گفتگو با رسول کربکندی سرمربی ذوب آهن

 شک کربکندی نقش بسیار زیادی در شکل گرفتن ذوب آهن با این نوع سبک بازی داشته است . مصاحبه ما  با آقای کربکندی در ورزشگاه ملت اصفهان انجام شد . در ورزشگاه ملت و پشت میز کار آقای مربی . در این مصاحبه کربکندی از اکثر موارد و مشکلات فوتبال ما سخن گفت و به تمامی سوالات پارس فوتبال دات کام جواب داد . جوابهایی که شاید به خیلیها بر بخورد .
پارس فوتبال دات کام :ضمن عرض سلام  نظر شما در مورد تیم ذوب آهن در لیگ گذشته چیست ؟
کارایی تیم ذوب آهن در امسال به دو بخش تقسیم شد .در بخش اول ما شروع خیلی خوب و طوفانی داشتیم که بعد دچار یک افت شدیم . که بعد از آن  افت دوباره در بخش دوم به فرم نسبتا” بهتری برگشتیم تا جایی که ده هفته شکست نداشتیم . من رضایت نسبی دارم . خصوصا” که امسال تیممان زیبا و خوب بازی میکرد . مقطعی که  بازیکن مصدوم روی دست ما ماند و چند بازیکن ما مصدوم شدند و ما باختهایی هم داشتیم . در کل از تیم ذوب آهن رضایت نسبی داشتم . اگر ما بهترین تیم شهرستانی هم نشدیم دلیلش این بود که تیم ابومسلم در چند بازی آخر با تیمهایی بازی کرد که دیگر امیدی به بازیها نداشتند و یا برایشان زیاد تفاوت نمی کرد . تیمهایی مثل قندی – شموشک – با فولادی که در بدترین شرایط قرار داشت . ما دیگر در بدترین حدش باید پنجم می شدیم . اما به اعتقاد من میتوانستیم بالاتر هم قرار بگیریم . اگر آن مصدومیتها را نداشتیم بالاتر از اینها هم قرار میگرفتیم .

سوال : شما در اوایل فصل در صدر جدول بودید چه شد که آن ثبات صدر جدول را از دست دادید ؟
ما سه سالی است که این اتفاق برایمان می افتد . این سوالیست که در کوچه و بازار هم از من می پرسند . خبرنگاران هم می پرسند . برای من هم یک سواله که ما شروعمان خیلی عالیست اما در ادامه افت شدید می کنیم . من در مورد این موضوع تحقیق بسیار کردم . از پزشکان روان شناس سوال کردم , با مدرسین فدراسیون فوتبال مشورت کردم با آدمهای متخصص مشورت کردم و ….پاسخ  این سوال هم برای من خیلی اهمیت دارد . در مورد شروع خیلی خوب باید بگویم ما تمرینات خیلی خوبی را انجام می دهیم و اردوهای خارج از کشور می رویم و با قدرت بسیار زیادی وارد لیگ می شویم . بعضی ها این اشکال را میگیرند که تیم در شروع نباید صد در صد آماده باشد و باید آمادگیش را با شروع فصل و به همراه بازیها بدست بیاورد . باید آرام آرام به آمادگی رسید تا در اواسط و اواخر فصل دچار افت نشویم .  اما خب برخی تیمها خیلی تمرینات خوبی ندارند در اول فصل با ما که روبرو میشوند ما برنده بازیهای اول لیگ میشویم اما در ادامه افت می کنیم . این یکی از دلایل این اتفاق می تواند باشد . دلایل دیگری هم دارد که مشغول  بررسی آن هستم . ما چندین مصدوم هم دادیم از بازیکنان اصلی خودمان که این هم از دیگر مشکلاتمان بود . صالحی نژاد – عزیزی – مهدی زارعی – اشجاری – و …
ما  خصوصا” در سمت چپ بسیار زیاد دچار مشکل شدیم . این مصدومیتها هم بسیار اثر بدی داشت . روی دیگر علتها در حال برسی هستم .

پارس فوتبال دات کام: اما آقای کربکندیتیم شما هم در آن چند بازی اول هم بردهای شانسی یا معمولی هم بدست نمی آورد و بردهای شما با بازیهای زیبا  همراه است اما یک دفعه دچار افت میشوید .  اگر بخواهیم فرضیه شما را قبول کنبم بردهای شما طوری نیست که بگذاریم پای حساب نا آمادگی اول فصل تیمها .
ببینید به جز موری که عرض کردم  تیم ما در مجموع در مقابل تیمهای بزرگ خیلی خوب بازی می کند . مثل پرسپولیس – پاس – استقلال و …  بازیکنان ما بزرگترین عیبی که دارند تفکرات غیر حرفه ایشان است . من آرزویم این است که بازیکنان ما تفکر حرفه ای پیدا کنند . ما در مقابل تیمهای ضعیف همیشه با مشکل روبرو هستیم . ما هر چقدر هم به آنها تاکید می کنیم اثر گذار نیست اما در مقابل تیمهای بزرگ خیلی خوب کار می کنند . یا بازیهایی که پخش مستقیم هستند . خب این یک مشکل بزرگ است .

پارس فوتبال دات کام : به نظر شما آیا تیم شما بنیه و شخصیت قهرمان شدن در لیگ را داشت یا نه ؟ حالا به عنوان یک مربی یا طرفدار ؟
ببینید ما پارسال توان قهرمان شدن را داشتیم . ما برابر فولادی  که قهرمان شد در هر دو بازی  در اصفهان و اهواز پیروز شدیم . اما قهرمانی یک نوع ابزار احتیاج دارد . یک فاکتورهایی را می خواهد که باشگاه ذوب آهن هیچ وقت اول فصل دنبال این فاکتورها و ابزارها نرفته است !! و  ذوب آهن هیچ وقت دنبال تهیه این نوع اعتبارات و ابزارها نبوده  است. باشگاه ذوب آهن به سرمایه گذاری و خرجهای زیاد علاقه ندارد . بازیکنان بزرگ را به خدمت نمی گیرد که در مواقع حساس به کمک این تیم بیایند . هر تیمی که می خواهد قهرمان شود باید دیدگاهش – خرید بازیکنانش – سرمایه گزاریش – فعالیتهایش و …. باید در حد قهرمانی باشد . در تیم ما این نوع دید حداقل در بخش سرمایه گزاری وجود نداشته است . ما بازیکنان بزرگ اثر گذار را نتوانستیم جذب کنیم . اما مجموعه ما در کل مجموعه خوبی بوده است. ما با این بازیکنان هم توانستیم تیم خوبی را درست کنیم اما اعتقاد من این است که یک تیم برای قهرمانی به بازیکنان بزرگ هم احتیاج دارد .

پارس فوتبال دات کام : در پایان این فصل 14 بازیکن شما در انتهای قرارداد با تیم شما قرار دارند.از این عده چه تعداد در ذوب آهن ماندنی خواهند بود؟
بله , ما چهارده بازیکن داریم که به اتمام قرارداد خودشان رسیدند  که عده ایی را احتیاج نداریم چون برای ما کارایی زیادی نداشتند . چند نفر دیگر را هم می خواهیم و خودشان هم مایلند که بمانند و یک عده ای هم که ما آنها را می خواهیم اما آنها خودشان تمایل به ماندن ندارند . مثل سپهر حیدری که گفته من در ذوب آهن بازی نخواهم کرد . به نظر من ماندن یک بازیکن در تیم ما به اجبار نیست و ما بازیکنی را مجبور به ماندن نمی کنیم . ما با آنهایی هم که قصد رفتن دارند گفتیم اول با ما مذاگره کنید اگر ما نتوانستیم با شما به توافق برسیم بعد شما به تیمهای دیگر بروید .

پارس فوتبال دات کام: بازیکنانی را که می خواهید نگه دارید چه کسانی هستند ؟
من اسم نمی آورم . ممکن است یا به نفع بازیکنان بشود یا به ضرر آنها پس اسم نیاورم بهتر است . اما هستند بازیکنانی که من به صراحت اعلام می کنم که آنها را نمیخواهیم  و یا بازیکنانی که که خودشان به صراحت گفته اند نمی خواهیم بمانیم .

پارس فوتبال دات کام : مثلا” چه بازیکنهایی ؟
مثلا” سپهر حیدری . خودش صریحا” گفته که نمی خواهد در ذوب آهن بازی کند .

پارس فوتبال دات کام : سپهر حیدری از دست تیم ذوب آهن خیلی دلگیر بود . حتی در گفتگویی این موضوع را اعلام کرد ؟
اینها بهانه گیری است . سپهر حیدری برای رفتن خودش به دنبال توجیه می گردد . ما هیچ مشکلی با هم نداشتیم . ایشان کاپیتان این تیم بوده  استاما طوری مصاحبه می کند که انگار اینجا جلویش توپ و تانک گذاشتیم و زیر فشار روحی و روانی بوده است. ما رابطه خیلی خوبی با هم داشتیم . من نمی دانم چرا این مصاحبه ها را می کند . من در این مصاحبه ها مقداری شیطنت هم می بینم . شاید از طرفش می نویسند و شیطنت می کنند . در کل من در مصاحبه هایش مقداری شیطنت هم می بینم که نمی دانم از کجا هست . من هنوز تصمیم به جواب دادن به مصاحبه های سپهر حیدری نگرفتم اما اگر این تصمیم را بگیرم حتما” حرفهایی را برای گفتن خواهم داشت . سپهر صحبتهایی را می کند که اصلا” در باشگاه ما وجود ندارد . ما در اینجا بیشترین احترام را به او گذاشتیم برای ما هم خیلی زحمت کشیده و خیلی خوب بازی کرده است اما ….!! اما حرفهایی را می زند که در باشگاه نیست . اگر کسی این صحبتها را از بیرون بشنود چه خیالی می کند؟ در تیم ما که از ۴۰ نفر تشکیل می شود خب مطمئننا مشکلاتی بوده اما آنی نیست که سپهر می گوید . در کل فعلا” تصمیم به جواب دادن مصاحبه های سپهر نگرفته ام اما روزی اگر لازم باشد در جواب مصاحبه هایش جوابی بدهم قطعا” جواب همه حرفهایش را خواهم داد چون اصلا” مصاحبه های سپهر حیدری مصاحبه های خوبی نیست . با این حال من می گذارم پای جوونیش و شاید هم شیطنت کسانی که با او مصاحبه می کنند . به قول خودش کسی که از بچگی توی این باشگاه بوده نباید حالا موقع رفتن تمام پلهای پشت سرش را خراب کند !! آدم هر چیز نگفته ای ی را می تواند بگوید اما وقتی گفت دیگر تمام حرمتها را از بین می برد .

پارس فوتبال دات کام : آقای کربکندی اگر هر چهارده نفر را از دست دادید چکار خواهید کرد ؟
ببینید توی فوتبال حرفه ای دیگر این حرفها نیست . ما باید تیمی را درست کنیم . طبیعی است که هر چهارده نفر که از تیم ما نخواهند رفت . از بین این چهارده نفر  ما چهار پنج نفر را نگاه می داریم و چیزی حدود هفده یا هجده نفر را برای تشکیل تیم جمع خواهیم کرد . خب طبیعی پنج یا شش بازیکن جدید را هم می گیریم و تیممان را می بندیم . درست که اگر مجموعه ای چند بازیکنش رفتند دیگر آن هماهنگی سابق را از دست می دهند و مقداری احتیاج به زمان خواهند داشت تا دوباره هماهنگ شوند اما این یک فاجعه نیست و باید دوباره کار کرد تا تیم را دوباره ساخت . البته یک جاهایی هم بد نیست که خون تازه ای به رگهای باشگاه تزریق بشود .

پارس فوتبال دات کام : چهار سال پیش شما تیم ذوب آهن را در آن شرایط بدست گرفتید و قهرمان جام حذفی هم شدید . اما چطور حالا بعد از چهار سال با تقویت نفرات تیم و آمدن بازیکنان دلخواه و بازی مستمر بازیکنان و هماهنگی بیشتر آنها دیگر با ذوب آهن جامی را بدست نیاوردید ؟جواب سوال شما را در سوالات قبلی دادم . هر تیمی برای قهرمانی احتیاج به ابزار قهرمانی دارد . شما ببینید وقتی از یک تیم یک بازیکن به تیم ملی دعوت می شود و از یک تیم پنج بازیکن این نشان دهنده چیست ؟ اینها تفاوتهاست . تیمی که پنج ملی پوش دارد مطمئننا بازیکنان نسبتا” با تجربه تری دارد و برای قهرمانی هم در حال تلاش بیشتری هستند . چیزی که از زمانی که من این تیم را بدست گرفتم قابل لمس است  این است که ذوب آهن همیشه در کورس قهرمانیاست  و این بسیار مشهود است . ذوب آهن فوتبال قابل قبولی را بازی می کند و تیم قابل احترامیست . زمانی که من آمدم فکر کنم تیم یازدهم و یا دوازدهم جدول بودیم . آن موقع خطر سقوط داشتیم .

پارس فوتبال دات کام : خب با همان تیم هم قهرمان جام حذفی شدید ؟
جام حذفی هیچ وقت نمی تواند ملاک باشد !! به خصوص حالا که جام حذفی خوب برگزار نمی شود !! بازیها تک حذفیست و به موقع و سر وقت انجام نمی شود . مثلا” یک تیمی قرعه خوبی بیاورد با چند بازی قهرمان می شود . مثلا” همین نوژن ساری هرگز بیرون از خانه بازی نکرد . اگر نوژن  به فینال می رفت نمی توانستیم بگوییم که از بقیه تیمها بهتر بوده است . بدترین نوع اجرای جام حذفی را داریم و در ضمن در بدترین موقع هم بازیها برگزار می شود . اگر از همان اول لیگ جام حذفی را برگزار کنیم می توانیم بهتر از این بازیها استفاده کنیم نه در آخر فصل با بازیکنان خسته و بی انگیزه . به هر حال من فوتبال تیم ذوب آهن را فوتبالی قابل احترام می دانم و خودم از بازی این تیم لذت می برم . دادن ۳۰ پاس و زدن گل به پرسپولیس کار آسانی نیست . و یا دادن ۱۸ پاس و زدن گل به تیم استقلال. اینها هماهنگی و پیشرفت تیم ما را نشان می دهد . اصلا” فوتبال ما با آن سالها قابل قیاس نیست . حالا اگر در فوتبال ما بین تیم دوم با تیم دهم یا سیزدهم تفاوتی نیست این بر میگردد به نحوه اشتباه برگزاری لیگ برتر . اگر ما بتوانیم در لیگ انگیزه ایجاد کنیم به این مشکل بر نمی خوریم که تیمها بدون انگیزه آخرهای لیگ را انجام بدهند . حداقل تا تیم چهارم باید تفاوت باشد .

پارس فوتبال دات کام :این جریان افت تیمهای قهرمان در سال بعد را چطور میبینید ؟
این دقیقا” بر می گردد به تفکرات بازیکنها و انتظارات از تیمی که قهرمان می شود . که به نظر من هر دوی آنها برای یک تیم مضر هستند . این تیمهایی که قهرمان می شوند به نظر من باید یک خون تازه ای به رگهایشان دمیده بشوند . باید خیلی از نفرات عوض بشوند چون این تیم اشباع شده است و بازیکنان دیگر آن نگاه را به جام ندارند . تجربه به خوبی این موضوع  که تیم قهرمان در فصل بعد یا پنجم شده یا ششم و یا …. را نشان داده است. این نوع نگرش بازیکنان تیم را به چنین درجه’ پایینی می رساند . تیمهای قهرمان باید با آوردن بازیکنان جوان و تشنه قهرمانی دوباره نگاه قهرمانی به این بازیها داشته باشند . یا اگر بازیکنان را عوض نمی کنند با مادیات بازیکنان را دوباره راغب کنند تا به قهرمانی بیندیشند . چون مادیات در زندگی و فوتبال بسیار موثر است, باید حداقل به آن شکل این نوع تغییر را در نوع نگاه بازیکن ایجاد کنند . ما سال گذشته دوم شدیم که به بازیکنان ما و تیم ما یک شاخه گل هم داده نشد . خب این نگرش بازیکن را عوض می کند . پس فرق تیم دوم با تیم دهم در کجا باید معلوم شود جز مقام و نام دومی ؟ انگیزه ها را از بین بردیم که همه ما در آن مقصریم .

پارس فوتبال دات کام : بله درست همان سالی که آرمناک را به همراه داشتید , اما نکته  همینجاست!در حالی که خیلی از تیمها آرزوی داشتن آرمن را دارند چرا اقدام به نگهداری آرمن نکردید . آیا مشکلی با تیم شما داشت یا خودتان نخواستید و یا … ؟
نه آمدن آرمن دست ما بود و نه رفتنش . آرمن وقتی با سپاهان مشکل پیدا کرد , مدیران خود سپاهان به علت علاقه ای که به آرمن داشتند دوست داشتند که آرمن به ذوب آهن بیاید ولی از اصفهان نرود . قرار این بود آرمن بیاد ذوب آهن تا زمانی که فرهاد کاظمی از سپاهان برود . پیشنهاد کردند که به تیم ما بیاید ما هم قبول کردیم. در ضمن آرمن و لئون را خودم به ایران آوردم از ارمنستان و خودم از آنها تست گرفتم و در ضمن آرمناک گلری نیست که بشود از آن به راحتی گذشت. هر دوی آنها جزو بهترین نفرات خارجی هستند که در این چند ساله به ایران آمده اند . زمانی که من مربی سپاهان بودم هر دوی آنها را از ارمنستان آوردم . آرمن بعد از یک فصل در ذوب آهن  مثل این که قولی داده باشد بعد از آن تغییرات و رفتن کاظمی دوباره به سپاهان برگشت . ما کوچکترین بحث مالی هم نداشتیم . روزی که می خواستیم با آرمن صحبت کنیم , اتفاقا” همین جای شما هم نشسته بود , با هم صحبت کردیم اما تصمیم خودش را گرفته بود . بین ما و آرمناک کوچکترین موردی وجود نداشت . من همیشه گفته ام الان هم می گویم آرمناک پطروسیان بسیار مهره با ارزشیست و تا چند سال دیگر هم جا برای بازی در سطح بالا را دارد . البته به نظر من برگشتن آرمن به سپاهان به جایگاه او ضربه زد . امسال هم درست است که گلهای بدی خورد اما توپهای خوبی هم گرفت . اما مربی برزیلی این اواخر بازیش نداد که این به نظر من به جایگاه آرمناک ضربه زد .. آرمن به نظر من هنوز هم دروازه بان بزرگیست .

پارس فوتبال دات کام: آقای کربکندی تمدید قراردادتان با ذوب آهن به کجا کشید ؟
من اولش قصد ماندن را اصلا” نداشتم . خود مدیر عامل کارخانه ذوب آهن خواستار این شده بود که با من صحبت کند که وقت گرفتند و قرار ملاقات گذاشتیم . من حتی در راه جلسه در فکر ماندن نبودم و نمی خواستم در این تیم بمانم . من از تهران هم پیشنهاد داشتم و روی آن پیشنهادها در حال کار بودم و اگر شاید مقدار بیشتری صبر می کردم شاید پیشنهادهای دیگری هم می گرفتم . آقای سبحانی مدیر عامل کارخانه از من مصرانه خواست که بمانم و گفتند که ما کمک می کنیم و از من تشکر کرد از کاری  که ما برای ذوب آهن انجام داده بودیم . اغلب صحبتها انجام شده که مانده فقط بحث مالی من و باشگاه که آن هم موضوعی حل نشدنی نیست .  اغلب صحبتها شده مگر اینکه اتفاق خاصی بیفتد !!

پارس فوتبال دات کام: ماندن شما در ذوب آهن چند درصد قطعی شده  ؟
من فکر کنم بالای نود درصد . که باز هم میگوبم اگر اتفاق خاصی نیفتد .

پارس فوتبال دات کام: لیگ برتر ما را چطور دیدید ؟
لیگ ما سال به سال در حال بهتر شدن است . باشگاهها در حال سرمایه گزاری بیشترند . بازیکنان بهتر شده اند . بازیها از نظر اجرایی بهتر از قبل شده . لیگ ما  خوب پیشرفت می کند . به نظر من یکی از انگیزه هایی که میتوانست لیگ ما را بهتر و جذاب تر کند , تیم ملی ما بود که آقای برانکو آن را از ما گرفت . آقای برانکو با یک تعداد محدودی بازیکن آن انگیزه ها را از دیگر بازیکنان لیگ گرفت . همین که بازیکنی نمی تواند با بازیهای خوبش به تیم ملی برسد همین موضوع به بازیکن و کیفیت لیگ با هم ضربه می زند . اما در مجموع لیگ ما در حال بهتر شدن است و اگر بتوانیم از لیگمان تیم ملی را بسازیم به این پیشرفت بیشتر کمک می کند .

پارس فوتبال دات کام : به عنوان یک مربی لیگ برتری با اینکه استقلال هم قهرمان شده , چه تیمی را لایق قهرمانی می دانستید؟
تیمی که از همه بیشتر لایق قهرمانی بود , قهرمان هم شد . استقلال تیم بسیار خوبی را داشت بعد از دو سال که تا آخرین لحظات قهرمانی را از دست می داد امسال به حق قهرمان شد . به نظر من تیمی بود که تداوم بازیهای خوبشان از بقیه تیمها بهتر بود . تیم و کادر بسیار هماهنگی را داشت . دو سه سال هم با هم کار کرده بودند و به قهرمانی هم رسیدند .

پارس فوتبال دات کام: به نظر شما تیم استقلال به مانند دیگر تیمهایی که قهرمان شده اند با این مشکل افت روبرو خواهد شد ؟
به نظر من نداشتن تماشاگر یکی از این دلایل افت تیمهای قهرمان است . تیم استقلال تیم بزرگ و پر تماشاگری است که این کار را برای استقلال بهتر می کند . همین که این انگیزه پخش تلویزیونی در بین تیمشان هست خیلی تاثیر دارد .

پارس فوتبال دات کام: اما رسول خان پرسپولیس که تماشاگر زیاد دارد هم افت کرد  ؟
مشکل پرسپولیس یک مشکل ریشه ای است . به نظر من تفکرات آقای پروین روی رفاقت و بازی برای دوستی بود که در حال حاضر آن نوع نگرش قابل قبول نیست . تمام بازیکنان در حال حاضر فقط برای مادیات بازی می کنند که البته حق هم دارند چون زندگیشان از این راه می گذرد . اما یک کسی مثل پروین باید زودتر به این موضوع پی میبرد که دیگر بازیکنان سفید امضا نمی کنند و … اینها را آقای پروین دیر متوجه شد . و مشکلات مادی و دیگر مشکلات که هنوز گریبانگیر این تیم هست موجب شد  که پرسپولیس را از پا بیندازد . اما در مجموع استقلال فکر کنم کمتر به این مشکل بر بخورد .


پارس فوتبال دات کام: حال که حرف آقای پروین شد نظر شما در مورد علی پروین چیست ؟
ببینید پروین یک بازیکن بزرگ و یک مربی بزرگ بوده . هیچ کس تا حالا نتونسته افتخارات پروین را در بازیگری و مربیگری به دست بیاورد . اما چیزی که هست به روز شدن یک مربی با فوتبال روز جهان است . من مربی اگه نتوانم خود را چه از لحاظ علم فوتبال و چه از لحاظ تشخیص شرایط نتونم به روز کنم نمی توانم به کارم ادامه بدهم . بله زمان ما  که می باختیم گریه می کردیم از خانه بیرون نمی آمدیم و ….. اما الان به این شکل نیست . اما چنین انتظاری از یک بازیکن به نظر من معقول نیست . اگر من این انتظارات گذشته را حالا داشته باشم این اشتباه است . فوتبال ما امروز فوتبال حرفه ایست . اگر این موارد به روز بشوند در کمک به مربی و کار بهتر او نقش بسیار خواهند داشت .جدای از این باید بگویم  پروین جایگاه خود را حفظ نکرد!او  آدمی نبود که بگوید من از پرسپولیس می روم و دوباره برگردد . ولی این بار پنج یا شش بار گفت می روم و دوباره ….!! خب یک آدمهایی مثل پروین که توی این مملکت هم در زمانی که فوتبالیست بود و هم در زمانی که مربی بود جزو بهترینها بوده به نظر من روی ایم موضوعات باید بهتر و زودتر به نتیجه می رسید , تا بتواند جایگاه خود را حفظ کند …

پارس فوتبال دات کام : بهترین و تاثیر گذار ترین بازیکن لیگ را چه کسی دیدید ؟
ببینید اگر بخواهید بهترین و تاثیر گذارترین را بدانید  ,  به نظر من رضا عنایتی جزو بهترین و موثرترین ها بود . عمده کار قهرمانی تیم استقلال را عنایتی انجام داد . اگر بخواهید به پدیده نگاه کنید رضا جباری به نظر من بهترین پدیده لیگ بود . به نظر من بخش عمده قهرمانی استقلال به خاطر وجود این دو و تفکرات این دو نفر بود .

پارس فوتبال دات کام: رجب زاده تیم خودتان چطور ؟
ببینید رجب زاده در تیم ما بهترین بود . اما در ایران نه . شاید بعد از عنایتی و جباری بشود اسم رجب زاده را هم گفت . به نظر من رجب زاده جزو یازده نفر اول لیگ هست اما رجب زاده خیلی نوسان داشت که این دعوت کردنها و خط زدنهای آقای برانکو موجب این موضوع شد . رجب زاده پتانسیل بالاتری برای به نمایش گذاشتن دارد که گفتم به خاطر این نوسات جلوی آن  گرفته شد . رجب زاده توان بازی در سه پست را داره . و در خط هافبک فقط ۱۴ گل را برای ما زده است که این یک آمار رویایی است که برای رجب زاده به جا ماند . رجب زاده برای تیم ما فوق العاده بوده اما ادو نفری که اسم آوردم دو نفر اول هستند و رجب زاده نفر سوم .


پارس فوتبال دات کام: کار آقای دنیزلی و تیم پاس را چطور دیدید ؟
آگر به تیم پاس نگاه بکنیم به نظر من مهره های خیلی بزرگی نداشت . کاری که دنیزلی کرد به نظر من این بود که  بسیار خوب از این بازیکنها  کار گرفت . از بازیکنان گمنام بازیکنان بزرگی ساخت . این نشان دهنده تفکرات حرفه ای دنیزلی است . به این تیم نظم داد قانون داد تیم متوسطی را  در حد قهرمانی بالا آورد , که این به نظر من دانش و حرفه ای گری دنیزلی را نشان می دهد . من دنیزلی را یکی از بزرگترین مربیان موثر خارجی می دانم که با وجود این همه مربی که به ایران آمده اند او بهترین بود . آقای دنیزلی کارش را به نحو احسن در یک سال انجام داد .

پارس فوتبال دات کام : آمدن آری هان را چطور می بینید ؟
به نظر من آمدن هان و اثر گذاریش تا به الان شخصیتی بوده . هان بازیکن بزرگی بوده ودر عین حال  یک مربی خوشنام است , یک مربی بین المللی که  در حال نظم دادن به تیم پرسپولیس است . در مورد مربیان خارجی باید گفت کهمی بایست یک سال کار کنند تا بشود در موردشان قضاوت کرد . خب طبیعی است آگر با این تیم به هم ریخته بتواند قهرمان جام حذفی بشود کار خوبی را انجام داده   است. با این قهرمانی -البته اگر بشوند -در این مدت زمان کوتاه اثر مثبت خود را به خوبی نشان می دهد . پرسپولیسی که تا همین چند ماه پیش امکان نداشت که بتواند از کسی ببرد . فعلا” با کنار گذاشتن بازیکنانی که کنار گذاشتنشان مقداری سخت بود در حال نظم دادن به خود است .آری هان به نظر من در این  مدت کوتاهتاثیر مثبتی داشته است.اما  زمانی باید در مورد هان قضاوت کرد که خودش تیمش را بسته باشد . به هان یک تیم  را دادند که هیچ نقشی در انتخاب نفراتش نداشته است. بگذارید تیمش را خودش ببندد تا آن موقع بشود بشتر در موردش حرف زد .

پارس فوتبال دات کام: به نظر شما آمدن مربیانی امثال دنیزلی و هان چقدر برای فوتبال ما می تواند مثمر ثمر باشد؟ به نظر شما وقتش نیست از خیر  مربیان دست دهم اروپا بگذریم و  رو به این نوع مربیان درجه یک بیاوریم ؟
دقیقا” همین طور هست که شما می گویید . اگر ما مربی خارجی بیاوریم که فقط نام خارجی را داشته باشند اسباب دست مدیران باشگاه می شوند به آنها لیست بازیکن می دهند و در کارشان هم دخالت می کنند . بازیکنان برای بازی این قدر که سمت مدیر باشگاه می روند سمت مربی نمی روند . این نوع مربیها به فوتبال ما بسیار ضربه می زنند و خواهند زد . اما اگر قصد داریم مربی خارجی بیاوریم  سراغ مربیانی که به ما مربیان هم چیزی یاد بدهند برویم . هم دنیزلی و هم آری هان چیزهایی را در این مدت کوتاه به ما نشان داده اند که  برای ما کاملا محسوس است و ما آن را به راحتی لمس میکنیم . به نظر من اگر قرار باشد مربی خارجی بیاوریم باید مربی بزرگ بیاوریم . فوتبال ما بزرگتر از آنی است که ا مربیان دست دهم به آن بخواهند چیزی یاد بدهند . آوردن چنین مربیانی به وجهه مربیان ما هم ضرر می زند . فردا هم اگر یک مربی ایرانی  زیر دست آن مدیران برود از   او هم  چنین انتظاری دارند که تابع حرف مدرعامل باشند که خیلی کم مربیان ما زیر بار این حرفها می روند . من کمتر مربی ایرانی را می شناسم که اجازه بدهد کسی  در کارش دخالت کند . ولی مربیان خارجی دست چندم این مساله صدق می کند.

پارس فوتبال دات کام: به عنوان یکی از بهترین دروازه بانان خوب سالهای گذشته , عمده مشکلات میرزاپور را کجا میبینید ؟
ببینید شاید عنوان کردن این مساله در حال حاضر کار اشتباهی باشد . فکر نکنم گفتن این مشکلات هم به میرزاپور کمک کند . ما چه بخواهیم و چه نخواهیم میرزاپور دروازه بان اول تیم ملی ما خواهد بود . اگر مشکلات روحی روانی میرزاپور را حل کنند باید میرزاپور در جام جهانی بازی کند . جام جهانی جای کوچکی نیست . ما نمی تونیم در جام جهانی گلر امتحان کنیم . حتی اگه ذخیره ه ای خیلی خوبی باشد , این پست دروازه بانی جای ریسک نیست . میرزاپور باید قدر خودش را بداند . او باید بداند که فرصت بازی در جام جهانی برای هر بازیکنی پدید نخواهد آمد . حالا باید با توجه به این که این امکان برای او بوجود آمده را از آن استفاده کند . میرزاپور باید تمامی مشکلات گذشته را فراموش کند و با روحیه بهتر توی گل بایستد . من مشکلات میرزاپور را در نشست مربیان لیگ برتر گفتم . اولا” که به نظر من عمده مشکلات میرزاپور را مربیان تیم ملی برایش درست کرده اند . آن قدر به میرزاپور امنیت دادند تا کار را رها کرد .   به برخی از بازیکنان ما نباید امنیت داده شود . ما در هر کاری اگر امنیت پیدا کنیم سو استفاده میکنیم . تمام مربیان, کارشناسان , و خود من هم بارها در مصاحبه هایم هم گفتم میرزاپور نباید امنیت پیدا کند . بعد آقای برانکو در جواب مصاحبه من گفتند اگر آقای کربکندی این موضوع را می گویند چرا خودشان در تیمشان از یک گلر استفاده می کنند . این یک تفکر اشتباه است مگر من در تیمم چند گلر دارم ؟ به نظر من اشکال اول با مربیان تیم ملی است که در هر بازی رسمی و غیر رسمی از میرزاپور استفاده کردند . اما اشکالاتی که میرزاپور داشت اما هیچ وقت بر طرف نکرد , یکی خروج هنگام سانتر از کنارها بود که برطرف نکرد و دیگری بازی با پا بود که آن هم همچنان جزو اشکالات میرزاپور هست . این دو مشکل از عمده مشکلات میرزاپور بود و حالا شما مشکلات روحی او را هم به مشکلات فنی اضافه کنید  . به نظر من میرزاپوری که این همه به او میدان دادند و بازی دادند و پایش ایستادند نباید دیگه این گلها را بخورد . اصلا” باید به خود میرزاپور  بر بخورد که گلر تیم ملی  این گلها را می خورد! بعضی مواقع گلهایی را می خورد که یک دروازه بان جوان و بی تجربه هم نمی خورد . اما با تمام این تفاسیر باید به میرزاپور کمک کرد . اول و آخر او دروازه بان اول تیم ملی ماست . البته این عمده اشکالات مربیان تیم ملی متوجه تمام بازیکنان تیم ایران شد . آنها آنقدر به این بازیکنان امنیت دادند که دیگر …..! نه جایگزین مناسب برای آنها پیدا کردند و هم اینکه بازیکنان دیگر را از انگیزه انداختند . و این بزرگترین مشکل برانکو است .

پارس فوتبال دات کام : اما قبول دارید که این حملاتی که اخیرا به میرزاپور می شود در هر حالی نه به نفع ماست و نه به نفع میرزاپور و نه به نفع تیم ملی..
بله , این غیر منصفانه است . البته شما وقتی در یک مملکت ۲۰ روزنامه دارید و ۱۰ خبر گزاری دارید این یعنی این همه  تفکرهای مختلف , نگاه های مختلف , دیدگاه های مختلف و ….


یک عده واقعا” دلسوزند , ولی عده ای هم هستند که مغرضند و  دنبال منافعشان هستند و … مطبوعات ما یک رسالت بسیار سنگینی دارند . بعضیها (( منظورم تمام روزنامه نگاران زحمت کش نیست )) با اسم خبرنگاری کارهای دیگری می کنند!اما اگه قرار بشود خبرنگارمان بشود دلال بازیکن و بازیکن ببرد و بیاورد این چه معنی ای  می دهد (( باز هم تاکید دارم همه خبرنگاران نه, اما یک تعدادی هستند )) وقتی یک باشگاه یک بازیکن را از خبرنگار نگرفت بعد آن خبرنگار یک سال باشگاه و مربی و همه را می کوبد . در این شرایط دیگر رسالتی وجود ندارد اصلا” عدالتی وجود ندارد . تمام برخوردها می شود برخوردهای منفعت طلبانه و این برای ورزش ما خیلی خطرناک است . امکان نداره در هیچ کشوری از جهان این همه روزنامه ورزشی صبح و این همه خبرگزاری باشد . اینها باید سازماندهی بشوند . نمی شود هر کسی هر کاری که دلش می خواهد انجام بدهد . اما در این فوتبال هر که هر چی می خواهد می نویسد . یک مربی را با ۵۰ – ۶۰  سال سن چنان می کوبند که … ! یک جوان ۱۸ ساله هر کاری که دلش بخواد با آن مربی با آن سن و سال می کند , اصلا” از گذشته آن مربی و کارنامه مربی هیچی نمی داند اما می نویسد . جوانی که شاید تا حالا پایش هم به توپ نخورده باشد . یک قلم داده اند دستش و او هم به اسم آزادی هر چیزی ولو توهین را می نویسد ….! به دلیل اینکه روزنامه صبح باید با ۱۲ یا ۱۶ صفحه چاپ بشود اصلا” امکان کنترل نیست . بنده خدا سردبیر هم تمام این صفحات را  نمی تواند کنترل کند , هر قسمت را می دهند به یکی و آن طرف هر چه دلش می خواهد می نویسد . به نظر من یک جاهایی برخورد مطبوعات با ورزش ما به ضرر ما تمام می شود . ما یک دفعه با یکی بد می شویم و یک دفعه خوب می شویم . این تفاوتها به نظر من به شخصیت جامعه ورزشی ما ضربه می زند . اینها به رسالت قلم ضربه می زند . یک جاهایی هم موجب می شود برای این قشر زحمت کش جامعه یک کسی کلی گویی کند و بگوید خبرنگارها  دلالند !! اما خب همه  خبرنگاران که این طور نیستند . یه عده محدودند که به نام خبرنگاران ضربه می زنند . جالب اینجاست این نمونه خبرنگاران اگر این حرفها را بشنوند بیشتر از آن اکثریت پاک شاکی می شوند . اما این حقیقتهایی است که وجود دارد . این را نه برای این می گویم که برایم خوب بنویسند . باید به نظر من یک کنترلی به این نوشته ها بشود . من نمی گویم آزادیها را بگیرند اما این را میگویم که هر چیزی را نمی شود به اسم آزادی نوشت اگر توهین شد، اگر تهمت زده شد اگر مغرضانه نقد شد و …. باید با اینها برخورد بشود . باز هم عرض می کنم من منکر آزادی مطبوعات نیستم ،من می خواهم این نوع حرکات مغرضانه انجام نشود همین . همین جا باز هم هم می گویم منظور من همه همکاران زحمت کش شما نبود اینها یک عده محدودند .

پارس فوتبال دات کام : برگردیم به فوتبال , آیا فوتبال ما معضل دروازه بانی داره یا نه ؟
دقیقا” دارد . آن موقع که ما تمرین می کردیم تمام تیمها دو دروازه بان خوب داشتند . آن زمان این همه زمین خوب نبود این همه امکانات نبود , مربی اختصاصی دروازه بانی نبود و …. آن امکانات آن موقع نبود حالا هست . باورتان نمی شود یک تیم با پنج توپ گلرهایشان راتمرین می داد الان با ۵۰ توپ یک تیم تمرین می کند . این خیلی قابل بررسی است که ما چرا با این همه امکانات با کمبود گلر روبرو شده ایم . شاید هم بگویند چون رفتیم دنبال گلرهای خارجی که من می گویم مربیان مجبورند که بروند سمت گلرهای خارجی . وقتی یک باشگاه می آید یک گلر ایرانی می گذارد چهار تا باخت هم می دهد و بعد مربی را عوض می کنند . خب مربی می اید برای بقای کار خودش دست به این کار می زند و گلر خارجی می آورد . یادتان نرود کار ما مربیها و ماندن ما در فوتبال در نتیجه گیری خلاصه می شود .

پارس فوتبال دات کام : خب به مرور زمان این به آینده دروازه بانی ما ضربه نمی زند ؟
چرا , می توانند با گذاشتن منع بازی گلرهای خارجی کمکی به این معضل کنند . یا گلر پرورش بدهند . بیایند در امر پرورش و ساختن گلرها کوشا باشند . برای این امر فدراسیون باید هزینه کند. چرا باید عابدزاده الان که فوتبالش تمام شده بی کار باشد ؟ چرا ؟ خیلی گلرهای ملی پوش دیگر داریم که می توانند به ما کمک کنند . اما باید برای اینکار هزینه کرد . ولی ما حاضر به سرمایه گذاری نیستیم . در زمان ما یک دروازه بان خیلی باید زحمت می کشید تا به تیم ملی برسد اما حالا یک دروازه بان با سه یا چهار بازی خوب  تیم ملی می رود چرا ؟چون با کمبود گلر مواجه هستیم . آن موقع با چند سال بازی یکی می رفت تیم ملی اما الان این طور نیست . یک گلر با چند بازی و یا یک نیم فصل به تیم ملی می رود. مگر طالب لو با چند بازی به تیم ملی رفت ؟ رحمتی با چند بازی رفت ؟ وقتی هم که رفتند تیم ملی همه چیز را تمام شده می بینند .


پارس فوتبال دات کام : نظر شما راجع به برانکو چیست ؟
آقای برانکو مربی با شخصیتی از نظر اخلاقی است. برانکو زمان بلاژویچ کار آنالیز و کارهای دیگر بلاژویچ را انجام می داد اما به نظر من این پست برای آقای برانکو مقداری بزرگ است . گام اول هم با تیم ملی امید قهرمان شد و در گامهای بعدی به نظر من با سیاست عمل کرد . آدمهایی را دور خودش جمع کرد بازیکنانی جمع کرد و هم خودش آنها را حمایت کرد و هم آنها از او حمایت کردند . این در فوتبال ما رکود ایجاد می کند . به نظر من ما بعد از جام جهانی دیگر تیم ملی نخواهیم داشت . خیلی از بازیکنان بعد از جام جهانی بازنشسته می شوند . ایشان برای فوتبال ما آینده نگری نکرد . آمد به یک عده بازیکن خاص میدان داد و بقیه را خراب کرد . به نظر من بیشتر از آن که به نفع فوتبال ما باشد , فوتبال ما به نفع آقای برانکو شد . او دنبال این بود که با فوتبال ما به جام جهانی برود . سودی را هم که از این راه به او می رسد به فوتبال ما نمی رسد . فکر کنم سود اصلی را خودش و بازیکنان خاصی بردند . سماجت روی یک عده بازیکنها خیلیهای دیگر را نابود کرد .

پارس فوتبال دات کام: گروهی را که  تیم ملی در آن هست را چطور می بینید ؟
گروه بسیار سختی داریم . ما در مقابل هر سه تیم کارمان خیلی سخت است . حتی آنگولا هم که خیلی دست کم گرفته شده است , آن تیم هم برای ما بازی سختی را رقم خواهد زد . به نظر من کار صعود بسیار سخت است.

پارس فوتبال دات کام: آیا امکان صعود داریم ؟
خیلی کم , به نظر من خیلی کم . مگر این که مثل همیشه فردی کاری را تکی انجام بدهد . شاید هم انگیزهای بازیکنان برای نشان دادن خودشان در بزرگترین نمایشگاه فوتبال جهان موجب این بشود که برای فوتبال ما کاری در جام جهانی بکنند . شاید اگر ما آنجا نتیجه گرفتیم به خاطر این دو موضوع و این دو انگیزه است . ۱ کارهای انفرادی . ۲ نشان دادن خودشان برای رفتن به باشگاهای خارجی . ولی من متاسفانه به صعود این تیم مطمئن نیستم .


پارس فوتبال دات کام:حرف آخری اگر مانده بفرمایید!


 تمامی این صحبتها نظر شخصی من بود و امیدوارم که روزی رسالتی که قلم دارد حفظ بشود!


با تشکر فراوان از دوست همیشگی پارس فوتبال آقای واهیک تروسیان که نقش بسیار زیادی را در انجام این مصاحبه داشتند .

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 30
  • ۲۳ ارد ۸۵
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.