چرا حضرت على(ع) فرمودند چه بسا شب زنده‏دارانى که از نمازشان به جزخستگى بهره‏اى نمى‏بردند چیست؟
جواب :  


  نماز شب و عبادات دیگر هدف و فلسفه‏اى دارند که اگر انسان به آن بى‏توجه باشد نصیبى از آن نمى‏برد. نمازهاى واجب هم چنین است و اگر انسان شرایط باطنى عبادات را رعایت نکند، بهره لازم از عبادت را نخواهد برد. سخن حضرت على (ع) مربوط به کسانى است که شب زنده‏دارى مى‏کنند و خود را در رنج و مشقت عبادت قرار مى‏دهند، اما از روح عبادت غافلند. عبادات آنها به جاى این که در روحشان خشوع و خضوع و کمالات دیگر را به وجود آورد، عجب و غرور و رذایل دیگر را ایجاد مى‏کند. چنین عبادتى قطعاً جز خستگى نتیجه‏اى ندارد، اما نباید این روایت شما را از انجام نماز شب باز دارد و نا امید کند؛ بلکه فقط هشدارى است که انسان مراقب باشد عبادتش داراى باطن باشد و روح عبادت را دریابد و عبادتش همراه با خشوع و حضور قلب باشد. در این صورت قطعاً مصداق این حدیث واقع نمى‏شود، بلکه مصداق این آیه شریفه قرار مى‏گیرد: «وَ مِنَ اَللَّیْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نافِلَهً لَکَ عَسى‏ أَنْ یَبْعَثَکَ رَبُّکَ مَقاماً مَحْمُوداً». نماز شب اگر با حضور قلب باشد در نهایت مقام محمود را در پى خواهد داشت که منتهاى آرزوى سالکان طریق حق است.

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 14
  • ۲۴ ارد ۸۵
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.