کشف وسیع‌ترین منظومه خورشیدی

ستاره شناسان وسیع‌ترین منظومه خورشیدی شناخته شده را کشف کرده‌اند که متشکل از یک سیاره عظیم است که نزدیک به یک میلیون سال طول می‌کشد تا به دور ستاره خود بچرخد.

خبرگزاری ایسنا: جرم این سیاره که به ۲MASS J2126 شناخته شده، حدودا ۱۱.۶ تا ۱۵ برابر جرم سیاره مشتری است.

ستاره‌شناسان می‌گویند این سیاره آنطور که ما قبلا فکر می‌کردیم تنها نیست، بلکه با ستاره‌ای در فاصله بسیار طولانی در حدود یک تریلیون کیلومتر دورتر در ارتباط است اما قبلا هیچکس متوجه ارتباط بین این دو نشده بود.

آنها می‌گویند که فاصله این سیاره با ستاره‌ خود، حدود هفت هزار برابر فاصله زمین تا خورشید است که این وسیع‌ترین مدار شناخته شده تا کنون است.

گفته می‌شود که یکبار گردش این سیاره به دور ستاره‌اش، حدود ۹۰۰ هزار سال زمینی طول می‌کشد.

طی مشاهدات انجام شده مشخص شد که این دو به صورت هماهنگ با یکدیگر در حال حرکت هستند و هر دو آنها حدود ۱۰۴ سال نوری از خورشید فاصله دارند.

این سیاره به دلیل وسعتی که دارد، در واقع کمتر از ۵۰ بار در تمام عمر خود به دور ستاره‌اش چرخیده است.

سیمون مورفی یکی از محققان این پژوهش از دانشگاه ملی استرالیا اظهار کرد:چگونگی تشکیل این سیاره و زنده ماندن آن، هنوز به صورت یک سوال بی جواب باقی مانده است.

این یافته‌ها در مجله Notices of the Royal Astronomical Society منتشر شده است.

مطلب بالا در دسته‌بندی جالب و خواندنی و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۲۸ January 2016 | 6:26 pm منتشر شده و گروه اینترنتی فایل دانلودر آن را بازنشر کرده است.

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.