلاری داشته به ۱۸ میلیارد و ۵۹۰ میلیون دلار خواهد رسید. این میزان در سال گذشته معادل ۲۴ میلیارد و ۳۹۰ میلیون دلار بود. افزایش زیاد واردات به ۵۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار و در همین حال افزایش کمتر صادرات به ۷۲ میلیارد و ۲۳۰ میلیون دلار منجر به ثبت رقم ۱۷ میلیارد و ۵۳۰ میلیون دلار برای مازاد تجاری کشور در سال ۸۷ خواهد شد که این شاخص با کاهش دو میلیارد دلاری در سال ۸۸ به ۱۵ میلیارد و ۶۶۰ میلیون دلار خواهد رسید. در این سال واردات معادل ۵۷ میلیارد دلار و صادرات برابر با ۷۲ میلیارد و ۶۶۰ میلیون دلار خواهد بود.


بنا بر گزارش پیشین، سال ۸۹ سالی است که پیش‌بینی شده تراز تجاری کشور به ۱۶ میلیارد و ۲۲۰ میلیون دلار افزایش یابد که دلیل آن افزایش بیش از دو میلیارد دلاری صادرات به ۷۴ میلیارد و ۹۲۰ میلیون دلار و افزایش کمتر از دو میلیارد دلاری واردات به ۵۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده است.


پیش‌بینی شده بود که در سال ۱۳۹۰ افزایش واردات و کاهش تراز تجاری تداوم داشته باشد به طوری که انتظار می‌رود در این سال واردات به ۶۰ میلیارد دلار افزایش و تراز تجاری به ۱۵ میلیارد و ۴۳۰ میلیون دلار کاهش یابد.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 11
  • ۲۴ شهر ۸۶
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.