چرا دخترها نمی توانند خواستگاری کنند؟

خراسان: چرا دخترها نمی توانند یا نباید از پسرهای مورد توجه خود خواستگاری کنند؟ این از سوالات بسیار مهم و قابل توجه است و شاید برای بسیاری از دختر خانم ها از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد.

با وجود مشابهت میان هوش و توانمندی ذهنی دختران و پسران، تفاوت های موجود در ویژگی های زیستی و عاطفی دخترها و پسرها نشانگر شاکله خاص شخصیتی هر کدام از دو جنس است.

دختر خانم ها در کنار وظیفه خطیر همسری و آرامشگری، از ارزشمندترین قابلیت انسانی یعنی توانایی مادر بودن نیز بهره مندند.

قابلیت و شایستگی مادری، خود آمیزه ای از ویژگی های خاص زیستی و صفات برجسته عاطفی و احساسی است. از این رو ایفای بهینه نقش همسری و توفیق عهده دار شدن وظیفه بزرگ و سرنوشت ساز مادری از نشانه های شخصیت برتر و کمال وجودی زنان می باشد.

چنین تفاوت های بارز شخصیتی میان زن و مرد ، ضرورت بهره مندی فوق العاده زنان را از احساسات لطیف و عواطف عمیق ، خود بستر پدیدآیی نگرش ها، رفتارها و نیازهای ویژه ای در وجود آن ها فراهم می آورد. به همین دلیل است که زن ها به حمایت عاطفی، روانی و اجتماعی بیشتری نیاز دارند، زیرا هرچه پدیده ای ارزشمند تر باشد ، باید مورد حمایت و پشتیبانی بیشتری قرار گیرد.

این در حالی است که زنان عموما دوست دارند همسرشان فردی باشد که شخصیت او جلوه گر اقتدار منطقی و عاطفی است. به عبارت دیگرنسبت به مردانی که از صفاتی همچون اعتماد به نفس، قدرت رهبری و مدیریت، شجاعت و حمایتگری بهره مند نیستند نظر مثبتی ندارند.

مردان نیز غالبا دوست دارند همسرانشان منبع آرامش و شخصیت وجودی شان مملو از مهر و عطوفت،منطق و صبوری باشند.تفاوت های زیستی و روان شناختی موجود میان زن و مرد هرگز به معنای برتری یکی بر دیگری نیست، بلکه این تفاوت ها بیانگر ویژگی ها و نیازهای خاص، قابلیت ها و مسئولیت های ویژه و در خور هر کدام از ایشان است.

خلاصه کلام آن که ساختار شخصیتی هریک از دو جنس زن و مرد به گونه ای است که هر کدام ویژگی های لازم را در مسیر تحول وجود و نیل به کمال شخصیت بی بدیل خود دارند. تفاوت های زیستی و روان شناختی موجود میان زن و مرد هرگز به معنای برتری یکی بر دیگری نیست، که این تفاوت ها بیانگر ویژگی ها و نیازهای خاص، قابلیت ها و مسئولیت های ویژه و در خور هر کدام از ایشان است.

بنابراین از یک نگاه ژرف ، برای زنان که وجودشان منبع احساسات، عطوفت و مهرطلبی و تمایل درونی شان مبتنی بر محبوب و معشوق بودن است و دوست دارند که بر دل و جان مرد حاکم باشند ، بسیار دشوار خواهد بود از مردی برای ازدواج خواستگاری کنند و احیانا جواب رد بشنوند و سراغ فرد دیگری بروند.

این امر با ویژگی های خاص شخصیتی آن ها سازگار نیست.بدیهی است برای یک مرد بیشتر قابل تحمل است که از دختری خواستگاری کند و پاسخ رد بشنود و بعد از مدتی از دختر دیگری خواستگاری کند و احتمالا بازهم با جواب منفی مواجه شود تا این که سرانجام پاسخ مثبت دختر دیگری را برای ازدواج دریافت دارد.

هنگامی که آقایان به خواستگاری دختر ها می روند، شنونده لفظ آری یا خیرخواهند بود و این دخترها هستند که با قدرت انتخاب برتر، گوینده واژه های آری و خیر می باشند.پر واضح است که خواستگاری آقایان از خانم ها هرگز به معنای محدودیت آزادی و اختیار خانم ها در حق انتخاب همسر نیست.

در واقع منع قانونی یا شرعی برای خواستگاری دختر نیست حتی در اسلام نمونه هایی از خواستگاری توسط دختر وجود دارد. به عنوان نمونه زنی که وارد مسجد شد و به پیامبر(ص) گفت اگر کسی هست که بخواهد ازدواج کند من آمادگی ازدواج را دارم و پیامبر هم در جمعیت صدا زد که آیا کسی هست که بخواهد با این زن ازدواج کند و فردی بلند شد و این دو با هم ازدواج کردند. ولی مسئله این است که از طرفی فرهنگ این کار در جامعه ما وجود ندارد و از طرفی چندان موافق با طبیعت خود زن نیست.
 
همین طور مشکلاتی را ممکن است در زندگی زناشویی به وجود بیاورد. از آن جایی که آقایان دوست دارند طالب باشند و به دنبال مطلوب بروند و همچنین دوست دارند زن زندگی شان سهل الوصول نباشد و برای رسیدن به آن تلاش کنند این که دختر خودش بیاید و اعلام آمادگی و علاقه کند، برای مرد یک جور عدم رضایت پیش می آورد.
 
ممکن است این عدم رضایت مشکل بزرگی در زندگی ایجاد نکند ولی واردی هم بوده که مرد از زندگی با هسرش خسته شده و به او سرکوفت زده که من تو را نمی خواستم و تو به سراغ من آمدی. شنیدن این گونه حرف ها برای جنس لطیف و شکننده زن بسیار غیرقابل تحمل و سخت خواهد بود.
خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.