/واکنش اولیه ‌١+۵ به پاسخ ایران

گروه ۱+۵ متشکل از پنج عضو دایم شورای امنیت به همراه آلمان که ۱۶ خردادماه گذشته مجموعه‌ای از به اصلاح «مشوق‌ها» را به ایران ارایه کرد، سرانجام پاسخ خود را همان طور که تهران پیش‌تر وعده‌اش را داده بود، ۳۱ مردادماه دریافت کرد.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هنوز محتوی این پاسخ رسانه‌یی نشده است، اما طرف‌های مقابل ایران آن را «بسیار طولانی و بسیار پیچیده» خوانده‌اند. درحال حاضر چین، روسیه، آمریکا و فرانسه واکنش‌های اولیه‌ای را به این پاسخ ایران داشته‌اند.


وزارت امور خارجه‌ی چین در این باره اعلام کرد که پکن در حال بررسی پاسخ ایران به مجموعه‌ی پیشنهادی غرب درباره‌ی برنامه‌ی هسته‌یی‌اش است.


به گزارش ایسنا، وزارت امور خارجه‌ی چین در بیانیه‌ای با اشاره به پاسخ ایران به مجموعه پیشنهادی پنج عضو دایم شورای امنیت و آلمان درباره‌ی برنامه‌ی هسته‌یی تهران که روز سه‌شنبه به طور رسمی به نمایندگان شش کشور در تهران تسلیم شد،‌ گفت: چین در حال بررسی این پاسخ به شکلی جدی است.


این بیانیه افزود: چین هم‌چنان معتقد است حل مساله‌ی هسته‌یی ایران از طریق مذاکرات و به شکلی صلح‌آمیز بهترین روش است و در جهت منافع طرف‌های مربوطه است.وزارت امور خارجه‌ی روسیه هم در این رابطه اعلام کرد، بررسی اختلافات جزیی در پاسخ ایران به ابتکاراتی که با هدف متقاعد ساختن ایران به رها کردن غنی‌سازی اورانیوم انجام گرفت، اهمیت دارد.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، وزارت امور خارجه‌ی روسیه نیز امروز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: درک اختلافات جزیی برای یافتن عناصری سازنده در صورتی که چنین عناصری موجود باشد و برای تشخیص این که آیا ادامه کار با تهران ممکن است یا خیر، بسیار اهمیت دارد.


در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه آمده است که مسکو به اعمال فشار برای یافتن راه حل سیاسی مساله هسته‌یی ایران ادامه خواهد داد و خواستار آن است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مرکز این روند قرار داشته باشد.


در این بیانیه آمده است: ما حاضریم به استفاده از مکانیزم‌های چندجانبه و پتانسیل شورای امنیت سازمان ملل و نیز تماس‌های دو جانبه با طرف ایرانی برای حل مسالمت‌آمیز این مساله ادامه دهیم.


میخاییل کامینین، سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی روسیه نیز در همین رابطه گفت: مسکو هم چنان راه‌حل سیاسی مشاجره بر سر برنامه‌ی هسته‌یی ایران را خواستار است.


وی یک روز پس از اعلام پاسخ کتبی ایران به نمایندگان کشورهای پیشنهاد دهنده به تهران گفت: طرف روسی بررسی پاسخ ایران را به همراه شرکای گروه شش آغاز کرده است.


کامینین در بیانیه‌ای افزود: روسیه به مسیرش برای جستجوی یک راه‌حل سیاسی ادامه خواهد داد و همچنان حفظ نقش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و جلوگیری از انحراف رژیم منع اشاعه را خواستار است.از سوی دیگر،‌ وزیر امور خارجه‌ی فرانسه گفت که پاریس درحال مطالعه پاسخ پیچیده‌ی ایران به مشوق‌هایی است که با هدف پایان دادن به مساله‌ی هسته‌یی ایران به تهران ارایه شده است.


به گزارش ایسنا، فیلیپ دوست بلازی به شبکه‌ی تلویزیونی “فرانس ۲” گفت: روز گذشته (سه‌شنبه) پاسخ ایران به دست‌مان رسید.


وی افزود: این پاسخ سندی بسیار طولانی و بسیار پیچیده است. ما قصد مطالعه‌ی آن را داریم.


وزیر خارجه فرانسه ادامه داد: خاطرنشان می‌کنم که برخی مقامات ایرانی گفته‌اند به مذاکره تمایل دارند. ما ترجیح می‌دهیم ابتدا آن را بخوانیم و سپس ظرف چند روز به همراه شرکای اروپایی، آمریکایی، روسی و چینی‌مان بگوییم چه فکری در این خصوص داریم و در شورای امنیت سازمان ملل چه خواهیم کرد.


دوست بلازی در عین حال گفت که قطعنامه‌ی ۱۶۹۶ شورای امنیت سازمان ملل از ایران خواسته است تمامی فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم را تا ۳۱ اوت (۹ شهریور) به حالت تعلیق در آورد یا آن که با برخی اقدامات تنبیهی مواجه شود.


وزیر امور خارجه‌ فرانسه همچنین گفت: اگر ایران می‌خواهد به میز مذاکرات برگردد باید غنی‌سازی اورانیوم را به حالت تعلیق درآورد.


وی در کنفرانسی خبری گفت: اگر ایران می‌خواهد به میز مذاکره بازگردد و تلاش کند تا به مشاجره بین‌المللی بر سر برنامه‌ی هسته‌یی اش پایان دهد باید غنی‌سازی اورانیوم را تعلیق کند.


دوست بلازی از هر گونه اظهار نظر درباره‌ی پیشنهاد متقابل ایران به مجموعه پیشنهادی ۵+۱ خودداری کرده و گفت که این سند بسیار پیچیده است و ارزش مطالعه‌ی بیشتر بر روی آن را دارد.


وزیر امور خارجه فرانسه گفت: می‌خواهم بار دیگر خاطرنشان کنم که فرانسه برای مذاکره در دسترس است و یاداوری کنم که همان طور که همواره گفته‌ایم بازگشت به میز مذاکره به تعلیق غنی‌سازی اورانیوم مرتبط است.این در حالی بود که آمریکا اعلام کرد، در صورت شکست ایران در پایبندی به درخواست‌ها مبنی بر تعلیق غنی‌سازی اورانیوم به سرعت برای اعمال تحریم اقتصادی اعمال فشار خواهد کرد.


به گزارش ایسنا، جان بولتون، سفیر آمریکا نزد سازمان ملل درباره‌ی پاسخ تهران به مجموعه‌ی پیشنهادی ۱+۵ گفت: قطعا ما پاسخ ایران را با دقت بررسی خواهیم کرد؛اما همچنین آماده‌ایم که اگر این کشور به درخواست‌های مطرح شده پایبند نبود مساله را در شورای امنیت و با تحریم‌های اقتصادی دنبال کنیم.


وی افزود: فکر کنم ‌آمادگی خواهیم داشت تا به سرعت عناصر قطعنامه‌ای در شورای امنیت را ارایه کنیم.


بولتون گفت: لفاظی‌ها به ویژه در روزهای اخیر نشان داده است که‌ آن‌ها (ایران) آماده نیستند تعلیق فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم را بپذیرند؛ اما ما مستمرا در دو ماه و نیم گذشته گفته‌ایم که به لفاظی پرو بال نمی‌دهیم؛ ما منتظر پاسخ نهایی خواهیم ماند.


از سوی دیگر، کاخ سفید از اظهارنظر درباره‌ی پاسخ ایران به مجموعه پیشنهادی پنج عضو دایم شورای امنیت و آلمان درباره برنامه هسته‌یی تهران خودداری کرد.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، دانا پرینو، معاون امور مطبوعاتی کاخ سفید که به همراه جورج بوش با هواپیما به سوی ایالت مینسوتا پرواز می‌کرد به خبرنگاران درباره پاسخ ایران به مجموعه پیشنهادی ۱+۵ گفت: نمی‌خواهم الان و در این مکان سند (پاسخ) دولت ایران را تجزیه و تحلیل کنم.


وی افزود: این کاری است که باید توسط دیپلمات‌ها انجام شود.


پرینو گفت که دولت آمریکا یک رونوشت از این سند را دریافت کرده است، اما افزود که فکر نمی‌کند بوش تا آن لحظه پاسخ تهران را مشاهده کرده باشد.


وی ادامه داد: ما از لفاظی مطرح شده از جانب این رژیم درباره‌ی برنامه هسته‌یی آگاهیم و رییس جمهور به وضوح برای همه عنوان کرده است که فکر می‌کند این خطری برای منطقه و کل جهان خواهد بود.بعدازظهر روز گذشته علی لاریجانی، دبیر شورای امنیت ملی کشورمان با سفیران، انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه،‌ چین و سوییس به نمایندگی از آمریکا در تهران دیدار و پاسخ ایران به مجموعه‌ی پیشنهادی ‌آن‌ها را که ۱۶ خرداد به وسیله‌ی خاویر سولانا، رییس سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا در تهران به وی تسلیم شده بود، به آن‌ها تحویل داد.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 16
  • ۰۲ شهر ۸۵
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.