ویژگیها و شرائط استجابت دعا چیست ؟
جواب :  


  در رابطه با اجابت دعا نیز باید بدانید که خداوند هرگز دست رد به سینه بنده مؤمن خویش نمى‏زند، لیکن استجابت دعا شرایط و ویژگیهایى دارد که باید با نگرشى دقیق و ریزبینانه به آنها توجه نمود. برخى از آن امور عبارت‏اند از : ۱) شرایط مناسب روحى دعا کننده، از قبیل تضرع و تواضع در مقابل پروردگار. ۲) مصلحت بودن تحقق خواسته شخص دعا کننده، چرا که در بسیارى از موارد، تحقق آن خواسته براى شخص سودمند نیست، مثلاً رسیدن به مقام یا امکاناتى خاص، نه تنها به نفع او نیست بلکه ممکن است مایه دورى او از ایمان و تقوا گردد. از این‏رو قرآن مجید فرموده است: عَسى‏ أَنْ تَکْرَهُوا شَیْئاً وَ هُوَ خَیْرٌ لَکُمْ وَ عَسى‏ أَنْ تُحِبُّوا شَیْئاً وَ هُوَ شَرٌّ لَکُمْ‏. نگارنده شخص نابینایى را مى‏شناسد که مى‏گفت براى بازیابى بینائى خویش شدیداً به حضرت ثامن الحجج على بن موسى الرضا(ع) متوسل گردیده و خود را به پنجره فولادین بستم، شبانگاه آن حضرت را در رؤیا ملاقات نمودم، آن حضرت فرمودند: «مصلحت نیست که بینا شوى و اکنون این وضعیت به صلاح توست». ۳) فرا رسیدن زمان و شرایط مناسب براى تحقق مطلوب. ۴) اخلاص در نیت و انقطاع کامل به خداوند، چرا که عطایا به اندازه نیت وا خلاص در آن، سرازیر مى‏شوند و در کلام حضرت امیر(ع) در نهج‏البلاغه آمده است :
ان العطیه على قدر النیه. ۵) معقول بودن خواسته انسان. ۶) اقدام براى رسیدن به نتیجه و به کارگیرى سایر عوامل طبیعى نقش دارنده متناسب با سنن الهى در نظام خلقت. ۷) از طرفى خداوند گاهى اجابت مطلوب انسان را به عللى که صلاح مى‏داند و بر ما پوشیده است به تأخیر مى‏اندازد، یا آن را به گونه‏اى دیگر تبدیل مى‏نماید و در واقع به شیوه بهترى اجابت مى‏شود، بدون آن که ما بدانیم. لذا در دعاى افتتاح است که هرگاه خواسته‏ام را تأخیر افکنى بر تو عتاب مى‏ورزم در حالى که چه بسا در این تأخیر مصلحت است که تو مى‏دانى و من از آن بى‏خبرم
و ان ابطاعنى عتبتک بجهلى و لعل الذى ابطأعنى هو خیر لى لعلمک بعاقبه الامور. ۸) نکته مهم دیگر این که، استجابت دعا، معناى بسیار عمیقى دارد ولى غالباً برداشتهاى عموم با مفهوم شگرف آن ناسازگار است، ما همواره خیال مى‏کنیم که اگر دقیقاً همان را که ما طلب مى‏کنیم در همان زمان و با همان شرایطى که مى‏خواهیم عمل شود دعایمان اجابت گردیده، در حالى که چه بسا همین پاسخ نیافتن ما اجابت از سوى خدا باشد، یعنى خداوند منان با طول دادن اجابت، ما را بیشتر به حالت انابه و تضرع در درگاهش نگه مى‏دارد و این لطف بزرگى است که به این وسیله ارتباط عبد با معبود حفظ مى‏گردد و در پى آن الطاف بى‏شمار دیگرى نصیبش مى‏شود. چنانچه در روایت است که خداوند از بس صداى مناجات بنده مؤمن را دوست دارد، در انجام خواسته‏اش تأخیر مى‏نماید تا او بیشتر در درگاه خدا استغاثه کند و با او رابطه داشته باشد. مولوى مى‏گوید :
 
آن یکى اللَّه مى‏گفتى شبى‏         تا که شیرین مى‏شد از ذکرش لبى‏
 

 
گفت شیطان: آخر اى بسیار گو         این همه اللَّه را لبیک کو ؟
 

 
مى‏نیاید یک جواب از پیش تخت‏         چند اللَّه مى‏زنى با روى سخت‏
 

 
او شکسته دل شد و بنهاد سر         دید در خواب او خَضِر اندر خَضَر
 

 
گفت: هین، از ذکر چون وامانده‏اى‏         چون پشیمانى، از آن کش خوانده‏اى ؟
 

 
گفت: لبیکم نمى‏آید جواب‏         زآن همى ترسم که باشم ردّ باب‏
 

 
گفت: آن اللَّه تو، لبیک ماست‏         وآن نیازو سوزو دردت پیک ماست‏
 
۹) نیز اگر به دلایلى خواسته انسان به هیچ وجه در این دنیا اجابت نشود، خداوند به جاى آن در قیامت نعمتهاى بسیار افزون‏ترى عطا مى‏کند، بطورى که دیگران آرزو مى‏کنند ایکاش خواسته‏هایشان در دنیا اجابت نشده بود و هم‏اکنون از آن مواهب بیشمار بهره‏مند مى‏شدند.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 11
  • ۲۸ ارد ۸۵
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.