۲۵ سال تبلیغ قرض‌الحسنه از ترس ربا

عقد قرض و مسائل مرتبط با آن طی ۲۵ سال گذشته نقطه ضعف نظام بانکداری بدون ربا بوده که همچنان هم خلاءهای تئوریک در مورد آن وجود دارد.


به گزارش خبرنگار بانک و بیمه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، طهماسب مظاهری ـ رییس کل بانک مرکزی ـ در اختتامیه نوزدهمین همایش بانکداری اسلامی گفت: بحث قرض‌ در بانکداری غیر سنتی و اسلامی موضوعی است که تمامی کشورهای اسلامی و حتی غیر اسلامی که خواهان اجرای نظام بانکداری اسلامی هستند، هنوز بدون جواب مانده است و همین مساله باعث شده که در این کشورها از نظام بانکداری دو گانه استفاده کنند.
* بانک واقعیتی به نام بنگاه‌ اقتصادی


مظاهری افزود: واقعیتی که در کشورهای دیگر بیش از کشور ما پذیرفته شده این است که بانک یک بنگاه‌ اقتصادی است و باید از اصول اقتصادی یک بنگاه تبعیت کند ولی باید توجه داشت که این انطباق در کشورهای اسلامی خصوصا جمهوری اسلامی ایران، لزوم تطبیق با شریعت و اسلام نیز به شروط فعالیت بانک‌ها به عنوان بنگاه‌های اقتصادی اضافه می‌شود.


وی گفت: این الزام زمینه‌ساز انجام مطالعات فراوان برای به روزکردن نظام بانکداری بدون ربا و اسلامی در کشورهای اسلامی شده است که هنوز هم ادامه دارد. این مطالعات تمرکز اصلی خود را بر روی تعیین تکلیف ابزارهای جدید مالی و رفع نیازهای روز جامعه قرار داده‌اند.


رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر عقد قرض به عنوان محوری‌ترین مساله بانکداری اسلامی در شرایط جهان امروز گفت: به اعتقاد من عقد قرض و مسائل مرتبط با آن عمده‌ترین نکته‌ای است که در بانکداری اسلامی هنوز با چالش‌های فراوانی مواجه بوده و پاسخ‌های درخوری برای آن ارائه نشده است.* ۲۵ سال تبلیغ قرض‌الحسنه از ترس ربا


وی افزود: در قانون بانکداری بدون ربا که ۲۵ سال است در ایران اجرا می‌شود از ترس افتادن به دام ربا، به تبلیغ قرض‌الحسنه پرداخته‌ایم در حالی که عقد قرض‌ به شکلی که در حال حاضر اجرا می‌شود، ظلم به سپرده‌گذاران است.


مظاهری در توضیح این مطلب گفت: مردم اصولا چهار روش را برای هزینه کردن دارائی‌هایشان در پیش می‌گیرند؛ دسته اول تمام منابعشان را در همان بازه زمانی به دست آورده و خرج می‌کنند که از آن تعبیر به مصرف می‌شود. دسته دوم مصرف دارائی‌های خود را به آینده موکول می‌کنند با فرض اینکه در آینده مطلوبیت بیشتری کسب کنند که از آن به سرمایه‌گذاری تعبیر می‌شود. دسته دیگری هم دارائی‌ خود را بدون هیچ چشمداشتی می‌بخشند.


وی در توضیح دسته چهارم گفت: این دسته مصرف خود را به آینده موکول می‌کنند ولی بدون انتظار مطلوبیت و سود بیشتر در آینده؛ در واقع این دسته دارائی‌های خود را به دیگران قرض می‌دهند تا دیگران از سود این دارائی‌ها در آینده برخوردار باشند. این روش همانی است که از آن تعبیر به قرض بدون ربا می‌شود.* در قبال عقد قرض باید چه راهکاری در پیش گرفت؟


رییس کل بانک مرکزی گفت: نکته‌ای که در مورد این دسته باید تذکر داد این است که کسانی که دارایی خود را بدون چشم‌داشت، قرض می‌دهند انتظار دارند که اصل دارایی خود را در آینده پس بگیرند و نه کمتر از آن را این مساله همان خلائی است که در عقد قرض در بانکداری اسلامی وجود دارد چرا که کشورهای اسلامی به دلیل عدم پاسخگویی مناسب به این چالش‌ راه‌های موقتی نه چندان درستی را در پیش گرفته‌اند.


وی گفت: در کشور ما از ترس دچار نشدن به ربا، اصل پول قرض‌ دهنده را در هر زمان دیگری باز می‌گردانیم فارغ از اینکه آیا از ارزش اصل پول کاسته شده یا نه و این در حالی است که با وجود تورم دو رقمی در تمام طول این سال‌ها، ارزش اعتباری پول به شدت و به سرعت کاهش می‌یابد، بنابراین اگر طبق روال فعلی، سپرده‌گذاران و قرض‌دهندگان پس از گذشت زمان دقیقا به همان میزان پول خود، پس بگیرند ظلم بزرگی به آنها شده است.


مظاهری گفت: کشورهای اسلامی دیگر برای رفع این چالش مجبور شده‌اند که نظام بانکداری دوگانه اسلامی ـ سنتی را در کشورهای خود پیاده کنند. بنابراین یافتن پاسخ مناسب، شرعی و علمی برای این پرسش که باید در قبال عقد قرض چه راهکاری را در پیش گرفت، سوال اساسی نظام بانکداری اسلامی است.* نگرانی مجلس از تورم و رد لایحه دولت


به گزارش ایسنا رییس کل بانک‌ مرکزی همچنین در حاشیه این همایش اظهار کرد: نگرانی از پیامدهای تورمی علت اصلی نمایندگان مجلس از رای ندادن به یک فوریت برداشت ۱۵۰ هزار میلیارد ریال از حساب ذخیره‌ای ارزی برای پرداخت بدهی‌های دولت به بانک‌ها بود.


وی گفت:‌ لایحه پیشنهادی دولت، ابزاری برای تقویت بنیه تسهیلات دهی بانک‌هاست چرا که بدهی‌های دولت به بانک‌ها همواره یکی از علل کاهش قدرت پرداخت وام از سوی بانک‌ها به متقاضیان دریافت تسهیلات بوده است.


مظاهری اضافه کرد: نمایندگان به دلیل نگرانی‌هایی که از آثار تورمی این برداشت داشتند در واقع با رای ندادن به یک فوریت آن خواستار بررسی بیشتر و دقیق‌تر این لایحه در دو شور شدند که این خواسته حق قانونی و مسلم مجلس است و ما هم تابع آن هستیم.* حذف سه صفر راحت‌ترین کار است!


وی در مورد چگونگی ارزشگذاری پول ملی در طرح تحول اقتصادی هم با برشمردن راه‌های گوناگونی که می‌توان از آنها استفاده کرد، گفت: به عنوان یک کارشناس و نه رییس کل بانک مرکزی معتقدم حذف سه صفر از پول ملی، راحت‌ترین و سهل‌الوصول‌ترین راه برای مردم است، گرچه حفظ واحد پولی ریال، از نظر قانونی از همه راه‌های دیگر ساده‌تر و سریعتر به نظر می‌رسد.* باز هم ماجرای اضافه برداشت‌های بانک‌ها


رییس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوالی که در مورد علت افزایش دو برابری اضافه برداشت‌های بانک‌ها از بانک‌ مرکزی مطرح شده بود، گفت: در سال گذشته نظام بانکی تحت فشار تسهیلات تکلیفی و اعتباراتی که ملزم به پرداخت آنها بود، روند شتابانی را در پرداخت تسهیلات بیش از منابع خود در پیش گرفته بود که در پایان اسفند سال گذشته حجم این اضافه برداشت‌ها به ۲۵ هزار میلیارد تومان رسیده بود و در صورت ادامه همان روند تا ابتدای شهریور ماه امسال بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد تومان می‌شد.


وی گفت: از نیمه سال گذشته بانک مرکزی سعی کرد این روند را به تدریج متوقف کند و همین تلاش باعث شد در حال حاضر به جای ۵۰ هزار میلیارد تومان اضافه برداشت حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان داشته باشیم که ناگزیر از آن بودیم.* ارائه گزارش مفصل از بنگاه‌های زودبازده


مظاهری در بخش دیگری از این گفت‌وگو در مورد گزارش بانک مرکزی از بنگاه‌های زودبازده گفت: ظرف سال‌های ۸۵ و ۸۶ حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات به این طرح‌ها پرداخت شده ولی حجم طرح‌های پیشنهادی ۶۰ هزار میلیارد تومان بوده است که بانک‌ مرکزی گزارش مفصلی در مورد میزان موفقیت و عدم انحراف این تسهیلات تهیه کرده که در زمان مقتضی اعلام خواهد کرد.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 13
  • ۱۰ شهر ۸۷
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.