گزارشی از جدایی مبهم سرمربی هلندی پرسپولیس
گزارشی از جدایی مبهم سرمربی هلندی پرسپولیس


هان بی انضباط بود یا …؟


خبرگزاری فارس: در حالیکه پنج روز از برکناری سرمربی هلندی تیم فوتبال پرسپولیس تهران می‌گذرد؛ اما هنوز دلیل اصلی آن برهمگان پوشیده است.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس، پنجشنبه هفته گذشته خبری منتشر شد که بسیاری را در بهت فرو برد. آری هان چهارشنبه شب و بعد از مدتی طولانی به تهران بازگشت و روز بعد باشگاه پرسپولیس قطع همکاری خود را با این مربی هلندی اعلام کرد.
شنیدن این خبر شاید برای خیلی ها عجیب و غیرمنتظره بود؛ اما بسیاری از اهالی جامعه خبری انتظار آن را می‌کشیدند. هان در تاریخ یازده بهمن سال گذشته برای عقد قرارداد با پرسپولیس وارد تهران شد و بلافاصله به هلند بازگشت. بیش از یک ماه طول کشید تا این مربی بار دیگر به تهران بازگردد و تمرینات را زیرنظر بگیرد. در تمام این مدت نیز بارها شایعه احتمال فسخ قرارداد وی به گوش رسید.
با این وجود، هان روز چهاردهم اسفند به تهران آمد و هدایت پرسپولیس را برعهده گرفت؛ اما با شروع سال جدید بار دیگر به کشور خود بازگشت و مجددا صحبت هایی مبنی بر قطع همکاری وی با تیم به گوش رسید.
۲۵ اردیبهشت ۸۵ سومین باری بود که مربی سرشناس هلندی به تهران بازگشت و این بار با گذشت تنها یک هفته به کشور خود بازگشت تا خود را برای تماشای جام جهانی آماده کند. مسئولان باشگاه متفق القول اعلام کردند که وی بعد از اتمام جام جهانی به تهران باز می‌گردد؛ اما در همان زمان نیز خشایار محسنی (مدیر برنامه‌های هان) احتمال بازگشت وی را ضعیف عنوان کرد. پیش از سفر کاروان پرسپولیس به اتریش نیز مدیرعامل باشگاه بارها به حضور هان در تهران تاکید کرد؛ اما این مربی از هلند راهی اتریش شد و بعد از اتمام اردو بلافاصله به کشور خود بازگشت.
در این مدت بارها خبر از احتمال حضور هان در تیم های آفریقای جنوبی،‌ کره جنوبی و الوحده امارات به گوش رسید؛ تا جاییکه نشریه معتبر کیکر آلمان در گزارشی، احتمال بازگشت هان به تهران را بسیار اندک عنوان کرد.
کنار هم قراردادن جملات بالا تنها یک نتیجه دربر دارد. از زمان عقد قرارداد باشگاه با آری هان تا آخرین بازگشت وی به تهران، همواره از احتمال قطع همکاری بین هان و پرسپولیس صبحت به میان آمد. گویا دو طرف در تمام این مدت می دانستند که به زودی روز خداحافظی فرا می‌رسد؛ اما تا آخرین لحظه حاضر به پذیرش آن نبودند.
یک هفته قبل از اعلام برکناری هان، یکی از مدیر برنامه‌ها در دفتر باشگاه پرسپولیس دیده شد. بسیاری از نزدیکان باشگاه گمان بردند که جلسات وی با انصاری فرد برای انتقال بازیکن است؛ اما در آن زمان کسی به این موضوع پی نبرد که مدیر برنامه‌های مصطفی دنیزلی است.
انصاری فرد یک هفته پیش از اعلام برکناری هان به دنبال جلب رضایت دنیزلی برای حضور در پرسپولیس بود. در همان زمان گفت و گویی از انصاری فرد روی خروجی پایگاه خبری باشگاه قرار گرفت و در آن به تکذیب شایعه برکناری هان پرداخت: “به دنبال جانشین برای هان نیستیم. شایعه کنار گذاشتن وی از پرسپولیس صحت ندارد. هرگز فراموش نمی کنیم چگونه تیم را متحول کرد. گویا خیلی‌ها یادشان رفته کادر فنی فعلی، تیمی که در رده نهم جدول لیگ قرار داشت را به دیدار نهایی جام حذفی رساند. از عملکرد هان و دستیارانش راضی هستم و به کنار گذاشتن آنها فکر نمی کنم.”
اظهارات ضد و نقیض آری هان نیز احتمال فسخ قرارداد را قوت بخشید. زمانیکه صحبت از حضور وی در الوحده امارات به گوش می‌رسید، با جدیت اعلام کرد که مسئولان باشگاه باید خواسته های وی را برآورده کنند چراکه تا در دست گرفتن هدایت این تیم عربی تنها به اندازه یک امضا فاصله وجود دارد. هان در یکی از گفت و گوهای خود اظهار داشت: “ایران معدن استعداد است. بسیار علاقمندم تا به کار خود در این کشور ادامه دهم. قصدم این است که پرسپولیس را قهرمان آسیا کنم؛ اما با شرایط موجود به تهران باز نمی گردم. مسئولان باشگاه باید مطالبات تمام بازیکنان و دستیاران مرا پرداخت کنند، در غیر اینصورت از تیم جدا خواهم شد.”
بهانه هان در این مدت نگرانی از عدم پرداخت مطالبات بازیکنان بود؛ اما بلافاصله بعد از پرداخت آن، خبر قطع همکاری وی با باشگاه منتشر شد. هنوز یادمان نرفته چگونه در یکی از گفت و گوهای خود از مسئولان باشگاه درخواست کرد با پرداخت طلب کاظمیان، تحت هر شرایطی وی را در تیم نگه دارند. این در حالی است که مهاجم پرسپولیس بعد از انتقال به الشعب امارات، هان و مدیر برنامه‌های وی (خشایار محسنی) را عامل اصلی جدایی عنوان کرد. حال چه چیز را باید باور کرد؟
این سؤال اما هنوز بدون جواب باقی مانده است. چرا هان با وجود حمایت‌های همه جانبه از سوی مسئولان باشگاه از این تیم کنار رفت؟ چرا اعضای هیئت مدیره در مدت گذشته بارها به تقدیر از این مربی پرداختند و وی را عامل تحول مثبت در پرسپولیس نامیدند؛ اما امروز فسخ قرارداد وی را نتیجه بررسی های خود دانسته و کنار گذاشتن وی را به سود تیم می دانند؟ چطور انصاری فرد در گفت و گوهای خود، هان را باعث افتخار باشگاه می نامید؛ اما به یکباره دلیل اخراج وی را حفظ شان و منزلت باشگاه اعلام کرد؟
بعد از فسخ قرارداد یکطرفه پرسپولیس با آری هان، تاکنون اظهارنظرهای متفاوتی در خصوص دلایل این جدایی مطرح شده و البته هنوز نمی توان به طور قاطعانه یکی از آنها را دلیل اصلی قطعی این همکاری دانست.
* بی نظمی و ایجاد حاشیه
اولین موضوعی که از سوی باشگاه برای اخراج هان مطرح می‌شود، بی نظمی های این مربی و عدم حضور به موقع در تمرینات تیم است. شکی نیست مربی هلندی بیش از آنکه در تهران حضور داشته باشد، در اروپا به سر می‌برد؛ اما هیچگاه این مسئله نارضایتی باشگاه را در پی نداشت؛ تا آنجاکه به یاد داریم مسئولان همواره از وضعیت موجود رضایت داشته و حضور تئودور یونگ در تمرین را کافی دانستند. انصاری فرد ادامه حضور هان در تیم را باعث افزایش مسائل حاشیه ای عنوان کرد. البته وجود حواشی نگران کننده در باشگاه انکارناپذیر است؛ اما هستند بسیاری از افراد صاحب نظر در باشگاه که خود ایجاد حاشیه می‌کنند. این موارد نمی تواند توجیهی قانع کننده برای اخراج هان باشد. تلویزیون الکاس قطر در این زمینه اعلام داشت: “مسئولان پرسپولیس دلیل کنار گذاشتن هان را مسائل انضباطی و غیبت‌های مکرر اعلام کرده اند؛ اما می توان مسائل مهم تری را عامل این برکناری دانست.” مسائلی که این تلویزیون از آن سخنی به میان نمی‌آورد.
* مشکلات مالی
بسیاری بر این عقیده هستند که باشگاه توانایی برآورده ساختن خواسته های مالی هان را نداشته و به همین دلیل وی را کنار گذاشت است. این در حالی است که فسخ قرارداد از سوی باشگاه و به صورت یکطرفه انجام شده و مسئولان موظف به پرداخت حقوق کامل وی هستند.
قرارداد هان امروز افشا شده است؛ در حالیکه در ابتدای فصل رقم قرارداد وی ۶۰۰ هزار یورو اعلام شد؛ اما رقم واقعی آن دو برابر مبلغ اعلام شده است. (یک میلیون و دویست هزار یورو معادل یک میلیارد و چهارصد و چهل میلیون تومان برای یک سال و نیم)
مربی هلندی تاکنون یک سوم از مبلغ فوق را دریافت کرده و نزدیک به یک میلیارد تومان از باشگاه طلبکار است. حال چگونه ممکن است مسئولان باشگاه حاضر شوند این بدهی را پرداخت کرده و مبلغی نزدیک به آن را نیز برای مربی بعدی هزینه کنند؟ امروز برای پرداخت مطالبات بازیکنان سابق با مشکل مواجه شده اند. به حکم هیئت منصفه سازمان لیگ تمامی دیدارهای رسمی پرسپولیس به دلیل عدم پرداخت بدهی امامی فر (نزدیک به ۵۷ میلیون تومان) به حالت تعلیق درآمده است. پرونده شکایت نفراتی چون انصاریان، رهبری فرد، نیک نظر، فنایی، ناصر ابراهیمی، کماسی و خان محمدی نیز بررسی شده و باشگاه یک هفته فرصت برای رسیدگی به آن دارد. با این شرایط که حتی وام ۵/۳ میلیارد تومانی باشگاه از یکی از موسسات مالی و اعتباری نیز لغو شده، چگونه راضی شده اند یک میلیارد تومان بدهی به هان را پرداخت کرده و مبلغی بالا نیز برای حضور دنیزلی پرداخت کنند. باید قبول کرد این نیز توجیهی قابل قبول برای برکناری هان نیست.
* اعمال فشار مسئولان ورزش
گروهی برکناری هان را دستوری از سوی سازمان تربیت بدنی می دانند. پایگاه خبری فوتبال ۲۴ آلمان در مقاله ای به این موضوع اشاره کرده است: “سازمان ورزش ایران تمایلی به ادامه حضور آری هان در این کشور نداشت. باشگاه هایی چون پرسپولیس دولتی هستند و به همین دلیل از لحاظ مدیریتی تحت تاثیر سازمان ورزش قرار دارند. زمانیکه آری هان پیش از جام جهانی در خصوص هدایت تیم ملی به دروغ پردازی پرداخت و خود را نامزد اصلی برای قرار گرفتن بر روی نیمکت مربیگری این تیم معرفی کرد، خشم مسئولان سازمان ورزش را برانگیخت. آنها از آن زمان تمایلی برای ادامه حضور هان در ایران نداشتند و بالاخره این مربی از پرسپولیس کنار گذاشته شد.” این در حالی است که مسئولان سازمان تا امروز دخالتی در امور فنی تیم نداشته و همواره پشتیبان تصمیمات مسئولان باشگاه بوده اند و بعید است در کنار رفتن هان نقشی داشته باشند.
* پروین، دادکان و محسنی
در خصوص اخراج هان از پرسپولیس دلایلی نیز عنوان شده است. روز بعد از اعلام خبر برخی اظهار داشتند که هان در جلسه با انصاری فرد وی را فردی ناشایست برای مدیرعاملی باشگاه خوانده و نفراتی چون علی پروین و محمد دادکان را شایسته این سمت دانسته است. شاید این مضحک ترین دلیل برای برکناری هان باشد. خیلی ها در این برهه برای رسیدن به اهداف خود این دلایل را مطرح می کنند. از سوی دیگر، حتی اعلام شده هان به دلیل عدم پذیرش برکناری خشایار محسنی عطای کار کردن در پرسپولیس را به لقایش بخشیده است. مشخص نیست برخی‌ها چگونه به این نتایج رسیده اند؟
* گرایش‌های سیاسی
۱۲ سال پیش آری هان به تهران آمد تا هدایت تیم ملی را برعهده بگیرد. مدت زمان حضور او در ایران بسیار کوتاه بود و بنا به دلایلی نامشخص تهران را ترک کرد. بسیاری در آن زمان عقیده داشتند که هان یهودی است و به نوعی با صهیونیست رابطه دارد و به همین دلیل ایران جای این مربی نیست. (شینده می شود در آن زمان یکی از هفته نامه ها عکس آری هان در کنار موشه دایان، نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی را به چاپ رسانده بود.) آنهایی که هان را یک صهیونیست می دانند در خصوص حضور وی برای دومین بار در تهران عقیده دارند که انصاری فرد توانسته اعضای هیئت مدیره را متقاعد کند که هان هیچ ارتباطی به صهیونیست ندارد. البته در طول این مدت با فشارهایی فراوان از سوی یکی از اعضای بلندپایه هیئت مدیره برای کنار گذاشتن هان مواجه بوده و در نهایت به دلیل همین فشار وی را برکنار کرده است. صهیونیست بودن هان هنوز ثابت نشده؛ اما در یهودی بودن وی شکی نیست. نام آری و نام خانوادگی هان جزو نام های یهودی است.
در پایگاه خبری چهره‌های معروف یهودی در سراسر دنیا می توانید چهره این مربی هلندی را نیز رویت کنید. جالب اینجاست که مسئولان باشگاه در گفت و گوهایی اعلام کرده اند که هان مسیحی است!
* پایان
به هر حال هنوز دلیل برکناری آری هان به طور روشن مشخص نشده است؛ اما با نگاهی دوباره به دلایل فوق می توان به نتیجه رسید. قرار است مسئولان باشگاه به زودی با صدور بیانیه ای در این خصوص به افشای حقایق بپردازند. مطمئن نیستیم این بار برخلاف همیشه به طور کامل حقایق آشکار شود. به هر حال هنوز این سؤال برای جامعه خبری بی جواب باقی مانده است. آیا واقعا آری هان یک صهیونیست است؟
گزارش از مهدی محمدی

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 29
  • ۲۴ مرد ۸۵
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.