گزارشی از یکصد نام برتر ایرانیان در قرن حاضر

 بنا بر اطلاعات به دست‌آمده از تعداد ۹۰ میلیون سند سجلی، نام «محمد» در میان ذکور و نام «فاطمه» در میان اناث، بیشترین طرفدار را داشته و هیچ واقعه تاریخی یا رویکرد فرهنگی یا تحول اجتماعی در طول سال‌های مورد مطالعه، نتوانسته است از میزان رغبت عمومی به این دو نام بکاهد.
در پژوهشی که اخیرا به نام «تأثیر وقایع بر نامگذاری ایرانیان» به چاپ رسیده، آمده است : محمد ، علی ، حسین ، مهدی ، حسن ، رضا ، احمد ، محمدرضا، عباس و علیرضا ده نام برگزیده پسران و نام های :فاطمه ، زهرا ، مریم ، معصومه ، سکینه ، زینب ، رقیه ، خدیجه ، لیلا و سمیه ده نام برگزیده دختران ایرانی است.
بررسی یکصد نام برتر ایرانیان در میان مردان و زنان نیز حکایت از آن دارد که بخش اعظم این نام‌ها به طور مستقیم در ارتباط با باورهای دینی و مذهبی مردم است و از این رو می‌توان نتیجه گرفت که جامعه ایران، جامعه‌ای عمیقا مذهبی است.
در میان نام های ایرانی در گروه مردان با بررسی ۹۰ میلیون سند سجلی، «امید» با کسب رتبه ۴۶ جدول صد اسم برتر (با فراوانی ۱۵۶ هزار و ۳۵۸)، پرطرفدارترین اسم ایرانی به شمار می‌رود.
پس از آن «فرهاد» با فراوانی ۱۴۷ هزار و ۹۹۴ نفر و رتبه ۵۰ جدول کل، دومین نام پرشمار ایرانی است. «بهروز» نیز با فراوانی ۱۲۶ هزار و ۴۹۲ نفر، سومین نام ایرانی است که تمایل بیشتری به سوی آن بوده است. «بهروز» در جدول کل رتبه ۵۹ را داراست.
پس از این سه نام، اسامی بهرام، بهمن، مهرداد، بهزاد، پرویز، بهنام، رامین، مهران و شهرام در جمع ۱۰۰ اسم برتر مردان ایران جای دارند.
از بررسی ۹۰ میلیون سند سجلی همچنین برمی‌آید که «شهربانو» با فراوانی ۲۴۵ هزار و ۶۸۳ هزار نفر، پرطرفدارترین نام ایرانی در گروه زنان بوده است. «شهربانو» در رتبه بیستم جدول کل قرار دارد.
«فریبا» که در رده ۲۹ جدول کل است، با فراوانی ۲۰۲ هزار و ۶۸۹ نفر، دومین و «مهناز» با رتبه کل ۳۱ و با فراوانی ۱۹۷ هزار و ۴۸۷ نفر، سومین نام ایرانی دختران است.
پس از این سه اسم، نسرین، فرزانه، فرشته، پروین، ناهید، شهناز، افسانه، مهری، مهین، پروانه، پریسا، سحر، آرزو، مژگان، زیبا، ندا، شیرین، منیژه، گوهر، شهین، پری، خانم، ایران، خاور، خاتون، مهسا، سیما و آذر، نام‌هایی هستند که با ریشه ایرانی در جمع صد اسم برتر دختران ایران جای دارند.

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 24
  • ۲۷ مرد ۸۵
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.