چند دستورالعمل براى حفظ چشم از نگاه به نامحرم ذکر کنید؟
جواب :  


  نگاه بدون ریبه به وجه و کفین مانع ندارد. کنترل چشم نیز تابعى از روح تقواست که اگر در آدمى پدیدار شد به تبع آن کنترل چشم نیز به دنبال آن خواهد آمد.
براى تقویت تقوا: الف) ازدیاد پیوسته معرفت به خداوند و اوصاف جمال و جلال الهى، و خود را پیوسته به یاد او داشتن. این معرفت موجب ازدیاد عشق به او نیز مى‏شود و اگر به جایى رسیدید که حب او تمام دل را فراگرفت، دیگر علاقه به هر چیز، حتى مباحاتى که مزاحم توجه به اویند از بین مى‏رود، چه رسد به حب معاصى. ب ) شناخت واقعى دنیا و امور دنیوى. به عبارت دیگر اگر انسان واقعا این مطلب را دریابد و درکمون نفس خویش مستقر سازد و به چشم شهود بنگرد که جهان و آنچه این جهانى است همه امورى گذرا وفانى‏اند و جز آنچه الهى و خدایى است ماندنى نیست، دل از کثرات عالم تعینات برخواهد کند و جز به معبود حقیقى دل نخواهد سپرد. ج ) آنچه گفته شد در مراتب بالا بود و رسیدن به آن هم چندان ساده نیست. اما براى – پیادگان که محصور در هواهاى رنگارنگ نفسانى‏اند – راه‏هاى ساده‏ترى وجود دارد که هرچند استقامت و دیرپایى موارد بالا را ندارد، اما سهل‏الوصول‏تر و فراچنگ شدنى‏تر است. به علاوه نیل مقدمه لازم نیل به مراتب فوق نیز مى‏باشد، و آن عبارت است از: ۱) داشتن مطالعاتى پیوسته پیرامون معاد و آثار و عواقب وخیم و دهشت‏زاى معاصى. در این صورت حب گناه تدریجا اندک مى‏شود، و به فرض چنین نشود، خوف عذاب الهى مانع انجام گناه مى‏گردد. ۲) اشتغال نفس به عبادات مانند نماز شب، روزه، دعاها و… ۳) حضور قلب در نماز و توجه به این که با چه کسى سخن مى‏گوییم و چه مى‏گوییم و در چه جایگاهى هستیم. یعنى، خود را بنده‏اى ذلیل در پیشگاه رب‏الارباب دیدن و در قیام نماز چنان باشیم که گویى قیام قیامت است. راهى که صددرصد گناه نکردن در تمام زندگى را تضمین کند براى افراد عادى بشر چیز سهلى نیست؛ زیرا انسان موجودى مختار و داراى تمایلات گوناگون است. بلى با عزمى آهنین و مبارزه‏اى دائمى با نفس تدریجا مى‏توان به چنین جایگاه رفیعى دست یافت. موارد زیر در این زمینه بسیار سودمند است، ولى هیچ یک را تضمین قطعى نمى‏توان به حساب آورد. بلکه تضمین نهایى، در نفس و عزم راسخ خود انسان است: ۱) مطالعه پیوسته در عوالم پس از مرگ و احوال برزخ و قیامت و جدیت در ترس از عوالم پس از مرگ. ۲) مطالعه پیرامون عواقب وخیم گناهان. ۳) ارتباط پیوسته و قلبى با خداوند، خواندن قرآن، دعاها، نماز شب و … ولیکن با توجه و حال. ۴) داشتن حالت انابه، خضوع، و تضرع دائمى، توبه و استغفار. ۵) دورى از عواملى که انسان را به گناه متمایل مى‏سازد؛ مانند محیط هاى آلوده به گناه. ۶) از بین بردن زمینه‏هاى گناه؛ مثلا کسى که انحرافات جنسى دارد باید هرچه سریع‏تر ازدواج کند. ۷) نشست و برخاست با انسان‏هاى مؤمن و خداترس واقعى. ۸) جدیت در مبارزه با خواهش‏هاى نفسانى.

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 89
  • ۲۴ ارد ۸۵
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.