گزارشی درباره علل خروپف هنگام خواب‌

شاید برایتان پیش آمده باشد که نیمه‌های شب با صدای گوشخراش خروپف همسر یا دیگر اشخاص خانواده‌تان از خواب پریده و درصدد بیدار کردن او برآمده باشید، ولی باید بدانید که تنها راه چاره، بیدار کردن نیست، بلکه باید با پزشک متخصص گوش، حلق و بینی مشورت کنید.تحقیقات نشان می‌دهد که ۴۰ درصد از مردان و ۲۵ درصد از زنان در خواب خروپف می‌کنند.دکتر علی‌اصغر پیوندی، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفتگو با جام‌جم خرخر کردن و وقفه تنفسی در خواب را جزو اختلالات وسیع و پیچیده ذکر کرده و می‌افزاید: تقریبا ۱۰ درصد از افرادی که دچار خروپف عادتی هستند پس از گذشت مدتی، دچار سندرم وقفه تنفسی در خواب می‌شوند.


به گفته این پزشک متخصص، هنگام خواب توان عضلات ناحیه حلق کاهش یافته، بافت آن ناحیه کمی به هم نزدیک و یک نوع انسداد نسبی به وجود می‌آید.

دکتر پیوندی با بیان این که افراد مبتلا به خرخر به دلیل وجود یک اختلال آناتومیک یا غیرآناتومیک مجرای هوایی، از بینی تنفس می‌کنند، اظهار می‌کند: این مساله موجب افزایش فشار منفی وارده به ناحیه حلق و در نتیجه به ارتعاش درآمدن زبان کوچک، کام نرم و دیگر قسمت‌های حلق و بالاخره تولید صدا در هنگام دم می‌شود.

به گفته این جراح گوش و حلق و بینی، در سندرم وقفه تنفسی خواب، اخلال زمینه‌ای شدیدتر بوده و هنگام دم، ناحیه حلق روی هم افتاده و دچار کلابس و انسداد کامل مجرای هوایی می‌شود، در نتیجه کمبود اکسیژن خون (هیپوکسنی)‌ حاصله از این حالت باعث تحریک مرکز خواب و بیداری شده و توان عضلات حلق افزایش یافته و بالاخره‌ انسداد برطرف می‌شود و این تناوب در طول مدت خواب به دفعات تکرار می‌شود.


علل شایع خر و پف‌


خروپف عادتی اختلال نسبتا شایع خواب است که با افزایش سن، شیوع آن نیز افزایش می‌یابد، به‌طوری که ۵ تا ۱۰ درصد کودکان، ۲۵ درصد بالغان و ۴۰ تا ۵۰ درصد افراد بالای ۶۰ سال دچار این عارضه هستند. دکتر پیوندی می‌افزاید: در مواردی می‌توان با رعایت برخی اصول، خروپف را تا اندازه‌ای کاهش و از عوارض بعدی جلوگیری کرد.

وی همچنین مشکلات حلق و دهان شامل بزرگی لوزتین یا لوزه سوم و بزرگی زبان کوچک را یکی از علل خروپف بیان کرده و می‌افزاید: انحراف تیغه بینی، هیپرتروفی شاخک تحتانی، پولیپ بینی، سینوزیت مزمن و تومورها نیز می‌توانند در روند افزایش خرخر موثر باشند که در ۷۵ درصد از بزرگسالان مبتلا به خرخر، گرفتگی بینی مشهود است و انحراف تیغه‌های میانی بینی، شایع‌ترین علت را تشکیل می‌دهد.

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه، استعمال سیگار نیز می‌تواند باعث کاهش توان عضلات در ناحیه حلق و نهایتا تولید خروپف شود.

طبق بررسی‌های انجام شده خروپف در میان افراد چاق سه برابر شایع‌تر است زیرا چربی باعث گرفتگی راه‌های تنفسی می‌شود، بنابراین کاهش وزن می‌تواند خروپف را کاهش یا به طور کلی آن را رفع کند.

دکتر پیوندی، چاقی و وزن بالا،‌ مصرف داروهای خوب‌آور و آرام‌بخش و نحوه خوابیدن را از علل بروز خروپف ذکر کرده و ابراز می‌کند؛ خوابیدن به صورت طاق باز باعث کاهش توان عضلات حلق و در نتیجه انسداد نسبی و خرخر می‌شود.

این متخصص افزایش سن و تنگ شدن حلق را از دلایل خرخر می‌داند که البته در مردان به علت وضعیت خاص شایع‌تر از زنان است.


عوارض خروپف‌


خروپف علاوه بر این که می‌تواند مسائل اجتماعی و خانوادگی برای فرد به همراه داشته باشد، در ایجاد و بروز برخی عوارض همانند افزایش فشار خون، مشکلات قلبی و عروقی، سکته مغزی در بزرگسالان و اختلال در رشد تکامل اطفال نیز موثر است.

به گفته دکتر پیوندی، افراد مبتلا به خرخر عادتی دچار کسالت و خواب آلودگی روزانه هستند و این مساله در کار روزمره آنها باعث افت بازده می‌شود.

بنابراین لازم است برای حفظ سلامتی و جلوگیری از بروز عوارض، خرخر را یک مساله عادی ندانسته و در جهت حل این معضل تلاش و جدیت شود.


کمک به درمان‌


اصل کلی در درمان خروپف، بر طرف کردن زمینه به وجود آورنده و تشدیدکننده آن است. به گفته این متخصص گوش و حلق و بینی با کاهش وزن می‌توان تا حدودی در جهت کاهش این عارضه گام برداشت.برای این کار می‌توان با خوابیدن در جهت صحیح، بالا بردن سر موقع خواب، حداقل به میزان ۴‌اینچ (۱۰‌سانتی‌متر)‌ پرهیز از استعمال سیگار یا داروهای ایجاد‌کننده خرخر، تمیز کردن و شستشوی حفرات بینی و حلق قبل از خواب و اجتناب از خوردن شام زیاد از میزان ابتلا به خروپف کاست.


جراحی، آخرین راه‌


دکتر پیوندی می‌گوید: مواقعی که فرد دچار مشکلات انسدادی باشد، پزشک با رفع این مشکل توسط عمل اصلاح تیغه بینی، برداشتن پولیپ، عمل جراحی لوزیتن مخصوصا در کودکان، شرایطی را ایجاد می‌کند تا دم و بازدم براحتی صورت گرفته، چرا که در تمام موارد جراحی تنها راه‌حل مشکل نیست و با رعایت اصول ذکر شده و داروهای تجویزی توسط پزشک متخصص، می‌توان این معضل به ظاهر ساده ولی در اصل خطرناک را برطرف کرد.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.