کدام تشکل اقتصادی دلار گران تر را می‌ پسندد؟

حدود ۴۰ درصد از تشکل ‌های اقتصادی کشور نرخ فعلی دلار در بازار غیررسمی را برای ادامه و پیوستگی فعالیت ‌های خود مناسب می‌ دانند.

حدود ۴۰ درصد از تشکل ‌های اقتصادی کشور نرخ فعلی دلار در بازار غیررسمی را برای ادامه و پیوستگی فعالیت ‌های خود مناسب می‌ دانند.

به رپرتاژ فایل دانلودر و به نقل از ایران جیب برگرفته از خبرآنلاین، مرکز پژوهش ‌های مجلس در پاییز سال ۹۴ به بیش از ۲۹۰ تشکل و بنگاه تولیدی کشور مراجعه کرده و نظر آن ‌ها را درباره دو موضوع کلیدی در اقتصاد ایران جویا شده است.

در این پرسشنامه از فعالان اقتصادی پرسیده شده است که چه نرخ ارزی را  برای پیوستگی فعالیت ‌های خود مناسب می‌ دانند؟ این پرسش به شکل گزینه دار با فعالان اقتصادی مطرح شده و چهار گزینه برای پاسخ پیشنهاد شده است؛ کمتر از ۳ هزار تومان، بین ۳ هزار تا ۳۵۰۰ تومان، بین ۳۵۰۰ تا ۴ هزار تومان و بالاتر از ۴ هزار تومان.

نتایج حاصل از این پرسشنامه بسیار جالب است؛ ۱۴۹ تشکل نرخ ارز کمتر از ۳۰۰۰ تومان را ترجیح داداه اند که ۵۱ درصد از

مجموع ۲۹۱ تشکل مورد پرسش را تشکیل می‌ دهند. ۷۳ تشکل نرخ ارز بین ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان را مناسب دانسته اند که ۲۵ درصد از مجموع ۲۹۱ تشکل مورد پرسش را تشکیل می‌ دهند. ۴۰ تشکل نرخ ارز بیش از ۳۵۰۰ تومان را مناسب می‌ دانند که ۱۳ درصد از مجموع ۲۹۱ تشکل  پرسش شونده را تشکیل می‌ دهند. ۱۴ درصد نیز به این سؤال پاسخی ندادند.

به این ترتیب بیش از نیمی از تشکل ‌های تولیدی کشور دلار ۳۰۰۰ تومانی را رقم مناسبی برای ادامه فعالیت ‌های خود می‌ دانند. این در حالی است که نرخ رسمی دلار حدودا ۳۰۰۰  تومان و نرخ بازار آزاد بین ۳۵۰۰ تا ۳۶۰۰ تومان در نوسان است؛ نرخی که تقریبا ۴۰درصد تشکل ‌های تولیدی فعال در ایران آن را مناسب می‌ دانند.

بررسی دقیق تر پاسخ ‌های داده شده به این پرسش نکات مهمی را نمایان می‌ کند. از میان سه دسته تشکل ‌های خدمات، صنعت و کشاورزی، دلار کمتر ۳ هزار تومان بیشترین موافق را میان فعالان حوزه خدمات داشته است.

بیشترین موافقت با دلار ۳۵۰۰ تا ۴ هزار تومانی در میان تشکل ‌های صنعتی ابراز شده است. دلار بین ۳ هزار تا ۳۵۰۰ تومانی بیشترین طرفدار را میان تشکل ‌های کشاورزی داشته است. دلار ۴ هزار تومانی هم به یک اندازه میان تشکل ‌های خدماتی و کشاورزی داشته است.

 

1u1o5kvai5xjh48cgxd6.jpg

بیش از ۶۵ درصد تشکل های اقتصادی مشارکت کننده در این طرح پایش اعلام کرده اند میزان تولیدشان کاهش یافته است که حدود ۱۹۰ تشکل از مجموع ۲۹۱ تشکل پرسش شونده را تشکیل می‌ دهند و ۱۶ درصد معتقد هستند که میزان تولیدشان ثابت مانده است که ۴۸ تشکل از کل تشکل های پرسش شونده را تشکیل می‌ دهند و در حدود ۶ درصد معتقد هستند که میزان تولیدشان افزایش یافته است که حدود ۱۸ تشکل از کل را تشکیل می‌ دهند و بقیه پاسخی نداده اند که حدود ۳۵ تشکل از مجموع تشکل های پرسش شونده را تشکیل می‌ دهند.

مطلب بالا در گروه مطالب عمومی و سیاسی و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۱۲ May 2016 | 3:08 pm منتشر شده و گروه اینترنتی فایل دانلودر آن را بازنشر کرده است.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 10
  • ۲۲ ارد ۹۵
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.