گزارش کامل دومین مصاحبه مطبوعاتی رییس‌جمهور با خبرنگاران داخلی و خارجی

رییس‌جمهور خطاب به سران دولت‌های آلمان و اتریش گفت: چرا زمینه‌ساز سرافکندگی ملت خود را فراهم می‌کنید؟ همه‌ی ملت‌ها نمادهای افتخار خود را به جهانیان نشان می‌دهند، ولی شما دائم در طول این ‌۶۰ سال به مردم آلمان می‌گویید که پدران شما جنایتکار بودند و زمینه‌ی انفعال آنها را فراهم می‌کنید.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) محمود احمدی‌نژاد در جلسه‌ی مطبوعاتی روز دوشنبه خود با خبرنگاران افزود: سیاست‌های شما باعث شد که این جنگ به وجود آید. حال اگر اتفاقی مانند کشتن یهودیان رخ داده، چرا اجازه نمی‌دهید که تحقیق شود و می‌گویید نباید کسی در این ارتباط تحقیق کند.


وی خطاب به سران کشورها گفت که آنها مشکل فلسطین را به وجود آورده‌اند و خود نیز باید این مشکل را حل کنند.


وی افزود: شما نباید راه‌حل این مشکل را در نابودی یک ملت بدانید. شما به صورت آشکار اعلام می‌کنید که می‌خواهید سران فلسطین را ترور کنید.


رییس‌جمهور گفت: ما از جنگ دفاع نمی‌کنیم بلکه آن را محکوم می‌کنیم، ولی چرا باید نسلی که در ایجاد جنگ جهانی دوم هیچ نقشی نداشته هزینه بدهد؟


وی در بخشی دیگر از سخنانش به مسائل داخلی و فعالیت‌های اقتصادی دولت اشاره کرد و گفت: فعالیت‌های دولت در جهت دفاع از اقتصاد باعث رشد اقتصادی ‌۷ / ‌۵ درصد شده است.


احمدی‌نژاد هم‌چنین به سیاست‌های دولت در جهت ایجاد اشتغال اشاره کرد و گفت: بودجه‌ی عمرانی در بودجه‌ی سال ‌۸۵ افزایش پیدا کرده است.


رییس‌جمهور در ادامه به توزیع سهام عدالت و چگونگی روند توزیع آن نیز اشاره کرد و افزود: ما سعی می‌کنیم قوانینی را که دست و پاگیر هستند از سر راه برداریم.


وی با بیان این‌که تجربه نشان داده تحرک بالای اقتصادی باعث کاهش تورم است، گفت: کشور ما کشوری پراستعداد و توانمند است که می‌تواند در زمانی کوتاه‌تر چشم‌انداز ‌۲۰ ساله را محقق کند.


احمدی‌نژاد گفت: من در این‌جا با افتخار اعلام می‌کنم که دانشمندان ما در عرصه‌های گوناگون علمی صاحب فکر و نظر هستند، ولی ما هنوز با آن نقطه‌ی مطلوب فاصله داریم.


رییس‌جمهور به اهمیت تقویت کرامت انسانی و ترویج مهرورزی اشاره کرد و گفت: دولت و ملت ایران خود را غمخوار یکدیگر می‌دانند.


وی هم‌چنین به سیاست تمرکززدایی دولت، نتایج سفرهای استانی و افزایش حقوق کارمندان و کارگران اشاره کرد و گفت: ممکن است این امر در کوتاه مدت تبعات منفی داشته باشد، ولی من از اهالی صنعت درخواست می‌کنم که با دولت همراهی کنند تا این مشکل برطرف شود.


احمدی‌نژاد ادامه داد: فرهنگ ملت ایران می‌تواند الگویی برای تمام جهانیان محسوب شود.


رییس‌جمهور ادامه داد: مشکل بشریت این است که در حال حاضر برخی از کشورها از فرهنگ و اصول انبیا فاصله گرفته‌اند.


وی در ادامه دوباره به کشتار مردم در جنگ جهانی دوم اشاره کرد و گفت: چرا در این عرصه فقط برای عده‌ای از کشته‌شدگان مرثیه‌سرایی می‌شود؟


رییس‌جمهور گفت: ملت ایران به تمام ادیان احترام می‌گذارد و از همین بابت پیرو ادیان مسیحی و حضرت موسی در مجلس ایران دارای نماینده هستند و از حقوق یکسان برخوردارند، ولی شما که ادعای طرفداری از یهودیان را می‌کنید، چرا یهودی‌ستیزی را در مقطعی به وجود آوردید؟


رییس‌جمهور هم‌چنین تاکید کرد: ملت ما خواهان صلح و آرامش است و اقتدارش را نقطه‌ی مقابل هیچ قدرتی نمی‌داند.


به گزارش ایسنا احمدی‌نژاد افزود: ما خواهان گفت‌وگو با تمام جهان به‌استثنای برخی کشورها هستیم. رژیم اشغالگر قدس در این مورد استثناست. ما منطقی داریم که این منطق را در تمام مجامع ارایه می‌دهیم.


رییس‌جمهور در بخشی دیگر از سخنانش خطاب به سازمان‌های بین‌المللی گفت: چرا کاری می‌کنید که بی‌اعتبار شوید؟ اکنون نهادهای بین‌المللی به یک ابزار برای تحقق خواسته‌های برخی قدرت‌های بزرگ تبدیل شده‌اند و این خواسته‌ها را تحمیل می‌کنند؛ چنان‌چه برخی از کشورها در حال حاضر دارای بمب هسته‌یی هستند و هیچ پادمان و پروتکلی را قبول نکرده‌اند، ولی آژانس از فعالیت‌های آن‌ها گزارشی ارایه نمی‌کند. ملت ایران فعالیت‌هایش صد در صد در مسیر صلح‌آمیز است و آژانس نتوانسته هیچ مدرکی دال بر انحراف فعالیت‌های ایران ارایه دهد. من اعلام کرده‌ام ما یک کشور هسته‌یی هستیم و از صفر تا ‌۱۰۰ ظرفیت ساختن فن‌آوری هسته‌یی را داریم، ولی این فن‌آوری در خدمت مقاصد صلح‌آمیز است.


رییس‌جمهور با بیان این‌که ما به سلاح اتمی و غیراتمی نیازی نداریم، گفت: آژانس باید به صورت عادلانه رفتار کند. ما بیش از ‌۳۰ سال است که عضو آژانس هستیم، ولی تا کنون آژانس برای ما چه کرده است؟ آیا این خود باعث نمی‌شود که عضویت ما در آژانس در نزد ملت‌مان زیر سوال برود؟ فعالیت‌های ما تحت نظر آژانس است و دوربین‌های آژانس در حال حاضر فعالیت می‌کنند. از سویی آمادگی خود را برای خلع سلاح دیگر کشورها از سلاح‌های هسته‌یی اعلام کرده‌ایم.


وی در ادامه به وضعیت مردم فلسطین اشاره کرد و خطاب به قدرت‌های بزرگ گفت: چرا اجازه نمی‌دهید ملت فلسطین خود برای خود تصمیم بگیرد؟ شما که ادعای آزادی و دموکراسی می‌کنید، اگر اجازه دهید ملت فلسطین خود برای خود تصمیم بگیرد، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. شما با سیاست‌هایتان در ‌۶۰ سال پیش جنگی را راه انداختید که طی آن جنگ، کشورهای زیادی خسارت دیدند؛ از جمله مردم خاورمیانه و مردم فلسطین؛ مردم فلسطینی که در این جنگ هیچ دخالتی نداشتند. شما در دنیا در ابتدا فضای ضدیهودی به وجود آوردید و باعث شدید که یهودیان از کشورهای مختلف به فلسطین پناه ببرند و الان ادعای دفاع از ملت فلسطین را دارید.


محمود احمدی‌نژاد هم‌چنین اعلام کرد که پیام ملت ایران در این سال بازگشت به فرهنگ انبیاء، صلح و آرامش، خداپرستی و توحید است و در این راستا وی نامه‌هایی را به سران برخی از کشورها خواهد نوشت و اهداف صلح‌دوستانه‌ی ملت ایران را تشریح خواهد کرد.


رییس‌جمهور با تاکید بر این‌که ملت ایران همیشه خواهان صلح و دوستی بوده و همیشه دفع تجاوز کرده است، گفت: هیچ‌گاه تاریخ ثبت نکرده که ملت ایران، ملتی را مورد تجاوز قرار داده باشد، ولی شما طی این ‌۲۷ سال با ملت ایران چه کردید؟ چرا با ملت ایران مخالف هستید و چرا دوست ندارید در ایران جمهوری باشد؟ چرا جنگ را به ملت ایران تحمیل کردید و حال انتظار دارید که ملت ایران برای شما هورا بکشد.


وی خطاب به سران برخی از قدرت‌ها گفت: ما بد شما را نمی‌خواهیم. ما نمی‌خواهیم که آبروی شما نیز برود. ما به شما توصیه می‌کنیم به فرهنگ انبیا برگردید. چرا هر روز یک فضای تهدید و کاذب به وجود می‌آورید؟ من گاهی مشاهده می‌کنم که روزنامه‌ها و مجله‌های خارجی در مورد بنده اظهارنظرهای دروغی می‌نویسند و می‌گویند وی جنایتکار است؛ در صورتی که من یک معلم ساده هستم و خواهان ایجاد صلح و آرامش در د نیا و تا کنون به هیچ مورچه‌ای آزاری نرسانده‌ام و ان‌شاءالله به هیچ موجود جاندار و غیرجانداری نیز آسیب نخواهم رساند.


وی در ادامه گفت: اخیرا صحبت‌هایی منتشر شده مبنی بر این‌که ایران به دنبال افزایش قیمت نفت است که دروغ است. البته ما علاقه‌مند هستیم نفت به قیمت واقعی‌اش برگردد و دوست داریم مناسبات عادلانه‌ای در جهان برقرار شود، ولی برای این‌که به کشورهای ضعیف در راستای افزایش قیمت نفت فشاری نیاید، پیشنهاداتی را ارایه کرده‌ایم که ان‌شاءالله وزیر نفت ما در نشست اوپک این پیشنهاد را مطرح و زمینه‌ای برای عملی شدن آن فراهم کند.


به گزارش ایسنا در ادامه‌ی این جلسه‌ی مطبوعاتی خبرنگاری با اشاره به تغییرات بازار سکه و نگرانی نقدینگی در بازار مسکن و ارز تدبیر دولت برای جلوگیری از نقدینگی و هدفگذاری نرخ تورم را سوال کرد که رییس جمهور پاسخ داد: هفته‌ی قبل شاهد انتشار اخباری بودیم که به یکباره چند روزنامه قیمت سکه را حدود دویست هزاراعلام کردند و بعد این بحث به رسانه‌ی ملی و مصاحبه و گفت‌وگو رسید. سوال کردیم که این قیمت‌ها کجا بود؟ بانک کارگشایی روزانه سکه را آزاد و بدون محدودیت حراج می‌گذارد، که در آن روز قیمت را ۱۷۵ هزار تومان، ۱۷۰ هزار تومان و ۱۶۷ هزار تومان گذاشت و هیچ خریداری نداشت و با قیمت ۱۶۵ هزار تومان دو سه بسته فروخته شد. خواهش می‌کنم، مخصوصا روزنامه مراقبت کنند، اقتصاد ما آسیبی نمی‌بیند، اما بعضی‌ها از روی کم اطلاعی و بعضی‌ها هم به عمد خبر صددرصد واقعی می‌دهند.


وی با تاکید بر روشن شدن تعریف نقدینگی ادامه داد: نقدینگی یعنی کل موجودی ملت ایران. یک روزنامه مقاله‌ای نوشته که مردم نقدینگی‌شان را از بانک‌ها گرفته اند و به بازار برده‌اند، این درست نیست. البته گروه‌های اندکی در مقاطع کوتاه در بعضی از بخش‌ها اثرگذاری می‌کنند که دولت مراقب کنترل آن است.


احمدی نژاد افزود: یک افزایش جهانی قیمت سکه داریم، چرا ما قیمت‌ آن را کنترل کنیم؟! سکه یک چیز ضروری مردم نیست. مطابق با قیمت جهانی بالا می‌رود و طبیعی است که فروشندگان نیز یک تا دو درصد سود می‌برند، این غیر واقعی بود و خواهش می‌کنم مراقبت کنیم، ممکن است دشمنان سوء‌استفاده کنند. مسکن نیز بازار طبیعی خود را طی می‌کند.


وی گفت: در تورم طبق برنامه جلو می‌رویم و تلاش می کنیم آن را پایین تر آوریم.


رییس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره‌ی استفاده از مدیران جوان در بدنه‌ی دولت گفت: نظرم را گفته‌ام، خودم جوانم، دوست دارم جوانان در مجموعه‌ی مدیریت بیایند، الان عده‌ی زیادی آمده‌اند و با کار آشنا می‌شوند، ان‌شاالله مرحله‌ی بعد لایه‌ای از جوانان را داشته باشیم. یکی دو تصمیم قشنگ نیز برای جوانان داریم که به زودی اعلام می کنیم.


احمدی نژاد در سال‌روز تاسیس رادیو ایران و در پیامی به کارکنان رادیو در پاسخ به سوال خبرنگار این رسانه، با عرض خسته نباشید، گفت: رادیو ظرفیت بسیار بالایی دارد، ‌کار در رادیو از دیگری بخش‌های رسانه‌ای سخت‌تر است.


خبرنگاری درباره برخورد با بد حجابی و این‌که آیا در این خصوص قبلا با رییس‌جمهور هماهنگی شده است، سوال کرد که احمدی‌نژاد گفت: من نگاه دولت را شب گذشته گفتم. بانوان، دختران و زنان ایران اسلامی جزء عفیف‌ترین و بهترین زنان عالم هستند، به جد می‌گویم زنان ما امروز در همه‌ی عرصه‌ها حضور تعیین کننده دارند و عفت وپاکی و حجاب را آگاهانه انتخاب کرده‌اند ودر تخصصی‌ترین عرصه‌ها حضور دارند.


وی با بیان این‌که در ۲۷ – ۲۸ سال بعد از انقلاب زنان بیش از مردان نقش مثبت ایفا کرده‌اند، گفت: عرصه فرهنگ عرصه‌ی برخورد نیست. عرصه‌ی فرهنگ عرصه‌ی کار فرهنگی و تلاش است. خود خانم‌ها بهتر می‌دانند چه کنند. نباید وقتی چند نفر در گوشه‌ای بعضی از هنجار‌ها را رعایت نکنند، فکر کنیم اتفاقی افتاده است. ما در صیانت از حریم عمومی باید کار فرهنگی کنیم.


احمدی نژاد ادامه داد: خیلی بد است، تا مشکلات اخلاقی پیش می‌آید، زود اسم خانم‌ها برده می‌شود در صورتی که برعکس است، هر کجا خانم‌ها حضور پیدا می‌کنند، نشاط، سلامتی و اخلاق را می‌آورند.


وی در پاسخ با سوال خبرنگاری درباره‌ی تمهیدات دولت برای مذاکره با عراق در خصوص حضور نیر‌وی‌های اطلاعاتی اسراییل در مرز‌های غربی کشورمان گفت: صحبت می‌کنیم، آن‌ها نیز تلاش دارند که آن را محدود کنند، البته مجموعه اطلاعات ما پوشش خوبی روی حریف دارد، آن‌ها چیزی گیرشان نمی‌آید.


خبرنگار‌ی خطاب به رییس جمهور گفت: نمایندگان مجلس از گفته‌های اسکندری وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر این‌که چنانچه نماینده‌ای سوال بپرسد، سفر استانی به منطقه‌اش نداریم، ناراحت شده‌اند، احمدی نژاد پاسخ داد:‌ چنین چیزی تکذیب می‌شود.


خبرنگاری خطاب به رییس جمهور گفت: نمایندگان مجلس از تنظیم بودجه و عمکرد سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزیر اقتصاد ناراضی هستند،‌وزیر راه چندین بار به استیضاح نزدیک شده، طرح استیضاح وزیر نیرو نیز چندین بار در دستور کار نمایندگان قرار گرفته و اخیرا نیز صحبت‌های طهماسبی وزیر صنایع نیز در مورد لغو قرارداد ال ۹۰ مورد نارضایتی نمایندگان قرار گرفته، و به نظر می‌رسد کابینه و حداقل تیم اقتصادی آن نتوانسته به وعده‌های شما عمل کند،‌ آیا این گونه نیست؟


احمدی نژاد در پاسخ به این خبرنگار گفت: شما اعتقاد دارید و اعتقادتان محترم است.


خبرنگاری از احمدی نژاد پرسید که آیا برای جلوگیری از گرانی مصمم هستید که تروریست‌های اقتصادی را به مجازات قانونی برسانید و آیا قصد ترمیم کابینه را دارید، احمدی نژاد پاسخ داد: سیاست دولت کاهش نرخ تورم است و با عوامل گوناگون برخورد مناسب انجام می‌شود.


وی افزود: من حرف‌هایم را با مردم می‌زنم، فرزند مردم هستم و متعهد به مردم می باشم اما بعضی مطالب امروز که چه کسی می‌رود و چه کسی می‌آید، خلاف است. من از برخی خبرهای روزنامه ها تعجب می‌کنم و می گویم این را از کجا درآورده اند.


خبرنگار‌ی از رییس‌جمهور در مورد سفرهای استانی و آن‌چه برخی مبنی بر افزایش هزینه‌ها از بابت این سفرها مطرح می‌شود سوال کرد که وی پاسخ داد: اتفاقا معتقدم سفرهای استانی هزینه‌ها را کاهش می‌دهد. رییس‌جمهور و وزرا موظف هستند که به استان‌های مختلف سفر کنند و سفر دسته‌جمعی آن‌ها باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود. مثلا صبح‌ها نون و پنیر و چای شیرین می‌خوریم که در بعضی از مواقع من پنیر نمی‌خورم و دیگر همراهان نیز پیروی می‌کنند. در موقع ناهار نیز یک ناهار معمولی می‌خوریم و در بعضی مواقع شام نیز نمی‌خوریم.


وی در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان این‌که سفرهای استانی باعث اعمال نظارت مستقیم دولت بر اجرای پروژه‌ها می‌شود، گفت: این خود زمینه‌ساز کاهش هزینه‌هاست و هزینه‌ها پایین می‌آید.


وی در پاسخ به سوال دیگر‌ی درباره اظهارات برخی که معتقدند در دولت باجناق‌ها مسوولیت‌ها را پذیرفته‌اند با خنده گفت: از مهرورزی دولت است که باجناق‌ها با هم فامیل شدند و هوای هم را دارند.


رییس‌جمهور تاکید کرد: در عزل و نصب‌ها اصلا چنین معیاری در نظر گرفته نشده و من اطلاعی ندارم و اگر شما اطلاع دارید اعلام کنید، اصلاح می‌شود.


رییس‌جمهور در ادامه نشست مطبوعاتی روز دوشنبه در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه‌ی العالم درباره‌ی گزارش البرادعی به شورای امنیت و تبعات احتمالی آن گفت: ملت ایران تصمیم خودش را گرفته و بحمدالله عبور کرده است. کسانی که اول تحریم کنند خودشان بیشتر ضرر خواهند کرد. این برای ما مسجل است. اما ما حرف خاصی نداریم. من گفته‌ام سیاست قطعی ما استفاده‌ی صلح‌آمیز از انرژی هسته‌یی است. سیاست قطعی ما کار در چارچوب NPT و آژانس است.


به گزارش ایسنا احمدی‌نژاد افزود: اگر ببینیم در این چارچوب دارند حق ما را ضایع می‌کنند، یا نمی‌خواهند بپذیرند، ما هم تجدیدنظر می‌کنیم و اتفاقی نخواهد افتاد. حرف بزنند، ما هم حرف می‌زنیم. اگر انتقاد می‌کنند، بکنند، نگران نباشید. هر تصمیمی هم بگیرند بالاخره خودشان ضرر می‌کنند. ما فکر می‌کنیم آژانس باید حیثیت خودش را احیا کند و نشان دهد واقعا آژانس است. ملت ما واقعا ملت بزرگواری است که تا این مقدار توانسته تحمل و حوصله کند. اساسنامه‌ی آژانس برای این است که کمک کند ما فن‌آوری سوخت را داشته باشیم، اما به جای این‌که کمک کند، دائم می‌آید حرف دیگران را برای ما ترجمه می‌کند. ما که خود حرف دیگران را می‌فهمیم و نیازی به واسطه نیست. ما علاقه‌مندیم در چارچوب آژانس و NPT کار کنیم و امیدواریم به گونه‌ای عمل کنند که روند به همین ترتیب ادامه پیدا کند.


رییس‌جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره‌ی سفرهای استانی و اهمیت رسانه‌ها در این خصوص، پاسخ داد: سیاست ما این نیست که به روزنامه‌ها تکیه کنیم. خیلی کم‌اند کسانی که از سیاست دولت حمایت کنند. روزنامه‌های ما اکثرا روزنامه‌های حرفه‌ای هستند و دولت هم دولت حرفه‌ای نیست. دولت، دولت مردمی است. الان بسیاری مرز نقد را پشت سر گذاشته‌اند. خیلی‌ها تهمت می‌زنند و توهین می‌کنند. بالاخره یاد خواهند گرفت. ما هم چیزی نگفتیم و گفتیم یاد می‌گیرند.


وی به انتقاد یکی از روزنامه‌ها که تیتر کرده است «تورم افزایش یافته است» اشاره کرد و گفت: ما می‌گوییم تورم کاهش یافته، آن روزنامه تیتر می‌زند که تورم افزایش یافته است. بعضی از انتقادها سابقه ندارد و در عرض ۸ ماه حجم عظیمی از مطالب غیرواقعی گفته شده است.


رییس‌جمهور در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری که درباره‌ی صندوق ذخیره‌ی ارزی پرسید، گفت: دولت برای تامین نیازهای مردم ابزار متنوع و متعددی در اختیار دارد؛ یکی کاهش هزینه‌های تولید، یکی ذخیره‌سازی و یکی تنظیم بازار در طول سال است. یکی از آنها نیز واردات است. مجموعه‌ای از سیاست‌هایی را داریم دنبال می‌کنیم و این‌گونه نیست که در سیاست‌ها صرفا متکی به یک روش باشیم. هم ذخیره‌سازی داشته‌ایم، هم همکاری با بخش خصوصی داشته‌ایم و هم همکاری با تولیدکننده و بخش تجاری.


وی در پاسخ به این اظهارنظر خبرنگار که گفت «تولیدکننده‌ها سود می‌برند»، ادامه داد: بالاخره تولیدکننده‌ها می‌خواهند سود ببرند، اما هم باید تولیدکننده سود ببرد و هم مصرف‌کننده. همه باید با هم همکاری کنیم. ما دولت را نه نقطه‌ی مقابل تولیدکننده می‌دانیم و نه مصرف‌کننده؛ همه یک خانواده هستیم و باید با هم هماهنگ کار کنیم که اوضاع تنظیم شود.


احمدی‌نژاد در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر این‌که چه نمره‌ای به خود می‌دهید؟ گفت: در نمره دادن مقداری سخت‌گیر هستم، اما اجازه بدهید وقتش برسد، آن وقت می‌گویم.


خبرنگار دیگر هم پرسید: شعار اصلی شما آوردن نفت پای سفره‌های مردم بوده است و حالا این بحث را مطرح کرده‌اید که نفت را به کشورهای فقیر و مستضعف بدهید. آیا در پروژه‌ی اول موفق بوده‌اید که طرح دوم را مطرح کرده‌اید؟ احمدی‌نژاد پاسخ داد: من چنین شعاری نداده بودم. روزنامه‌ی شرق از قول من نوشت، من هم تکذیب نکردم. تمام جهت‌گیری‌های دولت این است که تمام منابع نفتی بیاید و در بدنه‌ی مردم توزیع شود، ما داریم منابع را در کل کشور عادلانه توزیع می‌کنیم.


وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر این‌که آیا اعلام خبر دستیابی کشورمان به فن‌آوری صلح‌آمیز هسته‌یی تاثیر منفی روی پرونده‌ی ایران نخواهد گذاشت؟ گفت: ما با دنیا روراست هستیم و به محض این‌که به فن‌آوری صلح‌آمیز هسته‌یی دست پیدا کردیم، اعلام کردیم. دیگران می‌روند و زیرآبی، کار می‌کنند، ما خیلی علنی این مساله را مطرح کردیم؛ چون حق خودمان می‌دانیم و می‌خواهیم در چارچوب قوانین کار کنیم و در جهت صلح و امنیت هستیم. حالا دو سه کشور، از ملتی که آزاده است و روی پای خود می‌ایستد، یا از حق خود دفاع می‌کند، عصبانی می‌شوند، خوب عصبانی بشوند، ما که نمی‌توانیم به آنها چیزی را دیکته کنیم. البته خوشحال نیستیم از این‌که عصبانی می‌شوند. در سرتاسر جهان از این‌که ما به این فن‌آوری دست پیدا کرده‌ایم خوشحال می‌شوند. دو سه قدرتی که می‌گویند ما طرفدار ملت‌ها هستیم ناراحتند. اینها باید در سیاست‌های خود تجدیدنظر کنند، تا کی می‌خواهند این‌گونه غصه بخورند. ما تا آن‌جا پیش می‌رویم که فن‌آوری هسته‌یی را در چارچوب قوانین جهانی در تمام زمینه‌های صنعتی و انرژی استفاده کنیم و داریم جلو می‌رویم، تعلیق معنا ندارد، برای چه باید تعلیق کنیم؟ باید دلیل قانع‌کننده بیاورند که تا کنون نیاورده‌اند.


به گزارش خبرنگار ایسنا دکتر محمود احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که ممکن است ایران غنی سازی اورانیوم خود را از سقف ۵ درصد افزایش دهد، گفت: ما برای فعالیت های خود به سوخت غنی شده بین ۵ / ۳ تا ۵ درصد نیاز داریم و بیش از ۵ درصد لازم نیست و این امر در فعالیت‌های ما جایی ندارد.


رییس‌جمهور در پاسخ به خبرنگار نشریه‌ی “شما” مبنی بر نقش احزاب از جمله حزب موتلفه در پیشبرد سیاست‌های ضداستکباری وی گفت: همه‌ی احزاب می توانند در این زمینه نقش موثر داشته و با کادرسازی برای پیشرفت کشور فضاسازی کنند و راهکار ارایه دهند.


وی با بیان این که حزب موتلفه ازاحزاب ریشه دار است، فعالیت این حزب را تا امروز مناسب دانست.


خبرنگار دیگری از رییس جمهور درباره طرح برخی موارد مبنی بر حمله نظامی به ایران پرسید که وی پاسخ داد: این بیانات خطرناک است. آن‌ها چنین کاری نمی‌کنند، البته ملت و دولت ایران توانایی دفاع از خود را دارد، آن‌ها به دنبال جنگ نیستند، در قالب فشارهای روانی و رسانه‌ای می‌خواهند اهداف خود را محقق کنند.


رییس‌جمهور بار دیگر و با تاکید یادآور شد که ما کشور‌ی دارای فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌یی هستیم.


خبرنگار “ایران سپید” در مورد سیاست‌های دولت برای معلولین پرسید که رییس‌جمهور پاسخ داد: ما در مورد معلولین سیاست‌هایی را تدوین کرده‌ و تصمیم داریم تسهیلاتی را در جهت استخدام و اشتغال آن‌ها ایجاد کنیم. امیدوارم اخبار خوبی در این زمینه به شما برسد.


احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر فعالیت‌های دولت در حمایت از بخش خصوصی گفت: دولت به حمایت از بخش خصوصی توجه ویژه‌ای دارد و تصمیمات خوبی را این زمینه گرفته‌ایم.


و اتفاقا ذخیره ارزی را در جهت دفاع از بخش خصوصی هدایت کرده‌ایم.


وی گفت: سعی کردیم که زمان رسیدگی به پرونده‌ های بخش خصوصی زمان بندی شود و آن‌ها در جریان بروکراسی معطل نشوند.


خبرنگار یک شبکه عربی از رییس جمهور در مورد مذاکره با آمریکا و همچنین گسترش این مذاکرات به موضوعات دیگری غیر از مساله عراق پرسید که وی پاسخ داد: آمریکا‌یی‌ها رفتار خوبی در این ارتباط نداشته اند. ما گفته‌ بودیم در جهت ایجاد دولت یکپارچه در عراق تلاش می‌کنیم و اگر دولت یکپارچه در عراق ایجاد شود موضوع مذاکره با آمریکا موضوعیت ندارد و سیاست ما در مورد مذاکره روشن است.


خبرنگاری از رییس جمهور در مورد خبر یکی از روزنامه های اسراییلی مبنی بر ترور وی(احمدی‌نژاد) و یکی از رهبران حماس پرسید که رییس جمهور گفت: چون ما با مواضع آن‌ها مخالف هستیم این سیاست را دنبال می‌کنند. من به صورت صریح بارها اعلام کرده‌ام که با سیاست این چند کشور بزرگ مخالفم. آن‌ها خیال می‌کنند که با ترور احمدی نژاد این مساله تمام می‌شود، در صورتی که ۷۰ میلیون احمدی نژاد و حتی بهتر از احمدی‌نژاد در کشور وجود دارد. البته در کشورهای دیگر نیز آن‌چه که ملت ایران دنبال می‌کند مورد استقبال گرفته است. رفتار آن‌ها خنده دار است و شما مشاهده می‌کنید که به راحتی افراد را به ترور تهدید می‌کنند.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران در این نشست مطبوعاتی خبرنگار ایسنا پرسید: ” اخیرا شاهد اعلام خبر دستیابی به فناوری بومی هسته‌یی و چرخه‌ی کامل سوخت توسط دانشمندان جوان کشور بودیم؛ با گرامیداشت دستیابی به این فناوری راهبردی و نظر به تاکید مقام معظم رهبری بر ایجاد جنبش نرم‌افزاری و دسترسی به جایگاه برتر علمی در منطقه بر اساس سند چشم انداز ۲۰ ساله؛ نیک می‌دانیم که برای تحقق این موارد و تداوم موفقیت‌های دانشمندان و فرهیختگان جوان کشور لازم است؛


الف: به دانشگاه‌ها و تمامی مراکز تولید علم توجهی شایسته‌تر از پیش شده به گونه‌ای که مقام و منزلت دانش و دانشمندان مطابق آموزه‌های دینی، فرهنگ و تمدن کهن ایرانی و تاکیدات فراوان مسوولان ارشد جمهوری اسلامی در گذشته و حال در جایگاه مناسبی قرار گیرد.


ب: برای درمان زخم کهنه‌ای که در کشورهای در حال توسعه فرار مغزها نامیده می‌شود و سال‌هاست که با نوساناتی پیکره‌ی کارشناسی کشور عزیزمان را نیز آزار می‌دهد؛ مطالعه، ریشه‌یابی و چاره‌اندیشی لازم صورت پذیرد.


ج: همانگونه که جنابعالی اخیرا تاکید داشتید؛ (رویکرد آموزش عالی به جای تمرکز بر آموزش به سمت نهادینه‌کردن تحقیقات در دانشگاهها معطوف شود)، این در حالی است که بودجه بخش پژوهش کاهش یافته و سهم اعتبارات مصوب به حدود یک سوم میزان پیش بینی شده در برنامه تقلیل پیدا کرده است.


حال سوال این است که برنامه‌های جنابعالی و دولت محترم برای تحقق هر یک از موارد سه گانه‌ی پیش گفته شده چیست؟


رییس‌جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا پاسخ داد: سهم تحقیقات کاهش پیدا نکرده و ما به دنبال افزایش تحقیقات کاربردی هستیم. جابه‌جایی بودجه صورت گرفته است و ان‌شاالله در سال آتی با افزایش تحقیقات مواجه خواهیم شد و این بیانگر جایگاه بالای تحقیقات در کشور است.


احمدی‌نژاد با بیان این‌که دانشمندان ایرانی برای ما محترم‌اند و انسان آزاد است که هرجا زندگی کند، گفت: ایرانی‌ها هرجا که باشند برای ما سرمایه هستند. آن‌ها پتانسیل و سرمایه‌ی ملی ما هستند. البته ما نیز علاقه‌مندیم که آن‌ها مستقیما در خدمت ملت و کشورمان باشند و بنیاد نخبگان نیز در این ارتباط ایجاد شده و فعالیت‌های ارزشمندی را انجام داده است.


وی بر اهمیت جایگاه علم و دانش و دانشمندان تاکید کرد و گفت: آن‌ها همیشه عزیز و محترم هستند.


به گزارش ایسنا خبرنگار خبرگزاری فرانسه از رییس‌جمهور پرسید؛ از صحبت‌های شما این‌گونه برمی‌آید که به درخواست شورای امنیت تا ۲۸ آوریل جواب منفی می‌دهید. آیا نگران تحریم اقتصادی نیستید؟ تحریم‌هایی که به نظر می‌رسد با گذشته فرق می‌کند. احمدی‌نژاد پاسخ داد: ما بارها اعلام کرده‌ایم فعالیت‌های هسته‌یی ما آشکارترین نوع فعالیت هسته‌یی در سطح جهان است و هم‌چنین معتقدیم که شورای امنیت باید در چارچوب قوانین عمل کند. ایران در چارچوب قوانین عمل کرده و به حق خود تاکید دارد. شورای امنیت تاکنون حدود۵۰ بیانیه در مورد جلوگیری از کشتار مردم فلسطین صادر کرده ولی هیچ‌یک از این بیانیه‌ها به عرصه‌ی عمل درنیامده است.


احمدی‌نژاد با بیان این‌که شورای امنیت یک نهاد بین‌المللی و حقوقی است، گفت: این شورا باید بر اساس مقررات بین‌المللی و منافع ملی کشورها تصمیم بگیرد. ما اهل گفت‌وگو هستیم ولی زیر بار زور نمی‌رویم. نمی‌شود کشوری را از خواسته‌ی خود محروم و خواسته‌ای ناحق را در سایه‌ی شورای امنیت مطرح کرد. این مساله باعث تطهیر این خواسته‌ی نابه‌جا نمی‌شود.


خبرنگار دیگری از رییس‌جمهور در مورد برنامه‌های وی برای مبارزه با فقر و فساد و تبعیض پرسید که رییس‌جمهور گفت: ما در مجموع حرکت‌های اصلاحی را در این ارتباط ادامه می‌دهیم و بسیاری از مقررات را که مانع تحقق این اهداف ‌شده است را اصلاح کرده‌ایم.


رییس‌جمهور به رشد درآمدهای اقتصادی و درآمدهای نفتی طی چند ماه اخیر اشاره کرد و اظهار داشت: دولت درصدد است که منابع را به صورت عادلانه تقسیم کند و در این راستا اقداماتی مانند کاهش سود تسهیلات بانکی را ارایه داده است.


خبرنگار یک روزنامه‌ی ایتالیایی به رییس‌جمهور گفت که شما دارای منابع طبیعی زیادی هستید. چرا از منابع طبیعی خود استفاده نمی‌کنید، استفاده از انرژی هسته‌یی دارای تاثیرات زیست محیطی است. رییس‌جمهور نیز تاکید کرد: این سوال بسیار ضعیفی است. طبق تحقیقات؛ انرژی هسته‌یی از لحاظ زیست محیطی جزو پاک‌ترین انرژی‌هاست و سوخت هسته‌یی یک واحد آلودگی هم ندارد. در ضمن باید توجه داشت که منابع طبیعی و سوخت‌های فسیلی رو به پایان هستند.


رییس‌جمهور با تاکید بر این‌که فعالیت‌های هسته‌یی ایران بسیار شفاف است، به صورت رسمی اعلام کرده که به انرژی صلح‌آمیز هسته‌یی دست پیدا کرده‌، در این ارتباط به دنبال مخفی‌کاری نیست و اکنون دوربین‌های آژاانس فعالیت‌هایش را نظارت می‌کند، گفت:‌ این یک خواسته‌ی نابه‌جاست که از یک ملت بخواهید با طرح چنین مسایلی از حق خود صرف‌نظر کند؛ مثلا ما به شما می‌گوییم سوخت به شما می‌دهیم ولی شما به دنبال انرژی هسته‌یی نباشید. آیا شما قبول می‌کنید؟ شما دارای سلاح و در عین حال به دنبال کشف انرژی‌های جدید نیز هستید. آیا اگر ما به شما بگوییم صنعت بیوتکنولوژی خود را تعطیل کنید این کار را انجام می‌دهید؟ پس این سوال ضعیفی است.


وی ادامه داد: شما بدانید که بسیاری از ملت‌ها از دستیابی ایران به سوخت هسته‌یی خوشحال شده و جشن گرفته‌اند و بسیاری از سران کشورها در این ارتباط به ما تبریک گفته‌اند.


در این نشست مطبوعاتی خبرنگاری از رییس‌جمهور پرسید «بعضا ابهاماتی در فضای داخل و خارج از کشور نسبت به عملکرد شما وجود دارد که نیاز به توضیح دارد، برخی معتقدند تاکید شما بر مسائل اقتصادی کم‌توجهی به نخبگان را موجب شده است، هم‌چنین مواضع قاطع شما در عرصه‌ی سیاست خارجی و هسته‌یی این طور تفسیر می‌شود که شما روحیه‌ی جنگ‌طلبی دارید. آیا دلتان برای جنگ تنگ شده است.؟»


به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، رییس جمهور پاسخ داد: جهت‌گیری‌های فرهنگی این دولت بسیار درست بوده است. وظیفه دولت تقویت اتکا به نفس در مردم است. دانشمندان ما نیز با همه علاقه‌شان کار می‌کنند و همین نشان‌دهنده همراهی آنها با جهت گیری‌های دولت است.


وی افزود: آنها در هفت هشت ماه، کار سه سال را انجام دادند و پیشرفت‌هایی را در زمینه سلول‌های بنیادین و پزشکی داشته‌اند که بعدا خبر آن اعلام می‌شود، من هم یک معلم دانشگاه هستم و دوستانم هم عموما متخصص و دانشگاهی هستند.


وی گفت: اکنون بهترین فرصت فراهم است.


احمدی نژاد افزود: این‌که ما موضع قاطع داریم، به دلیل این است که بحث حقوق ملت مطرح است. اگر دیگران هم حرف درستی دارند می‌توانند محکم بزنند. ما بدهکار هیچ کس نیستیم، پس حرف خود را محکم می‌زنیم و نمی‌توانیم در جایی که ظلم آشکار وجود دارد، بی‌تفاوت باشیم. اگر به ما بگویند که چرخه‌ی سوخت نداشته باشید، می‌گوییم شما چه کسی هستید، این حرف تند نیست، ما هم ادبیات تهدید را قبول نداریم، اما در دفاع از منافع ملی بسیار محکم مواضع خود را اعلام کرده‌ایم، همه می‌دانند که چه خبر است.


رییس‌جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری گفت: ما گفتیم با همه دنیا گفت‌وگو می‌کنیم، اما گفت‌وگو با هر کس شرایط خاص خود را دارد، ما با چین، هند،‌روسیه ، پاکستان، عربستان و روسیه گفت‌وگو می‌کنیم، با آمریکا هم شرایط خاصی دارد که پیش‌تر گفته‌ایم و اگر محقق شود، با او هم گفت‌وگو خواهیم کرد.


احمدی نژاد هم‌چنین پرسش خبرنگاری دیگری را درباره گام بعدی ایران بعد از غنی‌سازی و کاهش نرخ تورم و قیمت کالا‌ها و خدمات این گونه پاسخ داد: طی سال‌های اخیر رشد نقدینگی داشته‌ایم، امسال هم داریم و تلاش کردیم به سمت سرمایه‌گذاری بیشتر سوق پیدا کند. مهار تورم و کاهش آن هم جزو جهت گیری‌های اصلی دولت است و در این هشت ماه توانسته‌ایم بسیار خوب در این مسیر حرکت کنیم.


وی افزود: ما مرحله‌ی آزمایش غنی‌سازی را پشت سر گذاشته‌ایم و ان‌شاءالله مرحله‌ی تولید آن را نیز پیش رو داریم. باید طبق مصوبه مجلس بیست هزار مگاوات برق تولید کنیم، علاقه‌مند هستیم سوخت مورد نیاز کشور را خودمان تامین کنیم و در پزشکی، کشاورزی و صنعت هم از آن استفاده کنیم، غنی‌سازی هم دستگاه‌های گوناگونی دارد و ما فعلا از دستگاه‌های موجود استفاده می‌کنیم.


در ادامه خبرنگار العربیه با بیان این‌که جو منطقه متشنج است و کشورهای حاشیه و همسایگان ایران نگران هستند، گفت: به نظر می‌رسد اعتماد سازی ایران برای مرتفع کردن این بحث‌ها کافی نبوده است.


احمدی نژاد پاسخ داد: این‌که دو سه قدرت بگویند بحران وجود دارد، فقط یک حرف است. روابط ما با همسایگانمان دوستانه است و آنها قریب به اتفاق گفته‌اند که دسترسی ایران به فناوری هسته‌ای را مقابل منافع و امنیت خود نمی‌دانند، ما نیز با آنها در آرامش و صلح کامل هستیم و روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی‌مان رو به افزایش است. آنها می‌نشینند و می گویند که جو متشنج است، خب بگویند؛ ما با کشورهای حاشیه خلیج فارس روابط خوبی داریم. تنش هم میان کسانی است که برای خود مشکل ایجاد می‌کنند و نمی‌توانند آن را حل کنند. من هم به آنها نصیحت می‌کنم که بی جهت مقابل ملت ایران نایستید، کجا بحران است؟. شما بحران دارید که نمی‌توانید مشکل خودساخته‌تان را حل کنید. التهاب وجود خود آقایان است. آنها لطف کنند تشریف ببرند منزل خودشان ببینند که هیچ مشکلی نیست.


احمدی نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری هم خاطرنشان کرد: ایستادن روی حق ملت، خشونت‌طلبی و التهاب‌آفرینی نیست، برخی می‌گویند سه کشور اروپایی پذیرفته بودند نطنز و اصفهان را بازگشایی کنیم، پس اختلاف نظری با آنها در این مورد نداریم. این دو سه کشور هم اگر فکر می‌کنند اینجا خبری هست، اشتباه می‌کنند. امروز ملت ایران یک‌پارچه است و تا آخر یک‌پارچه خواهد ماند. بدانید که مساله‌ی هسته‌ای صد برابر ملی شدن صنعت نفت برای ملت ایران ارزش دارد. ما اکنون به چرخه‌ی سوخت از یک تا صد دست پیدا کرده‌ایم و می‌خواهیم از حقوق خود برخوردار باشیم، البته اظهار نظر آزاد است. ملت هم خوب تشخیص می‌دهد و همیشه آزادانه انتخاب کرده است. ما نیز بنا نداریم محدودیتی اعمال کنیم. دولت هم مطلقا پاسخ مطالب غیر واقعی را نمی‌دهد. آقای الهام هم در مصاحبه‌ها با وجود این‌که موارد خلاف واقع بسیار زیادی درباره‌ی دولت وجود داشته، آنها را تکذیب نکرده است. ملت ما هم هوشمند است و هم می‌داند چه کند.


به گزارش ایسنا رییس‌جمهور در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار آسوشیتدپرس مبنی بر این‌که اگر روسیه پیشنهاد ایران را بپذیرد، شما غنی‌سازی را متوقف خواهید کرد یا نه؟ گفت: ما امروز آمادگی داریم راجع به بسط صلح و امنیت گفت‌وگو کنیم. ما یک ملت بانشاط هستیم.


احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر این ‌که سفر نهاوندیان معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی به آمریکا شخصی بوده یا رسمی؟ گفت: باید بپرسم. رفت و آمد زیاد است. اشخاص متعددی به همه جای دنیا سفر می‌کنند. این‌قدر هم این مهم نیست که من بدانم شخصی می‌روند، مردم با تاکسی می‌روند، عمومی می‌روند! باید بپرسم.


خبرنگار شبکه‌ی CBS آمریکا از رییس‌جمهور پرسید آیا کاری هست که جهان انجام دهد تا ایران را مجاب کند که دست از غنی‌سازی بردارد، اگرچه این حق ایران است.


احمدی‌نژاد از او سوال کرد شما اهل کدام کشور هستید؟ خبرنگار نیز پاسخ داد من از کانادا هستم ولی نماینده‌ی شبکه‌ی CBS آمریکا می‌باشم. احمدی‌نژاد خطاب به این خبرنگار گفت: من از شما این سوال را می‌پرسم که آیا راهی هست که جهانیان به شما امتیازی دهند که دست از استقلال خودتان بردارید؟ و خبرنگار پاسخ داد: البته ملت‌های زیادی حقوق زیادی دارند، ولی ترجیح می دهند اعمال نکنند.


احمدی‌نژاد در ادامه‌ی سوال و پاسخ به این خبرنگار گفت: چرا ما نباید اعمال کنیم. کسانی که می‌گویند از حق‌تان دست بردارید باید سندی داشته باشند. ما از آنها هیچ چیز نمی‌خواهیم، نه فن‌آوری و نه تکنولوژی. اجازه دهید ملت ایران زندگی خود را بکند. ما الان فن‌آوری را داریم. از آنها هم نگرفته‌ایم. اگر یک سوزن از آنها گرفته بودیم الان بدهکار عالم بودیم. ملت ما خودش این را به دست آورده و ما خدا را شکر می‌کنیم.


به گزارش ایسنا محمود احمدی‌نژاد در پاسخ به خبرنگار روزنامه‌ ایندیپندنت هم که پرسید برخی از کشورهای غربی اعلام کرده‌اند چنانچه ایران برنامه غنی‌سازی خود را ادامه بدهد دست به تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور خواهند زد و در این صورت شما چگونه سیستم عدالت‌ورزی خود را ادامه می‌دهید؟ گفت: بعید می‌دانم اینقدر بی‌عقل باشند که این کار را انجام بدهند. فکر می‌کنم همان چند کشوری هم به شدت با ما مخالف هستند آنقدر عاقل هستند که دست به چنین خطای بزرگی نزنند. ما فکر می‌کنیم هر نوع محدودیتی برای ما ایجاد کنند خودشان بیشتر ضرر خواهند کرد.


رییس جمهور افزود: ملت ما ملت مقتدری است. بنیان‌های اقتصاد ما قوی است و این قوت را هم از کشورهای غربی نگرفته، بلکه حاصل کار ملت و دانشمندان است. کارگران، کشاورزان، صنعتگران، متفکران خودمان کشور را ساخته‌اند. ما یک کشور بسیار غنی‌ هستیم. البته ابزارهای لازم را هم برای صیانت از منافع ملی خودمان داریم. بسیاری از دانشمندان و صنعتگران و متفکران ما علاقمندند که این اتفاق بیفتد تا در بخشهایی که هنوز در داخل خودکفا نشده‌ایم خودکفا شویم.


خبرنگار اطلاعات پرسید: بسیاری از کارشناسان سیاسی بر این عقیده‌اند که مذاکره با آمریکا ولو درباره‌ عراق برای جمهوری اسلامی ایران سودی نخواهد داشت. چرا اصولا با انجام این مذاکره موافقت شده است؟


احمدی‌نژاد پاسخ داد: ما اصولا به دولت آمریکا بی‌اعتماد هستیم و خوشحال نیستیم از اینکه این بی اعتمادی وجود دارد؛ ولی واقعیت است و دولت آمریکا با رفتارهایی که انجام می‌دهد خودش را صاحب همه چیز می‌داند. رفتارهایی که آمریکا از خودش نشان می‌دهد اعتماد ملت ما را از خودش سلب کرده است به همین خاطر ما با او گفت و گو نمی‌کنیم.


احمدی‌نژاد ادامه داد: درباره‌ عراق بطور خاص ملت عراق تحت اشغال هستند و روزانه دهها نفر از مردم عراق به خاک و خون کشیده می‌شوند. آمریکا دهها بار پیغام داده و درخواست کرده است که بیایید و برای ارتقای امنیت در عراق همکاری و کمک کنید. با اینکه مسولیت امنیت در عراق طبق قوانین بین‌المللی به عهده‌ اشغالگران است، کسانی که اشغال کرده‌اند مسوولند امنیت را برقرار کنند. مسوولین عراق هم از ما چندین بار خواستند و گفتند شما بیایید و کمک کنید. وقتی ما می‌بینیم مردم مظلومی هر روز دارند به خاک و خون کشیده می‌شوند ما مخالف این وضع هستیم و هم اشغالگران و هم سران دولت کشور اشغال شده به ما می‌گویند کمک کنید. با اینکه اصلا اعتمادی به آمریکا نداریم از طرف کارشناسان ما اعلام شده است که ما در این زمینه آماده گفت و گو هستیم. در حال حاضر نیز فکر می‌کنیم انشاء‌الله با دولت پایدار عراق دیگر نیازی به حضور اشغالگران نیست و امیدواریم اجازه دهند مردم عراق خودشان خودشان را اداره کنند. ملت عراق ملت رشیدی است و خودش می‌تواند روی پای خودش بایستد. اشغالگران کنار بروند و بگذارند ملت عراق خودش خودش را اداره کند.


احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار ایتارتاس روسیه که پرسید ارزیابی شما از همکاری ایران و روسیه چیست و موضع ایران نسبت به روسیه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ پاسخ داد:‌ روابط ما با روسیه دوستانه و گسترده است و علاقمند هستیم این روابط را توسعه و گسترش دهیم. نیروگاه بوشهر را دوستان روسی ما می‌سازند و امیدواریم که امسال طبق قرارداد پایان یابد. امیدواریم روابط ما در تمام زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی هر روز گسترش پیدا کند. در مجموع مواضع روسیه مواضع قابل قبول و دوستانه‌ای بوده است و امیدواریم این مواضع با همین قوت ادامه پیدا کند.


**حاشیه


//مصاحبه‌ی مطبوعاتی رییس‌جمهور در ساعت ۱۵:۴۵ یک ربع دیرتر از وقت مقرر آغاز شد.


//در این مصاحبه‌ تعداد زیادی از خبرنگاران داخلی و خارجی حضور داشتند و خبرگزاری‌های فارس، مهر و ایسنا و برخی از روزنامه‌های داخلی توانستند سوالاتشان را بپرسند. البته جهاندیده مسوول دفتر رسانه‌های رییس‌جمهور اعلام کرد که سعی کرده‌ا‌ند در نحوه‌ی طرح سوالات رسانه‌ها عدالت را رعایت کنند.


//رییس‌جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا گفت: سوال می‌کنید یا سخنرانی؟ و پس از پایان سوال خبرنگار ایسنا ادامه داد: دانشجویان بالنده هستند و به همین خاطر، سه سوال را در قالب یک سوال مطرح می‌کنند.


//احمدی‌نژاد در ابتدای مصاحبه از خبرنگاران خواست به علت کمبود وقت،‌ تنها یک سوال بپرسند و اعلام کرد اگر کسی دو سوال مطرح کند وی به یکی جواب می‌دهد.


//رییس‌جمهور هم‌چنین تاکید کرد که امروز اولویت با خانم‌هاست و به خبرنگاران گفت: اگر می‌خواهید سوالی بپرسید، به خانم‌ها سوالتان را بدهید که بپرسند.


//در این مصاحبه‌ی معاون اجرایی رییس‌جمهور، سخنگوی دولت، دبیر هیات دولت و هاشمی ثمره مشاور ارشد احمدی‌نژاد قبل از ورود رییس‌جمهور وارد سالن شهید بهشتی شدند.

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 11
  • ۰۵ ارد ۸۵
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.